Több mint százmillió forintos tőkeinjekció Hajdúböszörményben – frissítés
Több tételben mintegy 260 millió forint támogatást ad a hajdúböszörményi önkormányzat egyes cégeinek; a Hajdúkerületi Hús Nonprofit Kft-be muszáj „pénzt tolni” a Hajdú tanya miatti veszteségek pótlására; erről a közelmúltban határozott a képviselő-testület.
A Cívishíren márciusban írtunk arról, hogy az önkormányzat bérbe adná a Hajdú tanyát a nyíregyházi Északi Agrárszakképzési Centrumnak. A bérleti szerződés létrejötte – amely szerint az önkormányzat 2024-re bruttó 10 millió forintot kapna az agrártelepért – egyelőre nem köttetett meg. A szakképzési centrum 25 évre, oktatási célból tart igényt a Hajdú tanyára az állatállománnyal együtt, ami jelenleg több mint száz szarvasmarhát, sertéseket, juhokat, baromfit jelent. Az intézmény a bérleti szerződéssel együtt azt is vállalta, hogy ő foglalkoztatja tovább a tanyán alkalmazásban álló dolgozókat a Hajdúkerületi Hús Kft. helyett.
Az önkormányzati cég az eredeti elképzelés szerint bruttó 109 millió forint ellenében adta volna át a szakképzési centrumnak a tulajdonában lévő állatállományt, takarmányt, különféle tárgyi eszközöket. Ezt azonban meggátolták a jogszabályok, mivel az oktatási intézménynek egy ilyen beszerzésre kötelezően közbeszerzést kell kiírnia. Ezért a hajdúböszörményi képviselő-tesület arra kötelezte „húscégét”, hogy tegyen érvényes ajánlatot – piaci áron – a szakképzési centrum által kiírandó közbeszerzési eljárás során. Ami fura, hogy az intézmény azóta júniusi és júliusi határidővel is előzetes piaci konzultáció (?) formájában próbálkozott ajánlatkéréssel „tenyészállatok beszerzésére”. Ezek a közbeszerzések azonban eredménytelenül, ajánlat nélkül zárultak.
Ahhoz képest, hogy a Hajdú tanya átadása március elsejével megtörtént, az állatállomány értékesítése várat, így viszont annak fenntartási költségei továbbra is az önkormányzat cégét terhelik. A Hajdúkerületi Hús Nonprofit Kft. tőkevesztesége 2023 végére elérte a 104 millió forintot, majd 2024 első négy hónapjában a 15 millió forintot. Így jön ki az a 119 millió forint, amellyel most az önkormányzat kisegíti a saját cégét a túlélés érdekében.
Az erről szóló előterjesztés – kissé meglepő módon – azt a kitételt is tartalmazta, hogy ha a tanévkezdéssel a Széchenyi mezőgazdasági és élelmiszeripari középiskola nem kezdi meg a működését a Hajdú tanyán, akkor a további veszteségek elkerülése érdekében a Hajdúkerületi Hús Kft. 2024. október elsejével visszaadja a működtetést a tulajdonos önkormányzatnak.
Több tízmillió forint beruházásokra
A böszörményi képviselők által megszavazott másik 141 millió forintos támogatás több tételt takar. Az összegből 72 millió forint azért utalnak át a Hajdúböszörményi Vagyonkezelő Zrt. számára, mert a város 2024-es, februárban elfogadott költségvetésében még nem a holdingcég által igényelt támogatási összeg szerepelt (a gazdasági társaság üzleti tervét tavaly novemberben fogadta el a képviselő-testület) .
Ötvenmilliót a helyi strand- és gyógyfürdő fejlesztésével összefüggő többletmunkák (gyógymedencék csempézése, térkövezés, öntözőrendszer, hidegvizes kút fúrása stb.) miatt adnak a vagyonkezelőnek.
Végül 18 millió forintot a – szintén önkormányzati tulajdonú – Hajdú7 Kft. számára szavaztak meg a Petőfi Sándor utcai többfunkciós szolgáltató épületben végzett munkák miatt. Ez a cég végeztette el ugyanis azokat a tevékenységeket, amelyekkel hosszútávú bérlői igényeket kíván kiszolgálni a város.
Ratalics László
Frissítés, 2024. július 23., 15.57:
Portálunk július 23-án sajtó-helyreigazítási kérelmet kapott Kiss Attilától, Hajdúböszörmény polgármesterétől. Levelében hiányolja, hogy amikor a Hajdúkerületi Hús Nonprofit Kft. 119 millió forintos önkormányzati megsegítéséről írtunk, nem tértünk ki rá: a város tulajdonában álló cég a 2024. április végi adatok szerint 89 millió 291 ezer forinttal tartozott az önkormányzatnak. Ez az összeg a korábbi években keletkezett kötelezettségekből adódott (takarmány, tenyészállatok beszerzése, megtermelt termények). A cég tartozott a szintén önkormányzati tulajdonban lévő Hajdú7 Kft-nek is – 11 millió 878 ezer forinttal.
A Hajdúkerületi Hús Nonprofit Kft., valamint a Hajdú tanya elszámolási szabályainak specialitására tekintettel nem lehetett a követelést és a tartozást összevezetni, helyette a támogatás fog a követelés fedezetéül szolgálni – írja Kiss Attila.
A polgármester nehezményezte, hogy cikkünk alcímében azt írtuk, „Közben elnéztek pár tízmillióval egy költségvetési tételt.” Valamint a hasonló közcímet („Elnézték néhány tízmillióval”).
„A böszörményi képviselők által megszavazott másik 141 millió forintos támogatás több tételt takar. Az összegből 72 millió forint azért utalnak át a Hajdúböszörményi Vagyonkezelő Zrt. számára, mert a város 2024-es, februárban elfogadott költségvetésében nem stimmel a holdingcég által igényelt és az önkormányzat által megállapított támogatási összeg. Azaz a zrt. 72 millióval többet kért, mint amennyit végül megkapott – ezt hozták egyenesbe most.” – írtuk.
Kiss Attila viszont hangsúlyozta: a képviselő-testület 2023 novemberében úgy fogadta el a Hajdúböszörményi Vagyonkezelő Zrt. idei évre szóló üzleti tervét, hogy a 2024. februári, városi költségvetésről szóló rendeletben ugyan kevesebb összeget biztosítanak a gazdálkodó szervezet számára, de amennyiben lehetőség lesz rá az év folyamán, úgy az összeget megemelik. Teszik ezt annak érdekében, hogy az üzleti tervben bemutatott valamennyi feladatot elvégezhessék. Mivel a külső gazdasági körülmények ezt lehetővé tették – írta –, az önkormányzat döntött az összeg megemeléséről.
Kiss Attila álláspontja szerint a cikk egészében valós tényeket hamis színben tüntettünk fel, mellőzve a hiteles tájékoztatást. A kifogásolt részek korrekcióját megtettük, az általa fontosnak tartott információkat a sajtó-helyreigazítás érkezésétől számított lehető legrövidebb időn belül közreadtuk. A második esetben valóban tévedtünk, a tévedésünket javítottuk, s e tévedésért bocsánatot kérünk az érintettektől és az olvasóktól.