Avokádókrém és hummusz a debreceni iskolabüfében
A gyerekek étkezési szokásai jelentős változásokon mentek keresztül az utóbbi évtizedekben. A sok feldolgozott élelmiszer, a gyorsételek és a scnackek fogyasztása is hozzájárulnak a helytelen táplálkozás kialakulásához. Arról nem is beszélve, hogy a digitális eszközök túlzott használata csökkentette a szabadban való mozgásra, aktív játékra fordított időt, ami tovább súlyosbítja a túlsúly problémáját.
Ezt a helyzetet ismerte fel Orosz Norbert, a Benedek Elek Általános Iskola büfése is évekkel ezelőtt, aki ma már avokádós és csicseriborsós szendvicset is tart az egészséges táplálkozás jegyében.
– Sose gondoltam volna, hogy egyszer büfés leszek. Egy autószalonban dolgoztam vezető beosztásban, a családi vállalkozásunkban. Édesanyám vezette ezt a büfét 25 éven keresztül, és amikor 2018-ban megbetegedett, én álltam be a helyére. Úgy volt, ez egy időszakos munka lesz, csak addig maradok itt, amíg édesanyám felépül, ám sajnos 2019-ben elveszítettük őt. A halálos ágyán megígértem neki, nem szakadok el a büfétől, és ezt az ígéretemet tartom is. Imádta a munkáját, most pedig a szívügyemnek érzem, hogy folytassam azt, amit elkezdett – tudatta Orosz Norbert, aki párjával együtt szolgálja ki a diákokat. Az iskola alagsorában lévő Benedek Büfében természetesen megtalálhatóak a gyerekek kedvencei, így a csokik, csipszek, cukorkák is, azonban a kínálat több, egészséges élelmiszerrel is kibővült az utóbbi időben.
Azt tapasztalják, a környékbeli boltokban sokan megveszik a gyorsfagyasztott pékárukat, reggelente egy ismert márka zacskóival a kezükben mennek be az iskolába a gyerekek. Ezeknek a termékeknek kevés a tápértékük, ráadásul tele vannak cukorral, így egyáltalán nem nevezhetők egészségesnek. Norbert éppen ezért hozta létre a büfé Facebook-oldalát, hogy a szülők is lássák – zárt intézmény révén ritkán mennek le a büfébe –, ugyanazért a pénzért sokkal egészségesebb árukat kínálnak a fiataloknak. Így ma már elérhető a teljes kiőrlésű bagettből készült szendvics, a friss hússal, sok zöldséggel megpakolt hamburger és az avokádókrémes kenyér is. – Több nehézségbe ütköztünk az elmúlt években, ez tagadhatatlan. Egy büfés nehéz helyzetben van, hiszen az intézményben tanuló diákok és szüleik jóindulatára tud csak támaszkodni, ugyanis hozzánk nem sétálhat be bárki az utcáról. Reggel 8-tól mindössze 4, picivel több mint 10 perces szünetben árulhatunk, azonban a mi cégünknek is vannak költségei ugyanúgy, mint azoknak, akik hosszú nyitvatartási időben szolgálhatják ki a vevőket. Ráadásul tudjuk azt is, a diákok nem milliomosok, az ő pénztárcájuknak megfelelően kell beárazni a termékeinket – sorolta Norbert. Azt mondja, épp emiatt adja 550 forintért a retró szendvicset szalámival, tojással, uborkával, sajttal és Piros Arannyal, 380 forintért az avokádó- és csicseriborsókrémes kenyeret, továbbá 980 forintért a dupla húsos hamburgert. De közkívánatra elérhető már a sok zöldséges kebab 1100 forintért és a palacsinta is 200-ért.
A tea árát hét éve nem emelték.
– Az internetnek hála a szülők is összehasonlíthatják az árakat, ráadásul minden termékről fotót is készítek, így biztosak lehetnek benne: azt kapják a gyerekek, amit látnak. Nem árulok zsákbamacskát. Remélem, az intézmény dolgozói is felismerik, tényleg egészséges ételeket kínálunk, és bátorítják a diákokat, hogy nálunk vásároljanak. Az avokádós szendvicsen vagy a 100 százalékos gyümölcsleveken szinte hasznom sincs, csak azért tartom, hogy a gyerekek egészséges termékeket fogyasszanak. A szendvicseket is mindig frissen állítom össze, általában az órák alatt készülünk elő. A pékárut egy régóta működő családi vállalkozástól szerezzük be, minden nap melegen érkezik. De ugyanúgy odafigyelünk a zöldségekre is. Ha a friss uborkába beleharapok, akkor roppan. Ha felszeletelem, egy óra múlva már engedi a levét, átáztatja a szendvicset, szinte ehetetlen – ismertette. Egyedül a csicseriborsókrém az, ami nem az iskolában készül, hiszen azt botmixerezni is kell. Norbertnek mindenre biztos, bevált receptje van, olívaolajjal, fokhagymával, sóval, borssal ízesít. Mint mondja, kis darabszámban készíti a termékeit, de mindig friss, minőségi terméket kapnak a gyerekek.
A védőnők is ellenőrzik az ételeket
A büfében rendszeresek az ellenőrzések, az illetékesek a kínálatot és az ételek minőségét is megnézik. – Manapság meg is követelik, hogy tartsunk egészséges ételeket, amit örvendetesnek tartok. A védőnő javasolta, legyen májkrémes kenyér, csináljunk teljes kiőrlésű bagettből tonhalkrémes szendvicset. Ám sajnos azt tapasztaljuk, ezekre kicsi az igény, és egy jó tonhalas szendvics ára ezer forint felett lenne. Zöldséglével is próbálkoztunk. Megkóstoltam, ihatatlan. Hogy vegyem rá a gyereket, hogy ne kólát, hanem ezt igya? – tette fel a kérdést.
Norbert nap mint nap szembesül azzal is, hogy a diákokat jobban vonzza a színes üdítőital és a feltűnő zacskójú édesség, mint a mézzel készült üdítőital vagy a tea.
Sőt, gyakran az otthonról hozott szendvicsekből is kidobják a paprikát, paradicsomot a gyerekek. – A hamburgerben legalább megeszik a zöldséget. Lenmagot is szoktam szórni a szendvicsekbe, próbálok mindenbe egy kicsi pluszt tenni, ami jót tesz nekik. Nem azt mondom, hogy egyen mindenki avokádókrémes kenyeret, de legalább lehetőséget adok arra, hogy megkóstolja. Ki tudja, talán megszereti… Szeretném megismertetni a gyerekekkel azt, hogy az ételek lehetnek úgy finomak, hogy közben egészségesek is. Azt gondolom, sok családban a gyorsételt részesítik előnyben a hétköznapokban, a bő zsiradékban sütött, gyorsfagyasztott ételeket. Megértem, a rohanó világunkban egyszerűbb, gyorsabb ezeket elkészíteni. Én viszont azért jövök be minden reggel 6 órára, hogy 8-kor várhassam őket friss, tápláló reggelivel – tette hozzá Norbert, akinek eredeti szakmája szakács, így közel áll szívéhez az ízekkel való kísérletezgetés.
Folytatni a megkezdett munkát
– Hívtak már másik iskolába is, szerették volna, ha több intézményben, netán a belvárosban is megjelennék a termékeimmel. De én nem egy egyszerű "büfés" akarok lenni, hanem édesanyám örökségét tovább vinni. Máshol nem tudnám ilyen szívvel-lélekkel csinálni – jelentette ki. Nosztalgikusan felidézte, amikor fiatalként naponta lejárt az alagsori büfébe egy anyai pusziért, jó szóért. – Ez az épület régen egy kórház volt, édesanyám itt született, és ha úgy vesszük, innen is ment el. Ugyanezeken a lépcsőkön jött le 25 éven keresztül, ahol most én. A halálos ágyán is a büfé foglalkoztatta, a gyerekek hogyléte felől érdeklődött. Hatalmas szíve volt. Bicikliket vett azoknak, akik messze laktak a busztól azért, hogy ne kelljen iskola előtt egy órát gyalogolniuk. Én is ezt a szemléletet viszem tovább. A kimaradt pékárukat, szendvicseket rászorulókhoz juttatjuk el, máskor a diákoknak almát osztogatunk. Segítünk, ahol tudunk, miközben az egészséges táplálkozásra is felhívjuk a figyelmet. Azt gondolom, ez jó cél.
Fogarasi Renáta