Elindult a debreceni Zöld Őrszem

Elindult a Zöld Őrszem Környezeti Ellenőrző Rendszer, amely feladata a nap 24 órájában aktuális, hiteles, nyilvánosan elérhető adatokat szolgáltatni Debrecen környezeti állapotáról, a levegő, a víz, a talaj minőségéről, a zajszennyezésről, a biodiverzitás alakulásáról. A weboldal a zoldorszem.debrecen.hu címen érhető el.
Az alkalomból rendezett szakmai konferencián Papp László polgármester hangsúlyozta, nem csodaszerről van szó, ugyanakkor a rendszer által biztosított tárgyilagos adatok révén jobb döntéseket hozhatnak a város fenntarthatósága érdekében. Szilvássy Zoltán rektor arról beszélt, hogy a politikusok hitelessége gyengébb a tudósokénál, ezért is fontos, hogy az adatok feldolgozását és a következtetések levonását a Debreceni Egyetem szakemberei végezzék.
Az önkormányzat és a Debreceni Egyetem fenntartásában működő rendszert 800 millió forintból hozták létre (háromnegyed részben kormányzati forrásból). Papp László közlése szerint a hiteles, tárgyilagos tájékoztatás céljából a Zöld Őrszem – debreceni és a város környéki – 16 mérőállomása a szenzorok által éves szinten 20 millió adatot küld. A polgármester emlékeztetett, a 2024-2029-es önkormányzati ciklus hármas jelszavai a biztonság, a fejlődés, a jóllét, a környezeti ellenőrző rendszert az iparosítás miatti aggodalmakra tekintettel a biztonság, konkrétan a környezeti tényezők figyelemmel tartása érdekében fejlesztették ki. Papp László szerint a Zöld Őrszem a biztonság egyik pillére az ipari szereplők működésére vonatkozó törvények tavalyi szigorítása és a kormányhivatalok szakmai tevékenysége mellett.
Szilvássy Zoltán arról beszélt, hogy a Debrecenbe települő vállalatok érdeklődéssel és támogatóan viszonyulnak az egyedülálló rendszerhez, mely segítségével a felsőoktatási intézmény szakemberei molekuláris szinten képesek megfigyelni a környezetet. – Ha ezen a molekuláris szinten aggodalmat keltő elváltozásokat látunk, azt már azelőtt jelezhetjük a cégek számára, hogy a nagyobb problémák bekövetkeznének – mutatott rá az előnyök egyike a rektor, aki a Debreceni Egyetemre mint „igazmondóra” hivatkozott.
– Nem élünk könnyű időket, a világban újraosztják a lapokat, zajlik a klímaváltozás, újabb és újabb technológiák alakítják át az életüket, mindezekhez alkalmazkodni kell. A városok az élhetőség tekintetében is versenyeznek, Debrecen ebben is szeretne élen járni – közölte a projekt kidolgozásáért felelős Balázs Ákos, hangsúlyozva, hogy a 80 szakember feszített tempójával létrehozott Zöld Őrszem hatóságoktól, vállalatoktól független. Az alpolgármester elmondta: a beérkező adatokat a jövő nyersanyagának tekinti, azok rendkívül értékesek lesznek Debrecen számára. Hozzátette, egy város alkalmazkodási képessége azon is múlik, hogy mennyire képes a helyben lévő tudást, szellemi tőkét bevonni a céljai elérésébe.
A rendszer internetes oldalának létrejöttéről ebben a cikkben írtunk bővebben.






















































