Mi Hazánk: Debrecen nincs biztonságban
Debrecen nincs biztonságban az EVE Power által a város északnyugati iparzónájában felépítendő akkumulátorgyár miatt; a hajdúböszörményi önkormányzat tiltakozni fog a beruházás ellen – bocsátotta a tervezett létesítmény iparbiztonsági engedélyezési eljárása keretében esedékes december 5-i online közmeghallgatás elé a Mi Hazánk.
A párt december 4-i sajtótájékoztatóján Salánkiné Kuti Zsuzsanna emlékeztetett, a kínai vállalat részéről október végén benyújtották az egységes környezethasználati engedély iránti kérelmet, amelyből kiderül, a gyár hatásterülete Debrecenben elsődlegesen Józsa, Kismacs és Nagymacs településrészeket érinti. Ennek kapcsán a debreceni közgyűlés tagja „két súlyos adatra” hívta fel a figyelmet. – Az akkumulátorgyár évi 264 ezer tonnás széndioxid-kibocsátása megegyezik a debreceni gépjárműforgalom ugyanilyen éves értékével. Az üzemben évente 168 tonna NMP-vel (N-metil-2-pirrolidon) dolgoznak majd – utalt az egészségre és a környezetre egyaránt veszélyes oldószer nagy mennyiségére.
Ő maga Józsán él, ráadásul a felépítendő gyárhoz legközelebb eső Elek utcán, így nem titkolta, személyesen érintett az ügyben. – Mindent megteszek a létesítmény megvalósítása ellen, ha pedig mégis megépül, úgy azért, hogy a debreceniek a lehető legnagyobb biztonságban legyenek tőle. Jelenleg a józsaiak nem érzik ezt a biztonságot – mondta, hozzátéve, az Elek utca légvonalban 2 kilométerre található az EVE Power területétől.
Bár Salánkiné Kuti Zsuzsanna helyesli a debreceni önkormányzat és a Debreceni Egyetem közreműködésével kialakítandó Környezet Ellenőrző Monitoring Rendszert, azt szemfényvesztésnek tartja, hogy azzal megakadályozható a környezetvédelmi előírások megsértése. Az ő álláspontja az, hogy a szakhatóságok a hatályos jogszabályok miatt nem képesek olyan mértékű szankciókra, amelyek visszatartanák a vállalatokat a szennyezéstől (erre a HALMS esetét hozta példaként). – Az Országgyűlésben a fideszes többség rendre lesöpörte az ellenzék és a Mi Hazánk szigorítást célzó javaslatait. Így azonban kimondható, hogy a kormányrendeletek nincsenek összhangban a Debrecen biztonságát megalapozó törekvésekkel – közölte.
A képviselőnek az sem tetszik, hogy a közmeghallgatást online tartják. – Jogi értelemben megfelelő, de mennyire alkalmas a közvélemény megnyugtatására? Nem erősíti meg a debrecenieket abban, hogy beleszólással bírnának e gyárak létesítésébe.
Aileen Huang, az EVE Power pr igazgatója is közleménnyel élt. Leszögezte, minden lépésüket kizárólag a hatályos hatósági engedélyek birtokában, az előírások maradéktalan betartásával végzik.
– Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy jó szomszédként viselkedjünk, nemcsak Debrecenben, hanem a környékbeli településeken is. Globális vállalatként politikai csatározásokba nem kívánunk részt venni, ugyanakkor fel kell hívjuk a figyelmet az egyes közéleti szereplők pontatlan vagy megtévesztő kommunikációjára – írta, hozzátéve, készséggel válaszolnak minden kérdésre a valótlan híresztelések terjedését akadályozandó.
Nagy Zoltán, Hajdúböszörmény mi hazánkos alpolgármestere jelezte, városuk csak kis területtel – szántóföldekkel – szerepel a gyár hatókörében, ezzel együtt „érthetetlennek” nevezte a debreceni önkormányzat támogató hozzáállását.
– A hajdúböszörményi képviselő-testület megszavazta, hogy nem kér az akkumulátorgyárakból, hallani se akarunk ilyenek létesítéséről a városban. Hajúböszörményben online helyett valós közmeghallgatást tartunk a jövőben, nem sunyin, rejtett módon, hanem nyíltan meghirdetve – hangoztatta. A helyi képviselő-testület egyébként három hajdúböszörményi környezetvédelmi egyesülettel is felvette a kapcsolatot, hogy azok vegyenek részt a debreceni közmeghallgatáson.
Az alpolgármester szerint az engedélyeztetési eljárások során „kicsinyítik a környezetvédelmi hatásokat”, továbbá kritizálta a kormányt amiatt, hogy egy közelmúltban hozott jogszabály alapján a kormányhivatalok megengedőbbek lehetnek a szennyező cégekkel.
Azt is mondta, hogy a hajdúböszörményi önkormányzat ki fogja fejezi az elutasítását az online közmeghallgatáson, valamint a Mi Hazánk kormányon mindent megtenne az akkumulátorgyárak működésének leállításáért.
A debreceni Fidesz-KDNP frakció közleményben reagált, amelyben arra hívták fel a figyelmet, hogy az EVE Power a BMW egyik legfontosabb beszállítója és a két gyár közvetlenül egymás mellé települ. Szerintük „aki az EVE Power beruházását támadja, az a BMW beruházását támadja”.
– A környezetvédelmi hatóság minden Debrecenbe települő vállalat számára az Európai Uniós határértékeknél is szigorúbb környezetvédelmi feltételeket állapít meg az ipari beruházások építése és működése kapcsán, melyet a Mi Hazánk politikusai pontosan ismernek. Városunkban egyetlen vállalat sem folytathat környezetet károsító ipari tevékenységet. A Debreceni Egyetem elismert professzorainak közreműködésével jövő év elején elindítjuk a Környezeti Ellenőrző Monitoring Rendszert, mely több területre fókuszál, többek között a levegő-, a víz- és a talajminőség, valamint a biodiverzitás vizsgálatára is. Ez garantálja Debrecen biztonságát! – fogalmaztak.
Szerintük az online közmeghallgatás azért jó, mert a jogkövető debreceni polgároknak nem kell attól tartaniuk, hogy ellenzéki politikusok ellehetetlenítik, szabotálják a közmeghallgatást.
– A Mi Hazánk is felszállt arra az ellenzéki vonatra, amelyen olyanok ülnek, akik teljesen alá akarják ásni a hatóságokba vetett bizalmat, és a debreceniek biztonságérzetét. Az önös politikai érdekükben valótlanságokat állítanak, és egyértelmű tényeket kérdőjeleznek meg – üzenték.
RaL