Ne csupán a szabályozás miatt viseljük a munkavédelmi kesztyűt!

A munkavállalók számára biztosított védelmi eszközök közül az egyik olyan védőfelszerelés a munkavédelmi kesztyű, mely tökéletesen alkalmas a balesetek elkerülésére.
Miután számos munkakörben előfordulhat balesetveszély, így többféle kesztyűtípusra van szükség. A Netpolc kínálatában rengeteg munkavédelmi kesztyű található, melyek kiválasztásához különböző szempontokat kell figyelembe venni. Nézzük ezeket részletesebben.
Jogszabályi előírások
Hazánkban a munkavédelemre vonatkozó jogszabályok alapját az 1993. évi XCIII. Törvény adja, melynek 7/2001 (II.21.) Eüm rendelete foglalkozik a munkavédelmi kesztyűk szabályozásával. A dolgozók egészségvédelmét, a biztonságos munkavégzést kell szolgálnia a védőfelszereléseknek, így ezeknek a kéz védelmére kell kiterjednie.
A rendelet előírja, hogy a munkáltatónak szükséges a megfelelő méretű és típusú kesztyűt biztosítania minden munkavállaló számára. Érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a dolgozónak is van kötelezettsége, a biztosított kesztyű viselése.
Sokan feleslegesnek tartják felvenni a munka során a védőeszközöket, pedig súlyos balesetektől óvhatják magukat velük. A munkáltatónak egyébként kötelessége folyamatosan intézkedni az eszközök karbantartásáról és a megfelelő használatot is ellenőriznie kell.
Változó igények eltérő munkakörökben
A védőeszközök kiválasztása fontos feladat, hiszen a dolgozók biztonságát csak minőségi és karbantartott kiegészítőkkel tudjuk biztosítani. A munkavédelmi kesztyű – függően a kolléga munkakörétől – más és más jellemzőkkel rendelkezhet. Például savval vagy lúggal dolgozóknak olyan bevonatúra van szükségük, amely a vegyi anyagoknak jól ellenáll. Általában ezek a modellek hosszú szárral rendelkeznek, így védve minél magasabban a kezeket.
A húsfeldolgozásban részt vevő kollégáknak a lánckesztyű az alapvető felszerelés részét képezi, a rozsdamentes acél gyűrűkből álló eszköz a csuklórészén textil pánttal összehúzható, így méretezhető biztonságosan.
Tökéletes védelem
Mielőtt a döntést meghoznánk, hogy milyen munkavédelmi kesztyűt szerezzünk be, mindenképpen tájékozódjunk az eszköz tulajdonságairól. Vágásbiztosság tekintetében ügyeljünk arra, hogy minél magasabb fokozatú legyen a besorolás, hiszen annál erősebb védelmet kínál a kesztyű. Általában több rétegű nitrit bevonat biztosítja a sérülés elleni védelmet ezeknél a modelleknél, valamint kényelmes viseletet garantálnak.
Napjainkban ugyanis elvárás a dolgozók részéről, hogy a baleset megelőzése mellett a komfortérzetet is szolgálják a védőeszközök. A jó teljesítmény nagyban összefügg azzal, hogy a megfelelő méretű, kényelmes kialakítású eszközökkel végezhessék a kollégák munkájukat a teljes munkaidőben.
Összességében elmondhatjuk, hogy az egyéni védőeszközök használata a munkáltatók és a munkavállalók számára egyaránt fontos.

















