Hivatalos: Mátyássy Szabolcs a Csokonai Színház új igazgatója

A debreceni közgyűlés egyhangú szavazással Mátyássy Szabolcsot választotta a Csokonai Nemzeti Színház igazgatójának 2023. július 1-től 2028. január 31-ig.
A grémium szavazott az új színidirektor fizetéséről is, az alapbérét havi bruttó 1 millió 56 ezer forintban, az alapbéren túli munkabérét július 1-től december 31-ig havi bruttó 158 ezer 400 forintban állapította meg. A színház vezetésére a debreceni önkormányzat azért írt ki pályázatot, mert az intézmény jelenlegi igazgatójának, Gemza Péternek a munkaviszonya június 30. napjával megszűnik.
A pályázati felhívásra Rácz István Károly operaénekes, Végh Veronika, a debreceni színházi élet ismert alakja, valamint Mátyássy Szabolcs zeneszerző, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja adta be pályázatát. A pályázókat a munkáltatói jogkör gyakorlója által felkért szakmai bizottság hallgatta meg, és ez alapján eldőlt, hogy ki lesz a Csokonai Színház új igazgatója. Mátyássy Szabolcs beadványát egyhangúlag támogatta a kilencfős testület, Végh Veronika egy személy támogatását élvezte, míg Rácz István Károlyt lényegében teljesen elutasították.
Komolay Szabolcs, a kulturális és oktatási bizottság elnöke elmondta, egyhangú a döntésük Mátyássy Szabolcs mellett.
Gondola Zsolt (Civil Fórum) azt kérdezte, milyen szempontok alapján döntöttek? Puskás István (Fidesz-KDNP) alpolgármester, a színidirektort kiválasztó grémium vezetője elmondta, a meghallgatásukon mindhárom jelölt egy-egy órában kifejtette a színház vezetéséről az elképzelését. – Értékes pályázatokról van szó. A feladatunk az volt, hogy a színház vezetésére találjunk megfelelő személyt, a jelölt programja illeszkedjen a debreceni kulturális folyamatokba, a városban élők igényeihez, méltó szakmai programot valósítson meg – mondta.
Egyértelmű volt, kinek szavaznak bizalmat.
Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester a szavazás előtt kifejtette, hogy nagyon nehéz időszak után van a színházi szakma. Szinte lehetetlen volt komoly színházi életet élni a városban, a pandémia rányomta a bélyegét az elmúlt időszakra. Tisztelet a színészeknek, hogy megtalálták a játszás lehetőségeit, hogy a színházszertető közönség ne veszítse el a kapcsolatot a színészekkel, a színházzal. Ugyancsak ebben az időszakban zajlottak a színházi rekonstrukciók. A Csokonai Fórumot befejezték, az év közepén várhatóan átadják a felújított Csokonai Színház épületet. A jövőben más lépték lesz Debrecenben a színházi élet terén. A színház befogadóképessége, infrastrukturális feltételei nagy mértékben javulnak. Felelősség, hogy ezeket a tereket minőségi produkciókkal töltsék meg – tette hozzá.
A városvezető megköszönte Gemza Péter igazgatónak, hogy nehéz időszakban összefogta a társulatot, jó teljesítményt tudtak nyújtani.
Mátyássy pályázatából kiderül, hogy népszínházi struktúrán alapuló, háromtagozatú színházban gondolkodik, a prózai tagozat mellett egy újradefiniált operatagozat és önálló tánctagozat megteremtésében. Tapasztalt rendezőt kért fel művészeti vezetőnek Szabó K. István személyében. A helyi előadó-művészeti szervezetekkel együttműködve tervezi igazgatói ciklusát megvalósítani, részleteiben is kidolgozott művészi koncepcióval rendelkezik. Új marketingeszközökkel kívánja fejleszteni a kommunikációt és a marketinget, egyértelmű és kiemelt feladatként fogalmazza meg hogy, nemcsak helyi, hanem országos szinten szeretné pozícionálni a Csokonai Színházat. Nemzetközi kapcsolatai széleskörűek, nemzetközi fesztiválokban és idegen nyelvű feliratozással tervez, emellett a mecenatúra erősítése is a céljai között szerepel.
Mátyássy Szabolcs 2014-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen alkalmazott zeneszerzés (BA), majd 2016-ban zeneszerző (MA) diplomát, 2021-ben a Színház- és Filmművészeti Egyetemen DLA fokozatot és ugyanebben az évben művészeti igazgatás és művészetmenedzsment szakképzettséget szerzett. Államilag elismert angol középfokú, komplex nyelvvizsgával rendelkezik. A Szegedi Nemzeti Színházban 1997-től 2003-ig, majd 2006-tól 2007-ig a prózai tagozat színművészeként a társulat tagja volt. A Színház- és Filmművészeti Egyetem adjunktusa, 2012 óta oktatói tevékenységet folytat. A Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének a tagja, a Sztalker Csoport és a Studio5 alapító tagja.
CH










































