Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára

Cívishír | 2026. 06. 22. | 16:52:04
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros József úgy érzi, hogy a Pálma esetében a kommentfalakon gyülekező ellenvélemények egyetlen egyre fókuszálnak: arra, hogy semmi ne változzon (képünkön a háttérben a Vágóhíd utcai építkezés) (Fotó: Ratalics László/Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Legalább 300 szálláshelyet hoz létre Boros József a Vágóhíd utcai eleji, átalakulóban lévő irodaparkban; a debreceni nagyvállalkozó nyitott az Aranybika visszavásárlásra; a Pálma körüli viták miatt leállította a belvárosi fejlesztéseit.

Boros József 1981 óta vállalkozó, lassan hetvenéves, de ahogy ő fogalmaz, van még benne kraft. A Cívishír kérdésére beszélt a Lion Office Center, vagyis az egykori dohánygyár területén folyó változásokról. Főleg, hogy az utcáról is jól látható építkezések miatt megjelentek a „munkásszálló” miatti visszatérő, ismerős aggályok.

– A munkásszálló mint fogalom rosszul cseng. Való igaz, hogy egy 100 ágyas szálláshely kialakítása zajlik. Ugyanakkor egyágyas szobákról van szó, négycsillagos szállodai szolgáltatást közelítő színvonallal, tehát nem „munkásszállást” építünk – nyomatékosította Boros József, aki egy multicég igényeit igyekszik kielégíteni a 2,5 milliárd forint értékű, 2027 februárjára elkészülő beruházással (a társaságot a még folyamatban lévő alkuk miatt nem nevezhetjük meg). 

A beszélgetés során kiderült: az irodaparknak muszáj más funkciót találni, mert az otthoni munkavégzés (home office) irodai kapacitásokat tesz feleslegessé. Ráadásul azok az akkumulátoripari cégek, amelyek korábban bérlőként jelen voltak a Vágóhíd utcán, mára felépítették a gyáraikat, és átköltöztek. Boros József azt mondta, a jelenlegi bérlőik közül az amerikai Flowserve és a német Diehl Aviation is rendszeresen keresi szálláshelyigénnyel.

Két és fél milliárdos beruházás a Vágóhíd utcán (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

– Alkalmazkodnom kell a piaci kereslethez, mert ha az irodák üresen állnak, fenntarthatlanná válik a vállalkozás. Egyes épületeink jelenleg félig, negyedig teltek, a kihasználtságuk alacsony. Ezért ezekben szálláshelyeket hozunk létre. A 4. számú épületet már ennek a jegyében ürítettük ki – reagált egy korábbi hírre, hozzátéve, a bérlőknek másik irodát ajánlottak fel. Az irodapark utcafrontjánál épülő szálláshely földszintjén élelmiszerbolt nyílna; hogy melyik üzletlánc érkezhet a Vágóhíd utca elejére, arról még folynak a tárgyalások. Ha maradnak szabad üzlethelyiségek, akár más szolgáltatások is beköltözhetnek (posta, lottózó stb.) – ez szintén a jövő zenéje. A cél az, hogy a területen dolgozók és az ott megszállók minél több, a mindennapi élethez tartozó szükségletüket helyben intézhessék. Az egykori gyárterületen összességében legalább 300 szálláshelyet alakítanának ki.

Birkózni nem akar

Áprilisban Boros József visszalépett attól a tervétől, hogy négyszintes szállodát építsen a Pálma étterem helyén. Nem így képzelte, de amikor az újonnan országgyűlési mandátumot nyert Tárkányi Zsolt (TISZA Párt) megtámadta az elképzelést azzal, hogy arról „nem kérdezték meg a debrecenieket és a beleegyezésüket sem kérték”, valamint a városi közgyűlés „egy vállalkozó kedvéért engedné szétbarmolni a Nagyerdő egyik ikonikus épületét és zöldfelületek beépítését”, az üzletember fontolóra vette a beruházás leállítását.   

– Mondhatni, hogy meglepetésként ért Tárkányi Zsolt facebookos nyilatkozata, hiszen tudtommal soha nem találkoztunk korábban és ezzel kapcsolatban sem keresett meg. Ha úgy alakul, természetesen szívesen egyeztetek vele a témáról. Az én álláspontom az, hogy ezzel a négymilliárdos beruházással Debrecen városa is jól járna. Nem igaz, hogy a fejlesztés zöldterület venne el, hiszen az nem terjeszkedne túl a jelenlegi telekhatárokon. Az új Pálma, hiszen a név megmaradna és a szálloda földszintjén a jelenleginél tágasabb, korszerűbb étterem épülne téliesíthető teraszokkal, nem lenne magasabb sem az átellenes Hotel Divinusnál, sem a szomszédos társasházaknál.

Hangsúlyozta: ő maga nem politizál, vannak barátai innen is, onnan is, egyébként sem érdekli, hogy „ki milyen istent imád”. 

Nem csimpaszkodom sem politikusokba, sem más magas beosztású emberekbe – tette hozzá – üzletember vagyok, akinek a megváltozott politikai helyzetben is ugyanúgy fizetnie kell az adókat, az energiaárakat, a munkabéreket.

– Debrecen városának 2025-ben több mint 110 millió forintot fizettem be helyi adók formájában. Kevesen vállalnak az enyéimhez hasonló beruházásokat. Maga a vendéglátás, azt kell mondjam, nem akkora üzlet, mint sokan hiszik. Ezt szeretni kell és hosszú távon gondolkozni. Én nem vagyok művész, de úgy gondolom, hogy a Pálmával, a B&W étteremmel, az irodaparkkal, a Hotel Óbesterrel, az Aranykakas étterem helyén épült modern társasházzal vagy a Borostyán Med Hotellel a jövőnek alkotok és közben a beruházásaim közmegelégedésre szolgálnak – fogalmazott.

Boros József azt fájlalja különösen, hogy a Pálmával összefüggően nem találkozott megalapozott kritikával, a kommentfalakon gyülekező ellenvélemények egyetlen egyre fókuszálnak: arra, hogy semmi ne változzon.

A Lion Office Center (a volt dohánygyár) a legnagyobb vidéki irodapark jelenleg (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Felvetésünkre, hogy hajlandó volna-e valamilyen áldozatot hozni abban az esetben, ha a debreceni közgyűlés engedne azon fejlesztői elképzeléseiknek, amelyek értelmében jelentősen növelnék a Pálmának helyet biztosító ingatlan beépíthetőségét és a megengedett legnagyobb épületmagasságot (ezek által a terület pénzbeli értékét), Boros József tartózkodóan válaszolt. – Attól függ, hogy mi a szándék. Szerintem jelenleg is sokat adok a városnak, ha pedig ez a szállodaberuházás megvalósul, azzal adnék a legtöbbet. De ha a végtelen birkózás az ára annak, hogy hatalmas költséggel megvalósítsak egy kizárólag sok évtizedes távlatban megtérülő beruházást, akkor az egésznek nem látom értelmét – összegezte.

A Pálma körüli indulatok miatt a nagyvállalkozó egyelőre leállította a Miklós és a Széchenyi utcai beruházásait; mindkét esetben minőségi lakásokat építene üzlethelyiségekkel (a Széchenyi 43-45. esetében a helyi védettségű elemekre figyelemmel).

Akár vissza is vásárolná

Szóba hoztuk az Aranybikát is, hiszen éppen az a forgatókönyv látszik megvalósulni, amelyikről korábban írtunk. Vagyis a Mathias Corvinus Collegium (MCC) pénz nélkül marad, így a szálloda körüli fejlesztési elképzelésekből semmi nem valósul meg, miközben milliárdokat költöttek el – egy illúzióra. Boros József – mint ismert – 2021 elején adta el a szállodát a közpénz-százmilliárdokból hatalmasra fújt fideszes alapítványnak.

– Amikor a 2010-es években megkerestek az Aranybika megszerzése érdekében, sokáig kitartottam amellett, hogy az nem eladó. Hiszen a szívem csücske. Elkészítettük az új szárnyra vonatkozó fejlesztési terveinket, azonban hiába indultam európai uniós és állami pályázatokon, mindenütt falakba ütköztem. Sokáig küzdöttem, azonban egy idő után úgy döntöttem: ha mindenáron akarják, hát, vigyék – utalt az előzményekre.

Az Aranybika tulajdonosa a Fidesz által közpénzszázmilliárdokkal kitömött Mathias Corvinus Collegium – vajon meddig? (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Az üzletember érdeklődéssel figyeli az MCC és az Aranybika körüli híreket. – Ha kedvező áron megszerezhető, akkor elgondolkodnék a szálloda visszavásárlásán. Azonban irgalmatlan összeget kellene rákölteni – állapította meg. Az MCC, amióta 2021-ben megszerezte, nem üzemeltette szállodaként az Aranybikát, mindössze kollégiumi szálláshelyként használták a tehetséggondozó tevékenységükkel összefüggően.

Tisza-palota: más ajánlatára számítottak?

Boros Józseftől megtudtuk: ő volt az az egyedüli ajánlattevő, aki megszerezte volna a Piac utcai Tisza-palota (MÁV-székház) tulajdonjogát 4 milliárd 76 millió forintért 2026 tavaszán. Mint megírtuk, a vasúttársaság a nyílt árverést követő napokban – élve a jogosultságával – eredménytelennek nyilvánította az árverést. A nagyvállalkozó arra tippel, hogy az országgyűlési választásokat megelőző napokban lebonyolított árverés során nem számoltak az ő megjelenésével. – Gyanítom, hogy valaki mást szerettek volna helyzetbe hozni. Magam nem éltem az ingatlan februári megtekintési lehetőségével. Így nem tudhatták, hogy licitálni fogok az épületre. Csalódásként éltem meg azt, hogy bár felkészültünk, pénzt szabadítottunk fel a pályázaton való részvételre (204 millió forintot árverési előleget „letenni” az induláshoz – a szerk.), megnyertük az árverést, azonban mindezt semmisnek nyilvánították – tudtuk meg Boros Józseftől, aki valósággal rajong a patinás, de a homlokzatot leszámítva elhanyagolt épületért.

Mint mondta, valószínűleg vendéglátóipari szolgáltatásokat valósított volna meg, mert ehhez ért, ebben van otthon. Arra a kérdésünkre, hogy mennyire érte volna meg a több mint négymilliárdos vételár, úgy reagált: az üzleti érték megkerülhetetlenül fontos, de az is sokat számított, hogy a belváros egyik legszebb épületét működtethette volna a saját és a debreceniek büszkeségére.

Ratalics László

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot renmdeznek.
Vizet osztanak Debrecen főterén
Vizet osztanak Debrecen főterén
A hőség enyhítése érdekében a város zöldterületeinek öntözéséről is fokozottan gondoskodnak a szakemberek.
Orvosokat avattak Debrecenben
Orvosokat avattak Debrecenben
Átvették diplomájukat a végzősök.
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
A Nagyállomás és Kálvin tér között.
Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor
Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor
Meglepetést okozna, ha a debreceni városvezetés nem Vizi Katalin pályázatát támogatná.
Autókat temettek maguk alá kidőlt fák Debrecenben
Autókat temettek maguk alá kidőlt fák Debrecenben
Több helyszínen dolgoznak a tűzoltók.
Két évig tartott a Fidesz türelme Debrecenben
Két évig tartott a Fidesz türelme Debrecenben
A közgyűlés végére kerülne a lakossági „standup”.
Városi erdősítést javasol a debreceni képviselő
Városi erdősítést javasol a debreceni képviselő
A képviselő el tudna képzelni városi erdőket Debrecen-szerte
Minden Vespa Rómába vezet – Debrecenből is
Minden Vespa Rómába vezet – Debrecenből is
A 80 éves születésnapját ünneplik a kultikus járművé vált robogónak.
Lezárták a Közlekedési Múzeum debreceni tervét
Lezárták a Közlekedési Múzeum debreceni tervét
Marad Budapesten - közölte Vitézy Dávid.
Mi Hazánk: Debrecen nem lehet csatatér
Mi Hazánk: Debrecen nem lehet csatatér
A debreceniek nem Facebook-háborúkat várnak a képviselőktől - írta Salánkiné Kuti Zsuzsanna.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Árat emel a Magyar Telekom, a Yettel és a One
Árat emel a Magyar Telekom, a Yettel és a One
Eddig tartott az önkéntes árkorlátozás.
A kormány elrendelte a dohány- és kaszinókoncessziók felülvizsgálatát
A kormány elrendelte a dohány- és kaszinókoncessziók felülvizsgálatát
Bizonyos szereplők több mint 10 milliárdos profitra tesznek szert - így Vitézy Dávid.
Corvinus-alapítvány: lemondott Hernádi Zsolt
Corvinus-alapítvány: lemondott Hernádi Zsolt
A MOL elnök-vezérigazgatója levélben indokolta döntését.
Üzemanyagok: kivezetik a védett árat
Üzemanyagok: kivezetik a védett árat
Magyar Péter jelentette be.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.
Hirdetés
Hirdetés
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Hirdetés
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot renmdeznek.
Hirdetés
Hirdetés
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Toroczkai ellene, Magyar mellette.
Gazdaság
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.