Felkészül Józsa, Kismacs, Nagymacs…
Már zajlanak az EVE Power Debrecenben felépítendő akkumulátorgyárának cölöpözési munkálatai, a létesítmény 2026 végére készülne el; a kínai nagyvállalat 2027-ben mintegy 1100 munkavállalót foglalkoztatna javarészt automatizált gépsorokon, a létesítményben a BMW elektromos autóiba készítenének hengeres akkumulátorcellákat. Az akkumulátorgyárhoz kapcsolódó iparbiztonsági engedélyezési eljárásban december 5-én – ma 8 és 20 óra között – online közmeghallgatást tart a debreceni önkormányzat, ugyanakkor egy ideje a cég által a kormányhivatalnak benyújtott összevont környezeti hatásvizsgálati és egységes környezethasználati engedélyeztetés iránti kérelem is elérhető. Ennek ügyében december 9-én lesz online közmeghallgatás a vármegyei kormányhivatal lebonyolításában. A kérelemben az olvasható, hogy a létesítmény által okozott környezeti hatások várhatóan nem károsítják az egészséget.
A CATL után tehát újabb kínai vállalat hozna létre akkumulátorgyárat Debrecenben; míg előbbi – jövőre – a déli városrészben működik majd évi 100 gigawattórányi akkumulátorkapacitással, addig az EVE Power az északkeleti iparzónában, a BMW gyárának tőszomszédságában dolgozna 30 gigawattórás termeléssel.
A gyárhoz – északkeletre – Józsa esik a legközelebb, az Elek utcai lakóházak 1,5 kilométerre helyezkednek el. Nyugati irányban a nagymacsi Nagyhát utca 1,7, délkeletre Kismacs 2,8 kilométerre lesz. A hajdúböszörményi Bíró Lajos utcától 8, a balmazújvárosi Újvilág utcától 11 kilométerre találhatjuk majd az ipari egységet.
A Gyimi Gyimothy Bt. készítette biztonsági jelentés szerint az elektróda-, formáló-, összeszerelő és szortírozó raktárüzemekből, akkumulátor tesztlaborból, ellátó állomásból és multifunkcionális épületből álló csúcstechnológiás létesítményben 4 műszakos, folyamatos munkarend várható, a telephelyen egyszerre körülbelül 600 fő jelenlétével.
A dokumentum megállapításai szerint az „akkumulátorgyárban esetlegesen bekövetkező veszélyes események nem érintik a lakosságot”, azok kritikus hatásterülete nem terjed a létesítmény területén kívülre. Mint olvasható, az elektróda- és az összeszerelő üzemekben előfordulnak majd vízzel nem oltható veszélyes anyagok. Ezért ott habbekeveréses sprinkler rendszert alakítanak ki (a mennyezeti szórófejek adott hőmérséklet érzékelésekor oltóanyag szórásába kezdenek). Az EVE Power 32 fős létesítményi tűzoltósággal rendelkezne. A dohányzást – az arra kijelölt üvegpavilonokat leszámítva – szigorúan tiltják majd a gyár területén.
A biztonsági jelentés a veszélyhelyzetek eredőjét a következő lehetséges eseményekben állapította meg:
- technológiai, műveleti, kezelési, karbantartási előírások megsértése;
- műszaki hiba és emberi tévedés együttese a kijavítás lehetősége nélkül;
- veszélyes anyagok szállítása, tárolása során kiszabaduló veszélyes anyagok által kiváltott veszélyes hatás (meghibásodás, gondatlanság, helytelen beavatkozás);
- veszélyes anyag(ok) kiszabadulása során a környezet közvetlen és súlyos szennyezése (műszaki hiba, gondatlanság, téves cselekedet);
- veszélyt okozó cselekedet (rendkívüli esemény);
- súlyos természeti csapás (földrengés, árvíz, tűzvész).
A cég 1025 tonna nikkel kobalt mangán alumínium lítium-oxidot tárolhat a BMW körúti telephelyen; alább az akkumulátorgyártás során használt főbb anyagok.
- lítium-nikkel-kobaltmangán-aluminát (NCMA)
- lítium-nikkel-kobaltmanganát (NCM)
- vezetőképes paszta
- grafit
- polivinilidén-fluorid (PVDF)
- szilikon tartalmú anyag
- karboximetil-cellulóz (CMC)
- N-metil-2-pirrolidon (NMP)
- sztirol-butadién gumi (SBR)
- böhmit
- poliakrilsav (PAA)
- alumínium, réz fóliák
- tisztított technológiai víz (ipari hígítóvízből állítják elő)
- elektrolit
- dimetilkarbonát (DMC)
- rozsdagátló
A Debreceni Vízmű Zrt. által kiszolgálandó létesítményi napi vízigény az ivóvíz esetében 79, az ipari hígítóvíznél 585, az ipari szürkevíznél 2981 köbméter. Az ivóvízszükségletet a meglévő gerincvezeték képes kiszolgálni, míg a technológiai víz – az ipari szürkevíz és az ipari hígítóvíz – külön-külön csatlakozási pontokon érkezik majd. A felhasznált víz legnagyobb része, vagyis a szürkevíz a hűtőtornyokban párologna el. Helyzetképünk az iparosítás további lépéseiről kormányzati szemszögből.
Az EY Denkstatt Kft. által jegyzett engedélykérelem szerint „kijelenthető”, hogy a létesítmény okozta környezeti hatások „várhatóan nem okoznak az egészségre káros hatásokat”. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy ez csak a gyár normál, üzemszerű működése esetén áll, a „dolgozók és a lakosság egészségének védelme ennek maradéktalan és mindenkori betartása és betartatása esetén garantált”.
A dokumentum szerint javasolt a monitoringhálózat pontos és nyílt üzemeltetése, míg a környezet és az emberi egészség megőrzésének alapját a létesítmény minden részletére kiterjedő, előírásoknak, ipari jó gyakorlatoknak, technológiai fegyelemnek megfelelő, átlátható működtetésében látják. A lakossági bizalmatlanságot a mért kibocsátási értékek önkéntes nyilvánosságra hozatalával, a gyár működését bemutató nyílt napokkal, „őszinte, gyors, megfelelő” kommunikációval oldanák.
Ratalics László