Berekböszörményben nagy az önkormányzati bolt forgalma

Berekböszörményben a munkaerőhelyzet nemcsak a számokról szól, hanem a közösségről, amely összefogással, kreatív megoldásokkal és kitartással tartja életben és mozgásban a települést.
Nagy Ernő polgármester szerint a foglalkoztatás kérdése folyamatos figyelmet igényel, de van mire alapozni.
A falu lakosságának egy része helyben talál munkát, leginkább az önkormányzat és intézményei körül. Dolgoznak az idősek klubjában, a gyermekintézmények konyháján, az óvodában, bölcsődében, a hivatalban, van mezőőr és ravatalozógondnok is. A helyi AGRO-BEREK Zrt. – az egykori téesz – 60-70 embert foglalkoztat, a szociális szövetkezet is biztosít munkalehetőséget, és többen elhelyezkedtek a tollüzemekben is. Sokan ingáznak Debrecenbe a konzervgyárba, ők három műszakban dolgoznak, busszal szállítják őket. Berettyóújfalu is célpont, korábban Nagyváradra is jártak, de onnan most elbocsátották őket egy csoportos leépítés során.
Berekböszörményben még mindig jelentős a közmunkában foglalkoztatottak száma, most 92-en vannak.
– A közmunka nálunk 2011-ben indult, harmadikként Hajdú-Biharban. A program sikereire építve létrehoztunk egy szociális szövetkezetet, amely mára saját diszkontbolttal, vágóponttal és tyúkteleppel rendelkezik. A vágóhídon sertés, birka, kecske és baromfi dolgozható fel. A Berekböszörményi Prémium Kiskereskedelem Start Szociális Szövetkezet által működtetett boltunk épületében nyílászárócsere történt. A jövőben szeretnénk az épület energetikai felújítását elvégezni. Jelenleg a település méretéhez képest (mintegy 2016 lakosa van Berekböszörménynek – a szerk.) nagy, 2024-ben bruttó 320 millió forint volt az árbevétele – tájékoztatta a Cívishírt Nagy Ernő polgármester, aki a közmunkában végzett tevékenységekkel folytatta. A mezőgazdasági vonal erősödik: működik a kertészet, van gyümölcsösük a Sport utcában, és a fácán helyett újabban csirketartásra álltak át. A fácánt már nem veszik a vadásztársaságok, ezért váltottak. A falunak van saját karbantartó és szemétszedő brigádja is, ők számolják fel az illegális hulladéklerakókat. Ha csökken a közmunka támogatása, a szövetkezet képes átvenni a tevékenységek egy részét, összehangolva az állattartást, húsfeldolgozást és bolti értékesítést. – A rendszerünkben van még tartalék is: egykori drótfonóüzemünkből háromezer méter drót maradt eladatlan, és akár újraindíthatnánk a drótfonást, ha szükség lesz rá. A kertészetből szállítanának zöldséget és gyümölcsöt a konyhára és a boltba. A rendszer működik, csak jól kell összefűzni a szálakat – zárta gondolatait Berekböszörmény polgármestere.
CH


















