Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon

Egy sértett és tanúk meghallgatásával, kamerafelvételek lejátszásával megkezdődött a bizonyítási eljárás a 2024. márciusi, három halálos áldozatot követelő Faraktár utcai közlekedési baleset ügyében; az elsőfokú büntetőeljárás a Debreceni Járásbíróság zajlik.
A büntetőper azután kezdődött el, hogy a májusi előkészítő ülésen a balesetokozással vádolt 21 éves debreceni nő – miután az ügyészség 6 év fogházban letöltendő szabadságvesztést és végleges hatályú járművezetéstől eltilást indítványzott ellene – nem ismerte el a bűnösségét és a tárgyaláshoz való jogáról sem kívánt lemondani. A vádirat szerint a nő a balesetet megelőzően 3 hónappal szerzett jogosítványt. Az általa vezetett Volskwagen személyautót – a sofőr rutintalanságát jelző – „T” betűvel matricázták. A vádlott a forgalmas Faraktár utcán – a városból kifelé – haladt, amikor a megengedett sebességhatárt túllépve kellő körültekintés nélkül, szabálytalanul kezdett sávváltásba (a belsőből a külsőbe).
A manőver során a mellette haladó Opel személyautónak ütközött. Az autók a jobb oldali járdára sodródva hat gyalogost ütöttek el. Három sértett – köztük egy gyermek – életét veszítette. Egy személy súlyosan, kettő könnyebben megsérült.
A június 23-i tárgyaláson – ahol elsősorban a balesetet kiváltó körülményeken, annak lefolyásán volt a hangsúly – először a súlyosan megsérült sértett tett vallomást; arról a férfiról van szó, aki a gyermekével gyalogolt a járdán és elvesztette a fiát a baleset következtében. A férfi a fiával nem sokkal a balesetet megelőzően szállt le az egyik buszjáratról a Kolónia utca nevű megállóban. A néhány méterre lévő gyalogátkelőhöz tartottak, amikor a férfi csattanást hallott a háta mögül. Még hátra sem tudta fordítani a fejét teljesen, amikor a gépkocsik elsodorták őket. A sértett eszméletét vesztette, amikor magához tért, ellentétes irányban feküdt. Magát a balesetet nem látta.
Meghallgatták az Opelt vezető férfit és testvérét is. Ők a város keleti felén lakó szüleikhez tartottak. A férfi lényegében annyit tudott felidézni, hogy a külső sávban haladt, amikor a belső sávból a Volkswagen annak ellenére próbált elé kerülni, hogy a gépkocsi még nem járt előtte teljes hosszában. Ennek ellenére a vádlott jobbra manőverezett, aminek kövekeztében ütköztek, majd együtt sodródtak. A Opelt a biztosító totálkárosnak minősítette, a kocsi ma már nincs a tanú tulajdonában. Az anyósülésen utazó testvére nem tudott hozzátenni az összképhez, mert nem különösebben figyelte a közlekedést.
Meghallgatták annak a puttonyos gépkocsinak a vezetőjét is, aki a belső sávban haladt a Volkswagen mögött. Ő lényegében a váddal megegyezően vallott a baleset körülményeiről.

Egy többgyermekes férfi a közeli Lidlnél állt, amikor felkapta a fejét a járművek ütközésének hangjára. Annyit észlelt, hogy a Volkswagen kerítésnek ütközik, oldalra pördül, majd az Opel egy villanyoszlopnak tolja a gyalogátkelőnél. Egy másik tanú – akit a védelem indítványára idéztek, mert a nyomozóhatóságok nem hallgatták ki – az autójában ült egy közlekedési lámpa zöld jelzésére várakozva, amikor megtörtént a tragédia. Annyit tett hozzá a körülmények tisztázásához, hogy az általa látottak alapján az Opel nekiütközött a keresztbe fordult másik autónak, így zajlott le a sodródás végső szakasza.
A tárgyaláson rendőrök szintén vallomás tettek, úgy tűnt, egyikük sem mondott ellent a vádban foglaltaknak. A bemutatott felvételek a baleset teljes lefolyását nem, csak az azt közvetlenül megelőző másodperceket mutatták be. A hosszabb videót a következő tárgyalási napon, szeptember 14-én játszhatja le a bíróság. Akkor a büntetőeljárásba bevont igazságügyi műszaki szakértőt is meghallgatják.
Ratalics László

























































