Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Petőfi Sándort majdnem lelőtték, tudta?

Cívishír | 2024. 03. 19. | 22:52:01
A Guy Ritchie-hatás bő fél óráig tart, utána Szendrey Júlia és a titkosügynök próbálja menteni a filmet.
Petőfi Sándort majdnem lelőtték, tudta?
Farkasch éppen „rábeszéli” a pesti zsiványokat Petőfiék megállítására (Fotó: Most vagy soha!)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A márciusi ifjak papírmasé figurái a pesti alvilággal vívnak ökölcsatát, Szendrey Júlia akcióhőssé válik, a terminátorszerű császári titkos ügynök, Farkasch mindenre kész, nehogy a „suhancok a feje tetejére állítsák a várost”; a magyar történelem nagy napjának mozis tablója kínos zenei dagályossággal, reklámipari párbeszédekkel, klipszerű hollywoodi giccsélményként vonul át rajtunk. Most vagy soha! – kritika.

A kezdőképeken – március 15-ének előestéjén – Jókai és Petőfi császári katonákba botlanak valamelyik gázlámpafényű pesti utcán, az egyenruhások városlakókat vegzálnak. A magyar szó nem kívánatos, puskatussal verik fejbe, aki mégis megszólal. Pár jelenettel később az óvatoskodó írót a költő azzal bátorítja, hogy ha merik vállalni a forradalom kockázatait, a fia már az „anyanyelvén szólalhat meg, szabadon”…

Dicsak, buksi, Rákay Philipék (producer, társ-forgatókönyvíró) madárnak néznek vagy „csak” tényleg elkerülte a figyelmüket az aprócska tény, hogy V. Ferdinánd császár – a reformkor vívmányaként – még 1844. november 13-án aláírta a magyar nyelv hivatalossá tételéről szóló törvényt? A negyvenes évek derekán a magyar irodalom soha nem tapasztalt módon pezseg, Petőfi a forradalom idején már népszerű költő, a márciusi ifjak jó része magyar nyelvű lapokba ír! Mindebből következően a 12 pont nem a szabad magyarnyelv-használatot, hanem a sajtó szabadságát és a cenzúra eltörlését követeli – hiszen az előbbi már adott. A magyar nyelv napját ez okból ünnepeljük november 13-án, s erről 2011-ben éppen a kétharmados Fidesz-KDNP többségű Országgyűlés rendelkezett. De haladjunk!

Tömegverekedés az egyetemen

A Most vagy soha! stílusbeli koncepciója bevallottan egy helyenként Guy Ritchie Sherlock Holmes-filmjeit, olykor a Birmingham bandáját (Peaky Blinders) idéző történelmi kalandfilm Petőfi Sándorral, Jókai Mórral, Szendrey Júliával és a főgonosz titkos ügynökkel a főszerepekben. A filmkészítők dolgát döntően befolyásolta, hogy március 15. eseményei részletesen ismertek. A fikciók terén ez értelemszerűen megköti a forradalmat a frontvonalból láttatni kívánó alkotókat, márpedig a Most vagy soha! erre vállalkozott: az örvény kellős közepében lenni. Életveszélyes olyan mozit csinálni, hogy közben napnál világosabb a happy end. Rákay Philipék ezért úgy döntöttek, Petőfiék masírozzanak a történeti szálon, míg a tulajdonképpeni kalandokra Szendrey Júlia és Farkasch karakterét használták fel.

A Guy Ritchie-s hatás a több mint kétórás film első harmadát-negyedét elviszi: a szereplők ugyan jellegtelenek, de változók, a párbeszédek középszerűek, de pattogók. Azonban ahogyan haladunk előre, úgy veszti el a tempót a történeti szál, a terek és a tömeg szélesedésével halványulnak az egyéniségek, ismétlődnek a képek, degenerálódnak a dialógusok. A főbb mozzanatok kölniszerűen édeskéssé, szájbarágóssá, ügyetlenné válnak, mint egy nyilvános leánykérés.

Petőfi a valóságban a Nemzeti Múzeumnál éppen nem szavalta el a Nemzeti dalt (Fotó: Most vagy soha!)
Napóleon: ne fogjunk olyan dologba, amihez nem értünk
Ridley Scott a szerelmen keresztül próbálja megfejteni a franciák nagy uralkodóját.

Ennél valamivel jobban sikerült a Most vagy soha! kalandszála, amely tűrhetően hozza az akciófilmes sablonokat (üldözések, verekedések, rizikósabb tornagyakorlatok stb.), de főleg Horváth Lajos Ottó tesz hozzá a haramiából könyörtelen titkos ügynökké lett Farkasch szerepéhez. A probléma itt nem a szereplőkkel, hanem az alkotókkal van, akik úgy „elkalandoztak”, hogy annak egy sor gyermeteg abszurditás lett a vége. 

Ily módon a márciusi ifjakra „ráeresztették” a pesti alvilág Farkasch által felbérelt martalócait, hogy a két társaság egyetemi folyosókon vívjon pusztakezes csatát Bulyovszky Gyulával és Vasvári Pállal az élen… A Landerer-nyomdát felgyújtja, a gépeket összetöri a titkosügynökök és városi útonállók kommandója, ám mielőtt minden lángba borulna, Petőfiéknek sikerül kinyomtatni a 12 pontot a Nemzeti dallal együtt… Ahogy Szendrey Júliáról sem könnyű elképzelni, hogy kimerítő sprintek és több nagy pofon után még futja az erejéből a férje elleni merénylet megakadályozására, mindezt pár órával a várandóssága bejelentése után…

(A rend kedvéért: sem merényletkísérlet, sem gyújtogatás, sem a forradalommal összefüggő verekedés nem történt Buda-Pesten 1848. március 15-én. A feljegyzések egyetlen incidenst említenek, mégpedig egy orvosprofesszor felpofozását, aki eltiltotta volna Petőfiéktől a hallgatóit).

Hollywoodi népszínmű a magyarnak

Bár a Most vagy soha! külcsínre mozifilmszerű alkotás, belbecsét tekintve sajnos nem haladja meg a tévés vígjáték-sorozatokat. A főbb szereplők egydimenziós figurák: Petőfi Sándor (Berettyán Nándor) túlfűtött, Jókai Mór (Koltai-Nagy Balázs) hezitáló, Farkas gyűlölettel teli, Szendrey Júlia (Mosolygó Sára) szerelmes, Vasvári Pál (Fehér Tibor) szoknyabolond, Bulyovszky Gyula (Bordás Roland) joviális, Lederer Ignác (Lukács Sándor) rideg… 

E sematikusság okszerűen következik abból, hogy az alkotók gyámoltalansága, képzelőerejük hiánya vagy szándékos semmitmondása miatt a film kizárólag a március 15-i események jobb-rosszabb felmondását és a kalandszál „menedzselését” tartja szem előtt. '48 sokrétű előzményeiről, Kossuth szerepéről, a radikális ifjúság és a liberális köznemesség feszültségéről, a főnemesség óvatos-kitérő manővereiről, a bécsi udvar reakcióiról a világon semmit sem tudunk meg. Petőfiék meteorbecsapódás-szerű lángcsóvaként, önmagukban vitték végbe a forradalmat, sugallja a film, holott tudhatjuk: az akkori rendszerváltozás közvetlenül március 3-án Kossuth Lajos messze visszhangzó, a jobbágyság felszabadításáról, a közteherviselésről, az önálló magyar kormány létrehozásáról szóló beszédével kezdődött, erre épült később a 12 pont, ha a márciusi ifjak ki is egészítették, például a sajtószabadság követelésével. 

A kiváló debreceni színész, Berettyán Nándor alakíthatta Petőfit – nem volt tere a művészi kibontakozásnak (Fotó: Most vagy soha!)

Nem emlékszem, hogy a Most vagy soha! említést tett volna a fedélzeten Kossuthtal, Batthyányval és vagy száz díszmagyarba öltözött nemessel Pozsonyból március 15-én kifutó, Bécsbe tartó gőzösökről, márpedig e kompánia a császárhoz indult kieszközölni a változásokat. Mindezt csak azért írom le, hogy lássék, a forradalom legalább három helyszínen zajlott: Buda-Pest utcáin, a pozsonyi Országgyűlésben és a bécsi udvarban. Mindez nem csak a teljes kép megmutatását szolgálta volna nagyszerűen. Amennyiben az alkotók merik kicsit terjeszteni a gondolkodásukat, úgy a film sem laposodik el az önismétlésekben, nem ereszt le a Nemzeti Múzeum lépcsőjénél játszódó grandiózus jelenetek után. 

E gyöngécske dramaturgia erőtlen színészvezetést eredményez, amiért főként a rendező, Lóth Balázs (Pesti balhé, A mi kis falunk) kérhető számon. A Most vagy soha! a népszínművek olcsó nívóján szólal meg, gesztusait a színpadi manírosság diktálja, a szövegek túlnyomó része életszerűtlen. A zenei aláfestés az aránytévesztés tankönyvi esete – túlcsorduló, indokolatlan, didaktikus. Mindez együtt már kínos. Kivéve, ha az ember úgy ül be a moziba, hogy már csak az örökösen fanyalgó lipsik bosszantása végett is tíz pontra fogja értékelni a filmet. Még mielőtt elkezdődött volna.

Mindent összegezve nagy baj nincs. Van egy hollywoodi tömegmozink a '48-as forradalomról, amely pont alkalmas lesz arra, hogy a következő generáció ugyanezeket a kliséket ne akarja megismételni. A filmre költött hatmilliárd forintnyi közpénz szóra nem érdemes összeg. Állami cégek évi szinten ennél többet költenek el a Fradika szponzorálására. A Most vagy soha! nem a pénz miatt marad el a Bajnokok Ligája vagy az Európa-liga színvonalától. Hanem azért, mert a sikerhez először is jó írók, bizonyított, a szakma által elismert, nem pedig egy középszerű megmondóember gründolta alkotógárda kell. 
A 48-as forradalom a nemzeti szuverenitás mellett arról is szólt, hogy a gazdag magyar földesurak (oligarchák) a köznemességgel együtt méltóztassanak adózni (igazságos közteherviselés), a törvények egyenlően vonatkozzanak mindenkire és hát a sajtó legyen cenzúramentes, szabad. A mai Petőfik és Vasvárik – ha volnának – nem a Fidelitasban bontogatnák a szárnyaikat. Így miért is csodálkoznánk azon, hogy Rákay Philipék számára a 12 pont nem volt annyira szexi, helyette inkább etnikai-nyelvi elnyomást vizionáltak.

Ratalics László

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Először választottak amerikai pápát
Először választottak amerikai pápát
Robert Francis Prevost XIV. Leó pápa néven fog uralkodni.
Vámháború: a britek jó alkut kötöttek
Vámháború: a britek jó alkut kötöttek
Sok munkahelyet sikerül így megtartaniuk.
Felszállt a fehér füst: megvan az új pápa
Felszállt a fehér füst: megvan az új pápa
A konklávé második napján máris dűlőre jutottak a bíborosok.
Polt Pétert is jelölték alkotmánybírónak
Polt Pétert is jelölték alkotmánybírónak
A Fidesz Facebookon jelentette be a hírt.
Gyurcsány Ferenc lemondott, visszavonul a közélettől
Gyurcsány Ferenc lemondott, visszavonul a közélettől
Dobrev Klára azt is bejelentette: elválnak.
Ismét fekete a füst, nincs új pápa
Ismét fekete a füst, nincs új pápa
Nem jutottak dűlőre a bíborosok.
Here it is! – idősek házassága az angolérettségin
Here it is! – idősek házassága az angolérettségin
Különös svájci jelenségről szóló szöveget is kaptak a diákok.
A háztartási termékekre is jön az árrésstop!
A háztartási termékekre is jön az árrésstop!
A Kormányinfón jelentette be a miniszter.
Toroczkai szerint Magyar Péter öngólt rúgott
Toroczkai szerint Magyar Péter öngólt rúgott
A „leleplezés” a Fideszt segíti - írja.
Magyar Péter: Orbánék háborúba sodornák Magyarországot
Magyar Péter: Orbánék háborúba sodornák Magyarországot
Ezt olvassa ki a haderőreformból az ellenzéki párt elnöke.
Ez a győzelem napja, mégis megosztotta Európát
Ez a győzelem napja, mégis megosztotta Európát
Kerek évfordulót ünnepel a világ.
Fekete füst szállt fel a Vatikánban
Fekete füst szállt fel a Vatikánban
Egyelőre patthelyzet van.
Magyar rövidfilm is versenyez Cannes-ban
Magyar rövidfilm is versenyez Cannes-ban
Kenyeres Bálint alkotása megkaphatja az Arany Pálmát.
Máris a Netflixen a Hunyadi teljes évada!
Máris a Netflixen a Hunyadi teljes évada!
Így az egész világ láthatja.
Grandiózus csatajelenettel ért véget a Hunyadi
Grandiózus csatajelenettel ért véget a Hunyadi
Minden szempontból szintlépés a hazai sorozatgyártásban.
Jön a Harry Potter-sorozat!
Jön a Harry Potter-sorozat!
A sorozat hűen adaptálja J. K. Rowling könyvsorozatát.
Ötvenéves minden idők egyik legjobb vígjátéka
Ötvenéves minden idők egyik legjobb vígjátéka
Olyan alacsony költségvetésből készült, hogy sokan bukásra ítélték.
Elhunyt Richard Chamberlain
Elhunyt Richard Chamberlain
Egyik napról a másikra az amerikai tinilányok első számú kedvence lett.
Hatvanéves mindenki Carrie Bradshaw-ja
Hatvanéves mindenki Carrie Bradshaw-ja
Sarah Jessica Parkernek a Szex és New York hozta meg a világhírt.
József Attila ihlette a hajdúböszörményi filmest
József Attila ihlette a hajdúböszörményi filmest
A Reménytelenül debreceni ősbemutatóján jártunk.
A Demjén-film túlszárnyalta a Futni mentemet
A Demjén-film túlszárnyalta a Futni mentemet
Átvette a vezetést a magyar mozik nézettségi toplistáján.
Szentséges szemfényvesztés – Az idő urai
Szentséges szemfényvesztés – Az idő urai
A kultmű, amelyik megégetett egy nemzedéket. Most már 4K-ban.
Gúnyolódás miatt 7,1 milliós bírság Balázséknak
Gúnyolódás miatt 7,1 milliós bírság Balázséknak
Döntött a Fővárosi Törvényszék.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Uniós csatlakozás: rendhagyó ünnep Hajdú-Biharban
Uniós csatlakozás: rendhagyó ünnep Hajdú-Biharban
Mozogjon 21 kilométert, és nyerjen!
Hirdetés
Hirdetés
Nem várt vendégek a balmazújvárosi dílernél
Nem várt vendégek a balmazújvárosi dílernél
Otthonában fogták el a férfit.
Megvédték címüket a debreceni egyetemisták
Megvédték címüket a debreceni egyetemisták
A győrieket győzték le a döntőben.
Hirdetés
Gazdaság
Vámháború: a britek jó alkut kötöttek
Sok munkahelyet sikerül így megtartaniuk.
Szakmai napot tartottak a debreceni hallgatóknak
Az iparban jelentősen megnőtt a gumifelhasználás.
A háztartási termékekre is jön az árrésstop!
A Kormányinfón jelentette be a miniszter.
Belevágott a városvezetés a tócóvölgyi lakásépítésbe
Piaci alapon és a vagyonkezelő beruházásában is épülnének lakóingatlanok.
Száj- és körömfájás: Szlovákia nem lazít
A betegség terjedésének veszélye továbbra is fennáll - közölték.
Elkészült a 2026-os költségvetési törvényjavaslat
Nyugdíjakra 7700, gazdaságfejlesztésre 5500, határvédelemre 2016 milliárd forintot fordítanak.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
Madarak és fák napja – ismerd meg az év fáját!
Madarak és fák napja – ismerd meg az év fáját!
Madarak és fák napja a Zsuzsival: élmény, tudás és természet egy helyen.
Tina Turner lelke Debrecenben
Tina Turner lelke Debrecenben
Rebecca O’Connor, a világ egyetlen Tina Turner által támogatott előadója, május 18-án lép színpadra a Kölcsey Központban.
Nosztalgiajáratok, játék, élmény és közlekedés
Nosztalgiajáratok, játék, élmény és közlekedés
A közlekedési kultúra napján, május 11-én, vasárnap újra felnyílnak a sorompók a DKV Zrt. Salétrom utcai telephelyén.
Tetőtéri ablak – megfelelő szigetelés és kényelem egyben
Tetőtéri ablak – megfelelő szigetelés és kényelem egyben
A nyílászárók szerepe az otthon hatékonyságában.
Hirdetés