Amire Hajdú-Bihar képes, az Nyíradonyban kapható és kóstolható
Nyíradonyban rendezte meg a Helyi Értékek Startja elnevezésű vármegyei közfoglalkoztatási kiállítást a hajdú-bihari kormányhivatal szeptember 15-én. A kiállítás 36 pavilonjában 34 önkormányzat és a közmunkaprogram továbbfejlesztésével megalakult két szövetkezet állította ki az adott településre jellemző termékeket. Ennek a kiállításnak, bemutatónak első alkalommal ad otthont a nyírségi kisváros.
Az eseményre Nyíradonyba érkeztek a vármegye vidéki országgyűlési képviselői, számos polgármester, közhivatalnokok, valamint Dukai Miklós önkormányzati államtitkár, aki értékelő beszédet mondott a kiállítás megnyitóján. Felidézte a közfoglalkoztatás kapcsán, hogy 2010-ben, amikor a mostani kormány átvette az ország irányítását, kitűzött célja volt, minél több embert visszavezni a foglalkoztatásba. Ennek kezdeti eszköze a közfoglalkoztatás volt, ami egyfajta híd szerepet töltött és tölt be ma is a munkanélküliség és az elsődleges munkaerőpiac között. A közfoglalkoztatásnak kezdetben szegénységet enyhítő funkciója és munkatapasztalatot nyújtó jellege is volt. Az önkormányzatok, akik ebbe belevágtak, a saját településüket akarták szebbé, jobbá, tisztábbá tenni, majd ezután, hogy fokozatosan tárták fel a helyi sajátosságokat és értékeket, ezek készítése került a közmunka fókuszába. Ezzel pedig településük határain is túl tudtak lépni. Az államtitkár felidézte az egy héttel ezelőtt a fővárosban megtartott országos közfoglalkoztatási kiállítást, ahol számos külföldi is rácsodálkozott az egyes települések sajátos termékeire, portékáira. – A maga nemében akár hungarikum is lehet a közfoglalkoztatásnak ez az ága, hiszen olyan sok értéket állítanak elő – fogalmazott Dukai Miklós államtitkár.
Szulimán Zsolt, a Belügyminisztérium főosztályvezetője Nyíradonyt kiváló helyszínnek nevezte, hogy megmutassa a vidéki emberek akaratát, szolgálatát. Mint mondta, ez a kiállítás egyben ünnep is, hiszen rengeteg, bemutatásra alkalmas, sőt egyedülálló értéket állítanak elő a közfoglalkoztatottak. Erre példaként hozta a fővárosban megtartott közfoglalkoztatási kiállítást, ahol Hajdú-Biharból Nagyrábé standja második, Biharnagybajomé pedig harmadik helyet ért el. A nyíradonyihoz hasonló rendezvényt szerte az országban tíz vármegye kormányhivatala rendez közel 500 önkormányzat részvételével úgy, hogy egyre kevesebb a közmunkás. A 2016-os 200 ezer foglalkoztatottat bőven meghaladó csúcsról mára 60-70 ezerre zsugorodott a közfoglalkoztatotti létszám. Ez a foglalkoztatási forma egyébként elérte a célját, hiszen az embereket tömegesen vezette vissza a nyílt munkaerőpiacra. Még ma is sok az álláskereső, tehát van feladat ezen a téren. A standokról elmondta, hogy azok a munkaalapú társadalmat, vidékfejlesztést és értékteremtést mutatják.
– Jó látni, mire vagyunk képesek Hajdú-Biharban. Máshol is megvan ez a kiállítás, csakhogy a mi vármegyénkben sokkal több szeretetet tesznek ebbe a munkába, de mondhatom, a közszolgálatba is. Ha nem így lenne, akkor nem lennének ilyen eredmények a közfoglalkoztatásban
– ezek már Tasó László országgyűlési képviselő szavai. A politikus is visszautalt 2010-re, amikor a kormányzás átvételével hozzákezdtek a romok eltakarításához. Akkor arról volt szó, hogy adjanak burkolt támogatást a városüzemeltetőknek. Ez megvan ma is, de ezzel együtt hatalmas átalakuláson ment keresztül a közfoglalkoztatás. Erre büszkék lehetünk, hiszen az abban tevékenykedők értékeket, eladható termékeket állítanak elő. – Sok esetben láttuk, mit tudnak a települések. Mindegyik egy külön világ, mindegyik más, de a szemlélet, hogy akarnak valamit, az közös. Jó, hogy bővül az eszközbeszerzési lehetőségük köre, ehhez a kormány megadja a forrást és technikai támogatást. És jó hajdú-biharinak lenni, mert innen kevesebben mennek el. Fontos a vidék megtartó képességének erősítése, és ez a kormány célja is – tette hozzá az országgyűlési képviselő.
Tasó Béla polgármester köszöntőjében a helyi értékek fontosságát hangsúlyozta, majd kifejtette, érték lehet természeti, éptett, történelmi, hagyomány, de akár egy étel is. A lényege, hogy magas minőségű legyen. A bemutató látogatói ezekből kaphatnak ízelítőt a kiállítók és a támogatók jóvoltából. Hangsúlyozta, értékekre ma különösen szükség van, ezek igazodási pontok, hosszú távon a megmaradás zálogai.