Ismét Bojtra látogatott a püspök
Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, Bojt lakossága és vezetése, valamint a falu református lelkésze, Fegyver Tünde között konkrétan nincs kapcsolat. A helyzet annyira elmérgesedett, hogy az istentiszteleteken csupán néhányan vannak, a lelkész nem kommunikál sem a bojtiakkal, sem a faluvezetéssel, és van olyan református vallású személy, aki a szószéken inkább látna egy beszolgáló lelkészt, mint Fegyver Tündét. Mindez azonban nemcsak amiatt probléma, mert – ellentétben más helységek tiszteleteseivel – a lelkész asszony teljesen kivonta magát a közéletből, hanem leginkább azért, mert a református egyházközség tulajdonában lévő temető nagy része a sírkerthez méltatlan állapotban van, a templom vakolata omladozik, a templomkert és a lelkészlak udvara szemetes, rendezetlen.
A Tiszántúli Református Egyházkerülettől szerettük volna megtudni, hogy a napokban a falu vezetése, a presbitérium és Fekete Károly püspök részvételével megtartott megbeszélésen a temető, a templomkert, a templom látogathatósága, a lelkész asszony közéletből kivonulása és a lakossággal való kapcsolat hiányából melyeket sikerült átbeszélni, azokra megoldást találni. Továbbá lesz-e folytatása a megbeszélésnek, és amennyiben nem, a püspökség milyen megoldást lát a problémák rendezésére.
„A bojti gyülekezet presbitériuma, a település vezetése és az egyházvezetés között valóban elindultak az egyeztetések. Jelenleg a konkrét megoldási javaslatok kidolgozása van folyamatban” – válaszolta a Cívishír értesülésére és az ezzel kapcsolatos kérdéseire a Tiszántúli Református Egyházkerület Sajtószolgálata.
Bereginé Szegedi Hajnalka polgármester nyilatkozata is szűkszavú volt, mivel a találkozó tartalmáról lényegében nem volt mit mondania. – A püspök kérése volt, hogy Fegyver Tünde december végéig készítsen el egy együttműködési megállapodási tervezetet, de csak a temető helyzetére vonatkozóan. A két és fél órás megbeszélésen ugyanis csak eddig jutottunk. A tiszteletes asszony folyamatosan és hosszasan a múlt sérelmeiről beszélt, hiába mondta neki a püspök, hogy azokat engedje el, és tekintsen előre, a jövővel foglalkozzon. A megbeszélésen a faluval való viszonya, a lelkészlak udvara szóba sem került. A templomkert a lelkész szerint úgy jó, ahogy van, azt nem tarthatja rendben a település önkormányzata, a területnek ő és a gondnok viseli majd gondját – válaszolta a Cívishír kérdéseire a polgármester. Bereginé Szegedi Hajnalka hozzátette, hogy a nyilvánosság hatására elindult végre egy párbeszéd, amelynek remélhetőleg lesz eredménye.
Mindeközben a Cívishírhez az egyházkerület munkájára meglehetősen jó rálátással bíró személyektől eljutott, hogy a probléma nem új keletű, legalább két évtizede fennáll. Az egyházmegyének, az egyházkerületnek a bojti egyházközség tagjai is panaszkodtak korábban Fegyver Tünde lelkészi tevékenységéről. Voltak esperesi és püspöki elbeszélgetések, megbeszélések, de mindhiába, a lelkész semmit sem változtatott a faluhoz, a hívekhez, az egyház ingatlanjaihoz való viszonyulásán, ezért a helyzet csak rosszabb lett. Emiatt fordultak a bojtiak a Cívishír nyilvánosságához.
CH