Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A Malompark szigorítása is szóba került a közgyűlésen

Cívishír | 2025. 08. 21. | 14:13:16
A motorkerékpárok is bekerültek a debreceni rendeletbe; kevesebb lesz a vevő azokban a boltokban, ahol fizetni kell a parkolásért?
A Malompark szigorítása is szóba került a közgyűlésen
A Malompark parkolója (Fotó: Google)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Máris módosította az új parkolási rendről szóló, e hónaptól hatályos rendeletét az önkormányzat közgyűlése augusztus 21-én; a polgármester egyelőre hiába tárgyalt a Malompark üzemeltetőivel.

A korábban tervezett július helyett csak augusztustól érvényes, a városi parkolást alapjaiban megváltoztató rendelettel számos olyan közterületet tettek fizetőssé, ahol korábban ingyenes volt a várakozás. Az újítás fő célja az volt – ismételte meg a csütörtöki ülésen Papp László –, hogy élhetőbbé tegyék azoknak a debrecenieknek a mindennapjait, akik az utóbbi években rendre nem találtak parkolóhelyet a közvetlen lakóhelyüknél az idegen gépjárművek miatt. Elsősorban a Sestakertben, az Újkertben és a Vénkertben jelentett problémát az, hogy a korábbi ingyenes parkolást kihasználva sokan ezekben a városrészekben parkoltak, onnan járva be a központban lévő munkahelyükre, bevásárolni, ügyet intézni.  

A közgyűlésen a polgármester a Fidesz-KDNP más képviselőivel együtt arról beszélt, hogy a visszajelzéseik alapján az újítás elnyerte a debreceniek egyetértését. Az ellenzékiek közül Gondola Zsolt Zoárd (Civil Fórum Debrecen Egyesület) vagy Pákh Károly (Összefogás a Cívisvárosért) nem volt ennyire lelkes, előbbi átfogó elégedettségi felmérést sürgetett. 

A már hatályos rendeleten most két okból módosított a közgyűlés. Egyrészt azért, hogy a fizetős zónában lakóhellyel rendelkező természetes személyek – regisztrációhoz kötötten – lakcímenként ne csak két személygépkocsival parkolhassanak ingyenesen a lakóhelyük közvetlen környezetében, hanem motorkerékpárral is. Így a díjmentesség immár nemcsak két személygépkocsira, hanem lakcímenként két motorkerékpárra vagy egy személygépkocsira és egy motorkerékpárra is igénybe vehető.

A másik módosítás azzal függ össze, hogy a fizetős zónában lakóhellyel rendelkező természetes személy díjmentesen parkolhat a lakóhelyénél a munkáltatójától kizárólagos használatba kapott és a munkáltató tulajdonában vagy üzemben tartásában lévő – 3,5 tonnát meg nem haladó – járművel. Ebben annyi engedményt még tettek, hogy mivel ezek a céges autók nem mindig képezik a vállalkozások tulajdonát (gyakran lízingelik, bérlik), a díjmentesség a tulajdonos/üzemben tartó személyétől függetlenül is igénybe vehető legyen. Ugyanakkor szükséges a munkáltató gépjármű feletti rendelkezési jogának igazolása.

Madarasi István (Összefogás a Cívisvárosért) szóvá tette a Malompark Bevásárlóközpont azon újítását, mely szerint mindenkivel megfizettetik a náluk történő parkolást. Azaz az első másfél óra 480 forintba kerül, utána viszont minden megkezdett óráért újabb 480 forint fizetendő. A polgármester közölte, július elején beszélt az üzemeltetővel, javasolva, hogy csatlakozzanak a városi bérletrendszerhez. Ők ezt nem fogadták el. Papp László ezért elképzelhetőnek tartja, hogy lesznek, akik máshol vásárolnak a jövőben.

Nem kérdeztek a színházról

A közgyűlés megszavazta a Mátyássy Szabolcs munkaviszonyának megszüntetéséről, az új színházigazgatói pályázat kiírásáról, a pályázatokat véleményező szakmai bizottság létrehozásáról, valamint az átmeneti időszakra szólóan Vadász Dániel igazgatóhelyettes vezetői megbízásáról szóló polgármesteri előterjesztést. Kérdés, hozzászólás nem hangzott el a Csokonai Nemzeti Színház működését megbolygató napirenddel összefüggően.

Határozat született arról is, hogy Debrecen városa mintegy 227 millió forint megtérítését kérje az államtól a július 7-i vihar miatt vis maior eseményre hivatkozva. A fák mellett villanyoszlopok is kidőltek, vezetékek, faágak szakadtak le, utcabútorok, játszótéri eszközök, járdák, utak, önkormányzati és magántulajdonú épületek rongálódtak meg. 

A közgyűlés elfogadta a pallagi Nr. 1 lakópark megakadt beépülése miatt készített telepítési tanulmánytervet, az ügyről itt írtunk részletesebben. Szintén szavaztak a képviselők négy önkormányzati ingatlan értékesítéséről. A debreceni OBI ügyében is történt előrelépés.

Megemlékeztek Somogyi Béláról (Fotó: Debrecen.hu)

Sürgősségi indítványként került a döntéshozók elé egy változtatási tilalomról szóló javaslat és az is, hogy ki vezesse az Agóra Tudományos Élményközpontot üzemeltető céget. A közgyűlés tagjai és a jelenlévők néma főhajtással emlékeztek a júliusban elhunyt Somogyi Bélára, aki képviselőként, alpolgármesterként a városért tevékenykedett, majd  az Agóra Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjeként a tudományos élményközpont eredményes működéséért dolgozott. 

Ratalics László

További híreink
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Változik a forgalmi rend Debrecenben.
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Kisújszállásnál ütött el egy embert az InterCity.
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Baleset történt a Simonyi úton.
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
A vízügy és a környezetvédelmi hatóság is lecsap a debreceni gyárra.
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
A Demokratikus Koalíció helyi szervezete látta vendégül a rászorulókat.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Záróvizsga-koncerttel fejezte be tanulmányait az egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyama.
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
A CATL debreceni telephelyénél május 5-én este bugyogott fel a csatornából a zöld színű folyadék.
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Életével és munkásságával generációkat inspirált - írják.
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
A fejlesztések mellett a közösségépítésre is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a faluban.
Komádiban még mindig sokaknak kapaszkodó a közmunka
Komádiban még mindig sokaknak kapaszkodó a közmunka
A közfoglalkoztatás egyszerre jelent megélhetést és városfenntartást – mondja a polgármester.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
Saját önkormányzati forrásból újul meg a Petőfi utcai óvoda udvara és környezete.
Lépésről lépésre próbálnak változtatni Komádiban
Lépésről lépésre próbálnak változtatni Komádiban
Tóth Ferenc polgármester szerint a kisvárosban a rendezettebb környezet és a szociális munka együtt hozhat eredményt.
Bojt újra elkezdett hinni önmagában
Bojt újra elkezdett hinni önmagában
Az élet a településen ma már nem a múlt nehézségeiről, hanem a jövő építéséről szól.
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Nagyvállalatok és helyi cégek egyaránt toboroznak.
Tanösvény épül Debrecen-Józsán
Tanösvény épül Debrecen-Józsán
Kiírták a pályázatot.
Hirdetés
Hirdetés
Új elnöke van a DK-nak
Új elnöke van a DK-nak
Az elnökválasztáson eredetileg két jelölt indult, de egyikük visszalépett.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi meccset vív a magyar válogatott Debrecenben
Történelmi meccset vív a magyar válogatott Debrecenben
A Közép-ázsiai ország válogatottja pillanatnyilag a 109. helyen áll a FIFA-ranglistán.
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Az új kormány miniszteri biztost nevez ki a gyermekvédelmi és javítóintézeti bántalmazási ügyek teljes feltárására.
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
Gazdaság
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
A fejlesztések mellett a közösségépítésre is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a faluban.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
Saját önkormányzati forrásból újul meg a Petőfi utcai óvoda udvara és környezete.
Támogatott tartalom
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Nagyvállalatok és helyi cégek egyaránt toboroznak.
 Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Professzionális szolgáltatások a L’Essence De Luxe-ban.
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
A rendezvényt hagyományosan zenei és szabadidős programok is kiegészítik.
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Az év legnagyobb építőanyagvására Debrecenben.