Hajdúnánás nyara a medencék tükrében


Hajdúnánás strandfürdője nem csupán nyári kikapcsolódási helyszín, hanem sokak emlékezetében élő, patinás intézmény. A város fürdője évtizedekkel ezelőtt különösen népszerű volt a borsodi bányavidék lakói körében: családok jöttek ide nyaralni, hétvégi házak épültek a környéken, és sokan éveken át visszatértek ugyanahhoz a kabinhoz, medencéhez. A bányászat és a nehézipar visszaszorulásával ez a vendégkör megfogyatkozott, de a fürdő vonzereje megmaradt – ma is érkeznek látogatók, nemcsak a környező településekről, hanem távolabbról is, akár több napra. Mióta a hajdúnánási víz megkapta a gyógyvíz minősítést, gyógyászati kezeléseket is nyújtanak az intézményben, a városlakók pedig büszkék a fürdőjükre. Azt mondják, a hajdúszoboszlóinál is jobb a vizük – magasabb az ásványianyag-tartalma, és „másnap is érezni a hatását”. A hajdúnánási fürdő csendes, családias, rendezett – árnyas fái alatt pedig minden korosztály megtalálja a maga pihenőhelyét.
A vendégek véleménye
A termálmedence melletti fák alatt fiatal család pihen. A férfi, aki helybéli, nem kertel, amikor arról kérdezzük, hogyan érzik magukat: – Nagyon jól. Mindenki helyi itt nálunk, úgyhogy szeretünk ide járni. Nem változtatnék semmin a fürdőben. Így jó, ahogy van: lehet pihenni, és munka után az embernek ez számít – mondja.
Immár a látványelemekkel, vízköpőkkel, csúszdával felszerelt és a víztükör fölé feszített textíliával árnyékolt gyermekmedence partján sétálunk. Egy ötvenes évei elején járó hölgyet szólítunk meg, ő a rokon gyerekeket nézi, ahogy jókedvűen játszanak a vízben. A nő elmondja, Borsodban nőtt fel, gyerekként minden nyarát itt töltötte, de már Floridában él családjával. Most az itthon lévőkkel tért vissza:
– Az első benyomásom? Olyan, mint húsz-harminc éve. Sőt! Most talán még szebb. Imádtam ezt a helyet gyerekként, és most a gyerekek ugyanúgy élvezik. A gyerekmedence árnyékos, nem éri annyira a nap, ez különösen tetszik. A víz talán kicsit meleg a piciknek, de a másik két medence pont jó hőmérsékletű. Kellemes csalódás nekem ez a fürdő. Azt hittem, itthon lefelé változott minden, mint sok helyen a világban. De itt nem! Szép, tiszta, rendezett, és nem túl drága. Sárospatakon egy girosztál 4 ezer 500 forint, itt 3 ezer 100. Ez is számít.
A gyógymedencében sokan üldögélnek, beszélgetnek. Három idősebb hölgyet kérdezünk, hogy érzik magukat. – Nagyon kellemes a víz – mondják szinte egyszerre. – Most úgy látjuk, rendben van minden. A fű le van nyírva, nincs annyi szemét, mint tavaly. Egyedül a padokat hiányoljuk, kevesebb lett belőlük, és az asztalokból is. De a víz tiszta, rendezett a park. Nekem tízből 7-8-as a fürdő.
A törzsvendégek közé tartozik egy idős házaspár is, akik a medence melletti padon üldögélnek. A férj már 1969 óta jár ide: – Sokat változott, de még mindig vannak hiányosságok. Például a büfék. Nincs egy zöldséges, gyümölcsös pult. A nyáron gyerekeknek barack, alma kellene, nem csak vattacukor. És a rádió! Most már legalább az is szól újra. Volt pár év, hogy néma volt az egész strand.
A feleség hozzáteszi: – A környezet viszont gyönyörű. Virágok, zöld minden, le vannak festve a padok. Érezni, hogy gondozzák. Az ember jól érzi magát itt.
Az úszómedence partján fiatalok vannak leginkább. Vidáman ugrálnak a vízbe, ugratják egymást, a parton úszómesterek vigyáznak a rendre, és ha szükséges, segítséget is nyújtanak. Egy budapesti család tagjait szólítjuk meg, akik közül többen most járnak először a hajdúnánási strandon. – Nekem pozitív az első benyomás. Tisztaság van, több a medence, főleg a gyerekeknek. Az árakat még nem tudjuk, most fogunk enni. De jó látni, hogy van élet a fürdőben. A szüleim még gyerekként jártak ide, én most először.
Mit mond a fürdővezető?
A strand bejárása után a fürdő főépületébe megyünk, ahol Nagy Edina, a Hajdúnánási Gyógyfürdő Kft. ügyvezetője vár bennünket. Nemcsak a saját, hanem egész csapata nevében nyilatkozik. Ahogyan fogalmaz: mindig a vendégek érdekeit tartják szem előtt. Fontosnak tartják a visszajelzéseket, minden észrevételre igyekeznek reagálni, és olyan kapcsolatot ápolni a vendégekkel, amely valódi párbeszéden alapul.
Szerinte nem múlt időben kell beszélni arról, hogy Borsodból vagy más vidékről jártak ide: ma is jönnek rendszeresen. A Koronaházban szállnak meg, főként nyugdíjas csoportok egy élő együttműködések keretében.
A fürdő működtetése folyamatos karbantartást igényel. Évente két nagyobb leállás van – tavasszal és ősszel –, ilyenkor végzik a nagytakarítást, a csőcseréket, burkolási munkákat. A szezon közbeni feladatokat záróra után végzik, hogy másnapra minden medence tisztán és fertőtlenítve fogadhassa a vendégeket.
A parkosítás és a virágosítás külön figyelmet kap. A téltűrő növényeket teleltetik, majd tavasszal újra kiültetik. Minden évben bővítik az állományt. A fűgondozás is állandó feladat, hiszen tizenhárom hektárnyi területről kell gondoskodniuk. A cél, hogy a vendégek zöld, ápolt környezetet találjanak.
A fürdő négyévszakos működésű. A nyári szezon június 1-jén indul, ilyenkor minden medence és szolgáltatás elérhető. Szeptember végén bezár a nagymedence, és fokozatosan csökkentik a nyitva tartó egységek számát. Télen is nyitva vannak, de korlátozott kínálattal. A hátsó gyógymedencék közül legalább egy, valamint az úszómedence mindig üzemel.
Az úszómedence a legnépszerűbbek közé tartozik. Reggel 6-tól lehet használni úszóbérlettel, ilyenkor kizárólag ez a medence érhető el. A gyógymedencék nem, de ha valaki beleül, nem csinálnak belőle ügyet.
A nyári szezonban hat kültéri medence működik: két gyógymedence, két tanmedence (az egyik csúszdás), egy pancsoló játékelemekkel és az 50 méteres úszómedence. A fedett részben két gyógyvizes és egy élménymedence áll rendelkezésre. A szaunarészlegen két finn szauna, egy gőzkabin és egy infraszauna található. A szaunák fürdőruhában is használhatók, de szerdánként és péntekenként szaunaszeánszokat tartanak, ezeket a programokat képzett szaunamesterek vezetik.
A gazdaságosság kérdéséről szólva elmondja: önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságként természetesen cél a nyereségesség, de az üzemeltetés kizárólag saját bevételekből nem fedezhető. A három és fél hónapos nyári szezon alatt próbálnak annyi bevételt termelni, hogy a téli időszakban is működni tudjanak, de ehhez szükség van az önkormányzat támogatására.
A hosszú távú tervek között szerepel a fedett fürdő bővítése. Jelenleg csak két medence működik a téli hónapokban, ha ez bővülne, több látogatót tudnának fogadni. Emellett terveznek egy csúszdarendszert vagy egy élményparkot, hogy a családos vendégek még inkább célba vegyék Hajdúnánást.
A Koronaház – egy 24 szobás vendégház – nyáron teljes kihasználtsággal működik, de télen kevésbé vonzó. A fő ok, hogy nincs közvetlen összeköttetés a fürdő és a vendégház között. Az ötvenméteres távot fürdőköntösben hidegben kevesen vállalják.
A jelenlegi kapacitásokhoz elég a 24 szoba, de ha a tervek megvalósulnak, szükség lehet új szálláshelyekre is. Hogy ez piaci alapon vagy önkormányzati beruházásban történik majd, arról még nincs döntés.
































