Két kontinens, egy diploma – Debrecenből


Kontinensünkön is egyedülálló képzési formáról írt alá együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem május 15-én a felsőoktatási intézményben. A két egyetem között a precíziós mezőgazdasági képzés terén már korábban elindult az együttműködés, a mostani aláírás ezt a folyamatot tette hivatalossá, ennek adott keretet. Azok a hallgatók, akik ebben a képzésben részt szeretnének venni, már az egyetemre történő felvételijükben meg kell felelni a Dél-Dakotai Állami Egyetem elvárásainak, tehát a programba tényleg csak a legjobbak kerülhetnek be.
Erősíti a két ország kapcsolatát is
Köszöntőjében Harsányi Endre rektorhelyettes kijelentette: a megállapodás aláírása nemcsak a két egyetem, hanem országaink kulturális és gazdasági együttműködését is szolgálja, továbbá hűen tükrözi a Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok között fennálló, kölcsönös tiszteleten alapuló jó kapcsolatot is. Az, hogy két, nagy hírű intézmény közösen indít képzést, bizonyítja, hogy országaink kapcsolata élő, közöttük folyamatos párbeszéd zajlik. Ez az együttműködés nemcsak tudományos és kutatási szempontból kiemelkedő jelentőségű, hanem közös és előremutató válaszokat ad a globális kihívásokra is. – A mezőgazdaság jövője azon múlik, hogyan tudjuk hatékonyan, okosan és felelősen használni erőforrásainkat. Ebben a folyamatban kulcsszerep jut az egyetemeknek. A megállapodás lehetőséget ad ara, hogy a hallgatók két kontinens tudását összesítsék, és váljanak a jövő agrárvezetőivé – jelentette ki a rektorhelyettes.
Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora – mint fogalmazott – perspektívát, a jövőt látja a megállapodás aláírásában. Itt kitért a Debreceni Egyetem fontos aktivitására, hogy együttműködéseket hozzon létre.
Az egyetem történetében azonban ez az első, aminek eredményeként egy neves egyetemmel közös diplomát adnak ki.
Hangsúlyozta: ez egy korszak nyitása, rendkívül fontos mérföldkő, és nemcsak az egyetem, hanem az ország számára is. A közös munka már elkezdődött, különböző projekteken dolgoznak. A rektor köszöntője végén emlékeztette a hallgatóságot, hogy az elmúlt évszázadban sokan mentek Magyarországról Amerikába, ezért külön öröm, hogy a kettősdiploma-szerződést egy amerikai egyetemmel és stratégiai területen sikerült megkötni.
Dennis Hedge, a Dél-Dakotai Állami Egyetem tudományos ügyekért felelős alelnöke úgy fogalmazott, hogy nagy lelkesedéssel lépnek az együttműködésbe; és az a lelkesedés csak fokozódott, amikor a mostani debreceni látogatásán megtekintette az agrárképzést segítő helyszíneket. A megállapodással az ágazatban maximalizálhatják a termelést, biztosíthatják a fenntartható jövőt. Az igazi partnerség pedig mindkét felet megerősíti. A programban részt vevő hallgatókat kiválóan felkészítik a munkaerőpiacra.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke kiemelte: egyedülálló kezdeményezés, hogy egy amerikai és magyar egyetem között létrejött a precíziósagrármérnök-képzés. A klímaváltozás, a megváltozott politikai és gazdasági viszonyok miatt is kihívásokkal teli világunkban fontos, hogy a baráti országok segítsék egymást. A hallgatók által a két ország közötti kapcsolat azért is fontos, mert nemcsak a tudást sajátítják el, hanem a problémák kezeléséhez szükséges módszereket is, továbbá a kint tanuló magyar diákok mintegy hazai nagykövetei lesznek a két országnak.
Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője a kettősdiploma megszerzésének jelentéségéről is beszélt. A megállapodás bizonyítja, hogy mire vagyunk képesek, ha a valódi eredményekre koncentrálunk, ha hiszünk az oktatás, az innováció és a szabadság erejében. Az emberiség élelmezését, annak fenntarthatóságát segítő program folytatódik, a hallgatók vezető szerepet vállalhatnak ebben a gazdasági ágban.
Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára kitért arra, hogy három éve kezdődött a két egyetem közötti együttműködés, aminek hatalmas mérföldköve a megállapodás aláírása. Debrecenben jön létre a kettősdiplomát adó képzés. A program lehetőséget nyújt az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességünk javítására, a talaj megőrzésére, az innovatív kutatási lehetőségekre. Ugyanakkor a két egyetem hallgatói közötti barátságok tovább mélyíthetik az USA és Magyarország kapcsolatát. Az államtitkár asszony beszélt a Magyar Diaszpóra Ösztöndíj-programról is, amelyben 23, magyar felmenőkkel rendelkező amerikai diák tanul a Debreceni Egyetemen.
Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára a megállapodást egy olyan hídnak nevezte, ami a tudásra, a tapasztalatra és a jövőbe vetett bizalomra épít. Az USA-val való jó kapcsolat stratégiai jelentőségű, a mostani megállapodás aláírása pedig bizonyítéka, hogy az oktatás és tudomány területén is tudunk kapcsolatot kialakítani.
Kocsy Béla, a washingtoni magyar nagykövetség mezőgazdasági és élelmiszeripari szakdiplomatája arról beszélt, hogy a megállapodás aláírása garantálja, hogy mindkét egyetem az „első osztályban” marad, majd „Tegyük naggyá újra a mezőgazdaságot! – kijelentéssel köszönt el.


















































