Debrecenben döntöttek: 35 helyett 28 év múlva szabadulhat a borsodi gyilkos
A Miskolci Törvényszék, mint elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint másodrendű vádlott régóta ismerte a sértettet, baráti kapcsolatban voltak. Másodrendű vádlott a sértettnél lakott, aki szívességi lakáshasználóként befogadta. A vádlottak mintegy fél éve már szerelmi kapcsolatban voltak egymással. Elsőrendű vádlott féltékeny volt másodrendű vádlottra és többször megfenyegette a sértettet, mert úgy sejtette, hogy szerelme és a sértett között szexuális kapcsolat van.
2021 novemberében elsőrendű vádlott félreérthetetlen intim helyzetben találta másodrendű vádlottat és sértettet. Az elsőrendű vádlott először pofon ütötte másodrendű vádlottat, aki - bár észlelte, hogy a sértett veszélyben van - felöltözött és elszaladt a helyszínről anélkül, hogy értesített volna bárkit. Elsőrendű vádlott ekkor ütlegelni kezdte a sértettet, majd amikor a férfi már a földre került, tovább bántalmazta, ütötte, rúgta és egy késsel is megsebezte. Ezt követően a mozdulatlan, vérző sértettet a földön hagyta és távozott a lakásból.
A sértett halála a bántalmazást követően nem sokkal bekövetkezett.
2024 márciusában V. M. elsőrendű vádlottat különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt, mint visszaesőt életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. A vádlott a szabadságvesztés büntetésből legkorábban 35 év múlva bocsátható feltételes szabadságra. S. K. másodrendű vádlottat segítségnyújtás elmulasztásának vétsége miatt végrehajtásában 2 év próbaidőre felfüggesztett 1 év fogházbüntetésre ítélte. Az ítélet ellen az elsőrendű vádlott és védője felmentésért, illetve enyhítésért fellebbezett.
A Debreceni Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság, megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét. Kimondta, hogy a vádlott legkorábban 28 év múlva bocsátható feltételes szabadságra. A különös kegyetlenséggel elkövetett emberölést megvalósító vádlott esetében a törvény céljának kizárólag az életfogytig tartó fegyházbüntetés felel meg. Ugyanakkor, tekintettel a vádlott elkövetéskori fiatal életkorára, személyiségének összetevőire, valamint részbeni beismerő vallomására, az ítélőtábla szerint nem szükséges 35 évet várni arra, hogy kiderüljön, a büntetés elérte-e célját. Ennek megvizsgálására 28 év elteltével lehetősége lesz az akkor eljáró bíróságnak.
Az ítélet jogerős.