Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor

A jelenlegi vezető, Vizi Katalin mellett Gulyás Gábor is versenyben van MODEM június végével megüresedő ügyvezető pozíciójáért. A szakmai bizottság mindkettejük pályázatát egyhangúlag támogatta, a döntés a június 25-i közgyűlés kezében van.
Az önkormányzati fenntartású képzőművészeti kiállítóhely ügyvezetői pályázati kiírásáról márciusban határozott a debreceni közgyűlés. A pályázókat május végén hallgatta meg a Puskás István kulturális ügyekért felelős alpolgármester, Don Tamás vezető kurátor (MODEM) és Szolyák Péter részvételével felállt szakmai bizottság. Szolyák a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatója, aki a Magyar Vidéki Múzeumok Országos Szövetségét képviselte a pályázatok elbírálása során. A pályázók rendelkeznek a munkakörhöz szükséges jogszabály feltételekkel.
Vizi Katalin alapszakos szabad bölcsészként diplomázott művészettörténet specializációval; 2014-től budapesti magángalériákban dolgozott, 2016-tól négy éven át az Optima Befektető Zrt. kulturális szervezője, 2018-tól az Ybl Budai Kreatív Ház művészeti vezetője, 2021-ben a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményezési koordinátora. Kiválóan beszél angolul.
Gulyás Gábor magyar nyelv és irodalom-filozófia szakos tanári diplomával rendelkezik, éveken át volt egyetemi óraadó felsőoktatási intézmémyekben. Számos művészeti album írója, művészeti és tudományos folyóiratok szerzője, szerkesztője, főszerkesztője. 2020 óta független kurátorként dolgozik.
A MODEM-et 2021 nyarától vezető Vizi Katalin esetében a szakmai bizottság
hiányolta a távlatos víziókat, a határozottabb irányokat felmutató kiállítási programot, a nemzetközi ambíció részletes ismertetését.
Erősségének tartják a helyi közöségekkel való rendszeres együttműködést, az edukációt, a város régióközponti szerepéhez idomuló működést, beleértve a a gazdasági partnerségek, a mecenatúra kiépítését.
Gulyás Gábor volt a MODEM első vezetője (2006-2011), aki ténylegesen „feltette a térképre” a modern és kortárs képzőművészeti kiállítóhelyet például Az igazi da Vinci című kiállítással és annak máig emlegetett,ügyes marketinghúzásnak bizonyuló, méretes lószobrával. Gulyás szerint az intézmény presztízse „brutálisan visszaesett”, amit nemzetköziséggel, „világsztár alkotókkal” állítana helyre. A bizottsági összegzés elismeri, hogy rendelkezik vízióval, de az elképzelései – állapítják meg – a büdzsé azonnali, nagyléptékű emelését igényelnék annak folyamatos szinten tartásával (az önkormányzat 2026-ban 577 millió forintot biztosít a MODEM számára). Szintén a szemére vetik, hogy a pályázatában kevésbé reflektál az intézmény által az elmúlt években hangsúlyozott társadalmi témákra, a társművészeti kísérletezésekre. Olyan vezetőt látnak benne, aki
az erős személyes víziók megvalósítására koncentrál, némileg háttérbe szorítva a MODEM szakmai csapatát.
Gulyás Gábornak úgy kellene megnyernie a fideszes többségű debreceni közgyűlés támogatását, hogy az idei országgyűlési választásokat megelőzően egyértelművé tette az Orbán-korszakról alkotott nézőpontját. A közösségi oldalán azt írta, 2010 és 2026 között egy szűk kör uralma valósult meg, amely a közösségi érdek helyett gátlástalanul a saját hasznát hajszolta.
Ratalics László























































