Nyertes pályázatokat mutattak be a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának négy, továbbá a Tudományegyetemi Karok egy nyertes pályázatát mutattak be csütörtökön az egyetemi főépület aulájában. A számos innovációt tartalmazó, közel két évre szóló projektek a társadalmi hasznosságon túl – 414 főt foglalkoztatva – a fiatal kutatók alkalmazhatóságának javításához is jelentősen hozzájárulnak.
A legnagyobb súlyú népbetegségek genetikai meghatározása a magyar populációban című projektben a Magyarországon a leggyakoribb halálozáshoz vezető betegségek (többek között: szív- és érrendszeri megbetegedés, daganatos betegségek, diabetes) genetikai okainak vizsgálatát tűzték ki célul. Ádány Róza egyetemi tanár arról számolt be, hogy a kutatások eredményei a megelőzés, a diagnosztika, a gyógyítás és a rehabilitáció terültén is egyaránt hasznosíthatóak.
A Molekuláris onkológia: Jelátviteli folyamatok célpontjainak azonosítása daganatterápiás eljárások kifejlesztése cínű projektet Panyi György, a Biofizikai Tanszék vezetője mutatta be. Az eljárás lényege, hogy a készítmények célzottan, a daganat egy meghatározott molekulatípusára fejtik ki a hatásukat, így megakadályozva az áttétek kialakulását. Az egyénre szabott daganatellenes terápiás eljárások így a hagyományos kemoterápiás kezelés alternatívájául szolgálhat.
VÉD-ELEM – Az emberi szervezet védelmét biztosító sejthálózatok rendszerszemléletű vizsgálata című projekt szakmai vezetője, Nagy László elmondásai szerint, a szervezet védekező-rendszerének vizsgálatának eredményei várhatóan a gyulladásos, tumoros, autoimmun és immunhiányos megbetegedésben szenvedők gyógyulását segíthetik elő.
Vaszkuláris és kardiális kutatóhálózat: Az ér- és kardiovaszkuláris betegségek pathomechanizmusa, diagnosztikái, farmakológiai befolyásolhatóságuk az alapkutatás szintjein pályázat keretében az érrendszerrel és szívvel kapcsolatos betegségek lefolyásával, gyógyszeres kezelésre való reagálásainak vizsgálatát végzik. Balla György, a Gyermekgyógyászati Intézet igazgatója elmondásai szerint az alapkutatást Magyarország legszegényebb régióiban tervezik lebonyolítani, mivel az érbetegségek leginkább a szegény családokat sújtják.
Sztrik János, az Informatikai Rendszerek és Hálózatok Tanszék vezetője a Jövő internet kutatások az elmélettől az alkalmazásig című projekt ismertetésében rávilágított az internet folyamatosan növekvő jelentőségére, s így a meglévő hibák, technológiai korlátok leküzdésének szükségességére.
A bemutatott kutatások mindegyike olyan fejlesztés, amelyek további innovációs kutatási tevékenységeket alapozhatnak meg.
Molnár Éva

















