Mennyire fáj havi 10 millió Hajdúböszörménynek?
Havi félmillió forintért 5 évre bérbe adta a Fürdőkerti Éttermet és a Fürdőkerti Ifjúsági Szállót az önkormányzati tulajdonú Vagyonkezelő Zrt. számára a hajdúböszörményi képviselő-testület. A döntés célja az, hogy minél előbb megszabaduljanak a hosszú ideje veszteséges – havi közel 10 millió forint mínuszt okozó – étteremtől. A vendéglátó egység és a szálló üzemeltetésére a vagyonkezelő szerezne bérlőt, az ingatlanok kiadása csak együttesen reális. A képviselők többsége ugyanakkor elzárkózik attól, hogy a zrt. olyan ajánlattevővel szerződjön, amelyik külföldi vendégmunkásokat szállásolna el a Fürdőkertben.
A 29 ezres Hajdúböszörmény hatalmi viszonyait átrajzolta az idei helyhatósági választás, hiszen a várost 2006 óta vezető Kiss Attila (Fidesz-KDNP) alulmaradt a néhány éve létrejött Böszörményi Harmadik Oldal Egyesület jelöltjével, Göröghné Bocskai Évával szemben. A kormánypárt ráadásul nemcsak a polgármesteri pozíciót, hanem a hosszú ideje meglévő testületi többségét is bukta. Hiszen a BHOE-ként rövidített egyesület 7, míg a Fidesz-KDNP csak 6 képviselői mandátumot szerzett. Igaz, Nagy Zoltán (Mi Hazánk) és Nagy Imre Sándor (Civilek a Lakóhelyért Egyesület) személyében további két tagja is van a testületnek, előbbit ráadásul alpolgármesternek választották.
A decemberi határozat előzménye, hogy az éttermet és a szállót eddig üzemeltető önkormányzati cég, a Hajdú7 Turisztikai és Rendezvényszervező Kft. ügyvezetője – néhány nappal korábban – kérelemmel fordult a polgármesterhez. Kathi Pál Péter ebben jelezte: bár az általa vezetett kft. 2023 elején még abban állapodott meg az önkormányzattal, hogy
törekedjenek minőségi éttermi szolgáltatás megvalósítására, kitelepülésekre, lakodalmak, céges és családi rendezvények lebonyolítására, ezt a saját munkavállalóival rentábilisan, azaz megtérülően megoldani nem tudja. Ezért kérte, hogy a fürdőkerti éttermet és szállót adják bérbe a Vagyonkezelő Zrt.-nek, míg a Hajdú7 feladatai közül töröljék az éttermi szolgáltatásokról szóló kitételt.
A december 19-i képviselő-testületi ülésen az erről szóló – végül elfogadott – előterjesztést az önkormányzat két bizottsága azzal toldotta meg, hogy a Vagyonkezelő Zrt. a havi 500 ezer forintos bérleti díj fejében kapja meg a szállóhoz tartozó 100 négyzetméteres vizesblokkot. Valamint kérték, hogy ha a zrt. találna megfelelő bérlőt talál az ingatlanokra, a szerződéskötés csak a képviselő-testület jóváhagyásával történhet meg.
Ez utóbbihoz kapcsolódóan Nagy Zoltán alpolgármester arról beszélt, hogy külföldi vendégmunkások fürdőkerti elszállásolása még véletlenül sem fordulhat elő. Sőrés István (Fidesz-KDNP) a fürdőkerti dolgozók további foglalkoztatásáról kérdezett, mondván, nagyobb részük fiatal, családos, hitellel rendelkezik, így az önkormányzat az ügyben „nem járhat el felelőtlenül”. Görögh István (BHOE) – a polgármester férje – azt szerette volna tudni, miként keletkezhetett összességében 180 millió forintos veszteség az egységek működésével összefüggően, miközben az elmúlt években a fideszes vezetésű város több milliárd forintot ruházott be a szabadidőközpontot, látogatóközpontot, emlékházat is magában foglaló komplexumba.
A Vagyonkezelő Zrt. október végén kinevezett vezérigazgatója, Nagy Imre – a Hajdú Coop Zrt. korábbi vezetője – a kérdésekre reagálva elmondta:
a Fürdőkert, azon belül az étterem jelentős veszteségek forrása, az előző években csak a felhasznált anyagok költsége meghaladta az árbevételt. Már az is felvethető – jegyezte meg – hogy van-e egyáltalán ilyen szolgáltatásokra akkora piaci igény, ami megéri e veszteségek vállalását.
Elhangzott: ő maga saját szállodával és étteremmel rendelkezik Hajdúböszörményben, azonban öt éve zárva tartja, mert nem talál sem megfelelő embert, sem alkalmas üzleti konstrukciót a megtérülő üzemeltetésre. Ha vállalkozásszerűen ennyire nehéz egy vendéglátóhely működtetése, akkor egy önkormányzati cég esetében szinte lehetetlen profitot termelni – vonta meg a konklúziót a vezérigazgató, aki azért jó hírrel is szolgált. Az étterem és a szálló együttes kibérlésére hét érdeklődés is befutott, amelyek közül „négy komolytalan, hárommal viszont megkezdték a tárgyalásokat”. – Az önkormányzati dolgozók jogfolytonos átvétele különösen fontos, erkölcsi kötelesség. Olyan szerződéses feltételeket kívánunk kiharcolni, amelyben a városi tulajdon védelme elsőbbséget élvez – hangsúlyozta Nagy Imre.
Hozzátette: törekednének arra, hogy ne külföldi vendégmunkások foglalják el a szállót, ugyanakkor azt kérte a képviselőktől, hogy „gondolják ezt át és ne szűkítsék a Vagyonkezelő Zrt. lehetőségeit”.
– Hajdúböszörményben jelenleg is vannak elszállásolva vendégmunkások, mégsem hallani, hogy gond lenne velük. Ráadásul ezeknek a munkavállalóknak olyan módosabb, jobban fizetett tagjai is megjelenhetnek, akik nem többedmagukkal, hanem egyedül laknának egy-egy szobát – jelezte. Arról is szót ejtett, hogy a havi 10 millió forintos veszteségre tekintettel már 2025 januárjától szerették volna kiadni az éttermet és a szállót, azonban az előkészítés ennél időigényesebb. Így már a februárral terveznek. Addig az étterem változatlanul üzemel.
A testületi ülésen elfogadták a polgármester és a két alpolgármester új illetményéről és költségtérítéséről szóló előterjesztést is. Nem helyi kezdeményezésről, hanem az Országgyűlés által még az ősszel elfogadott törvénymódosításról van szó, amely a 10 és 30 ezer lakosú települések esetében a polgármester számára a nemzetgazdasági átlagkereset háromszorosának megfelelő összegű illetményt ír elő. Ez Göröghné Bocskai Éva esetében 1 millió 767 ezer forint, amelyhez 265 ezer forint költségtérítés járul, vagyis a keresete 2 millió 32 ezer forintra változott 2024. október elsejétől. A két alpolgármester esetében 1 millió 590 ezer forinthoz 238 ezer forint költségtérítés adódik hozzá, így Nagy Zoltán és Balogh Csaba (BHOE) keresete egyaránt 1 millió 828 ezer forint immár. Debrecenben a polgármesteri kereset már 3 millió forint felett van.
Göröghné Bocskai Éva közölte: „úgy érzi, azt fogják mondani, hogy beleült a székbe és máris a duplájára emelte a fizetését”, miközben csak a törvényi előírás érvényesítése történik meg. Sőrés István megjegyzésére, mely szerint a polgármester törekedjen a hivatali dolgozók munkájának elismerésére béremelés formájában, a városvezető úgy reagált, hogy az ellenzéki képviselő „nyitott kapukat dönget”. Fórizs László (Fidesz-KDNP) szintén támogatta az előterjesztést, ugyanakkor azt kérte, hogy a közösségi oldalakon visszaköszönő, általa rosszindulatúnak lefestett sejtetések helyett inkább az együtt gondolkodás jellemezze a tisztségviselők hozzáállását. – A Facebook nem testületi ügy, arról semmi értelme vitatkozni, hogy ki és mit ír e felületeken – reagált a polgármester.
Amint város vagyonkezelő cégének sikerül megállapodnia valamelyik érdeklődővel az étterem és a szálló kibérlésre, rendkívüli testületi ülést hívnak össze – ez január közepe körül történhet meg.
A BHOE az ülést követő napon – tehát december 20-én – a közösségi oldalán jelezte: külföldi munkavállalók hosszabb távú elhelyezését nem fogják támogatni a Fürdőkertben.
Ratalics László