Négy debreceni technikum a legjobb százban
Az Országgyűlés kulturális bizottságának fideszes elnöke szerint ugyan imponáló a technikumok rangsora, de "érdemes azon eltöprengeni, hogy a valósághoz jobban igazodó rangsorok jelenjenek meg".
Pósán László erről egy decemnber 12-i, csütörtöki sajtótájékoztatón beszélt Debrecenben, ahol bejelentették, hogy a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal idén is elkészítette a technikumok rangsorát, és a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) négy intézménye bekerült a legjobbak közé.
A képviselő, miután méltatta a debreceni szakképzés jelentős fejlődését, azt mondta, a három éve készülő országos listák akár harminc évvel ezelőtt is napvilágot láthattak volna. Az értékelés ugyanis szinte csak a közismereti és a szakmai tárgyak elsajátítására korlátozódik, nem tükrözi az intézményeknek a reálgazdaságra való rugalmas reagálását, a gazdasági szférával kialakított kapcsolatát - tette hozzá.
Pósán Lászó példaként említette: a rangsorokban nem jelenik meg, hogy a BMW az autógyártást a debreceni szakképzésre alapozza, de ez a helyzet Kecskeméten is a Mercedes esetében, mint ahogy a BYD autógyár is meghatározza majd a szakképzés irányát és rendszerét a jövőben Szegeden.
Ideje lenne felülvizsgálni a rangsorolási szempontokat, nem csak a szakképzésben, de a közoktatásban és a felsőoktatásban is - mondta.
Szilágyi Sándor, a DSZC főigazgatója közölte: a hat debreceni technikum közül négy került a TOP 100-as listába, a 4., a 24., a 31. és a 61. helyet megszerezve.
Ezek közül három intézményben - a Bethlen Gábor közgazdaságiban, a vegyipariban, illetve a Mechwart András gépipari és informatikai technikumban - a Debreceni Egyetemmel együttműködve oklevelestechnikus-képzés folyik, ahonnan sokan folytatják szakirányú tanulmányaikat a felsőoktatási intézményben. A negyedik helyen rangsorolt Brassai Sámuel műszaki technikum az első intézmény volt, ahonnan a tanulók bekapcsolódhattak a BMW autógyárának saját képzésébe
- mutatott rá a főigazgató.
Tirpák Zsolt, a DSZC kancellárja az év eredményeit összegezve kiemelte: 11 oktatási intézményükben több mint 13 ezren vesznek részt a szakképzésben, egyre nagyobb az a régió, ahonnan jelentkeznek a tanulók. Helyt álltak a munkaerőpiaci képzésben is: idén 88 felzárkóztató képzést indítottak több mint ezer résztvevővel
- tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy az esélyteremtő mentorprogram keretében 200 oktató 800 tanulót mentorált, pályaorientációs és karriertámogató programjukkal pedig csaknem 15 ezer embert értek el.
2024 a gyarapodás éve az a DSZC-nél: hamarosan átadják a gépipari innovációs központot Debrecenben, és elkészült az autószerelő-képzésben tanulók gyakorlati oktatást segítő szervízműhely is - mondta a szakképzési centrum kancellárja a sajtótájékoztatón.