Karácsonyfakuckóra bukkantunk Balmazújvároson
Változnak a fenyőfavásárlási szokásaink, amihez persze vastagon hozzájárul a kereskedelem, merthogy a választék bővítésével igényeket támaszt. Jobb esetben már nemcsak leugrunk a közeli árushoz fenyőfáért, hanem igyekszünk megvásárolni a karácsonyi hangulat fokozásának egyéb kellékekeit is. Mi több, léteznek olyan helyek, amelyek egyenesen családi vagy akár közösségi élménnyé is teszik a karácsonyfa-vásárlást. Egy ilyenre bukkantunk Balmazújváros egyik kis utcájában.
Hódít a normand és a luc
– Jelenleg ötféle fenyőfánk van. Ezek között a legkedveltebb a normand, valamint az „A”-vonala miatt kis lakásban is jól mutató lucfenyő. A normand fenyőből három fajtát is kínálunk, a nagy és hosszúlevelű prémium-, a rövidebb levelű, tömzsibb magyar- és a hosszú levelű, intenzív színű, kicsit citrusillatú dán normandot. Ez utóbbi igazán strapabíró, ez még februárban is fenyő. Ezüstfenyőből a kék-ezüstöt és a havasi-ezüstöt árusítjuk. Ezeknek is van fenyőillatuk, leveleik szúrósak, viszont terebélyesebbek. Tehát aki igazi fenyőfás erdei hangulatot szeretne, az ezüstfenyőt választ
– sorolta a kínálatát Debreceniné Gál Márta, aki tevékenységével az év ebben a szakaszában a karácsonyi igények kiszolgálására állt rá. Ennek „tálalás” sem mindennapi, hiszen az érkező karácsonyi kapun keresztül kerülhet a fenyőfák birodalmába. Aztán ahogy haladunk beljebb, egyik oldalon egy lábakon álló, mindenféle játékkal berendezett házikóba kukkantottunk be, vele szemközt pedig egy nagy asztalon karácsonyi díszek és cukiságok kellették magukat. Csodálkozó tekintetünket látva választ is kaptunk a látványra.
– Mi megteremtjük, hogy is mondjam, egy kicsit a karácsonyhoz kapcsolódó, a gyermekkorban gyökerező hangulatot, varázslatot. Azt szeretnénk, hogy élménnyé váljon a fenyőfavásárlás, és nem csak egy gyorsan teljesíthető bevett szokássá. Hozzánk családosok járnak nagy előszeretettel, vagy idősek unokákkal. A gyerekek a kisfiam játszóházában, amit most mézeskalácsházzá alakítottunk át, nyugodtan eljátszanak. Azzal, hogy nálunk lényegében ami a karácsonyfához, a karácsonyi asztal díszítéséhez kell, minden megtalálható, nagy terhet veszünk le az év végi ünnepekre készülők válláról. És hogy erősítsük is a közösséget, minden vásárlónkat a karácsony előtti utolsó két nap egyikére, 23-ára vagy 24-ére vissza szoktunk invitálni egy közös beszélgetésre, forralt borozásra, forró csokizásra, ezzel megköszönve, hogy minket választottak – vezetett körbe birodalmán Márta, majd visszatértünk a fenyőfákhoz.
Elmondta, néhány éve inkább lucfenyőből adtak el többet. Jelenleg a normand a legkelendőbb. A puha tűlevelei miatt gyerekbarátabb, dús lombozatú, fenyő formájú, ezért kevés dísszel is nagyon mutatós karácsonyfához jutnak a vásárlók; ezek miatt kedvelt nagyon. Évről évre egyre többen vásárolnak fenyőfát annak ellenére, hogy a hírek szerint hódít a műfenyő.
Csövet a fa mellé
– Néhány éve volt olyan vásárlónk, aki azt mondta, hogy ő bejönne, de csak a fenyőillat miatt, merthogy a műfenyőjének nincs illata, és hogy környezettudatos, ő miatta ne vágjanak ki minden évben egy fát. Elmondtam neki, hogy a nálunk lévő fenyők termesztettek, tehát ameddig ilyen méretűekre növekednek, élőhelyet adnak az állatoknak, munkát nagyon sok embernek, és a szállítójármű széndioxid-kibocsátása az egyharmadát sem teszi ki annak, amivel egy műfenyő előállítása jár. Arról nem is beszélve, hogy az nem lebomló és nem is hasznosítható fém és műanyag kombinációjából készül – osztotta meg egyik régebbi élményét.
Aztán a fenyőárusítás szükséges eszközeire térünk rá. A fa csomagolásához szükséges egy úgynevezett fenyőfabehúzó, ami valójában egy tölcsér, rajta háló. A fenyő csomagolására kifejlesztettek egy egyszemélyes technikát, és ha megtörtént a fa hálózása, azonnal felcímkézik, hogy ki a vásárló, ugyanis ha kérik, házhoz is szállítják. Ugyancsak fontos kellék a fenyőfatalp, ezeket is készítik és értékesítik. Akár be is faragják, de ha a vásárló azt igényli, hogy a fenyőfát ő állítsa a talpba, ahhoz eszközöket is adnak. Ezt az eljárást főleg azok az apukák szeretik, akik a gyermekükkel együtt érkeznek karácsonyfát választani.
December 6-án kezdték az árusítást és még 24-én is adnak el fenyőfákat. A hatodikai időpont kicsivel korábbi, mint ahogy régen volt, mert sokan érdeklődtek, hogy mikor jöhetnek már fenyőt nézni. Természetesen nem lucfenyővel kezdenek, mert az kevesebb ideig bírja. Kezdetben vödrösöket, földladásakat árusítanak, ezek hónapokig is bírják. A vásárlókat tanácsokkal is ellátják, például azzal, hogy a fenyőt is hozzá kell szoktatni a benti hőmérséklethez, és a nem földlabdásokat a faállítás előtt egy-két napra célszerű vízbe tenni. A földlabdás fenyőik sorsát nyomon követik. Márta úgy tudja, eddig egyetlen csak fenyőjük nem maradt meg. Azt elfelejtették gondozni.
– A megmaradásuk nyitja az, hogy a földlabdával ültetett fa mellé csövet kell tenni, amelynek földben lévő része a csemete gyökérzónájától 50-60 centiméterrel mélyebbre kerüljön. Öntözni a csövön keresztül kell, és mivel a gyökér a nedvesség felé törekszik, lefelé növekszik. Ha lehet, vödrös és ne zsákos, földlabdás növényt vegyünk, mert azoknak a gyökérzete jobban sérül
– tanácsolta Balmazújváros egyik fenyőfaárusa.
CH