Zseblámpás tárlatra hív a debreceni Agóra
Gábor Dénes munkássága, valamint a Nobel-díj elnyerését megalapozó holográfia megismerése inspiráló lehet az elkövetkező nemzedékek számára – hangzott el a Múltidéző hologram című kiállítás október 29-i, keddi megnyitóján, a debreceni Agóra Tudományos Élményközpontban. A különleges tárlatot zseblámpával a kézben lehet bejárni.
A holográfia feltalálója, Gábor Dénes Nobel-díjas mérnök-fizikus születésének 125. évfordulóját 2025-ben ünnepeljük. Ez alkalomból jött létre a Novofer Alapítvány és az Agóra Tudományos Élményközpont közös kiállítása, amely visszarepít minket a múltba, és a technológiáját illetően 20-30 éves, de máig időtálló hologramokat mutat be. A világ számos tájáról összegyűjtött holografikus munkák Gábor Dénes egykori munkatársának, Greguss Pál professzornak a hagyatékából származnak.
A tárlat megnyitóján a város kulturális területért felelős alpolgármestere kiemelte: a gazdasági szereplők, valamint az oktatási és kulturális intézmények közötti sokrétű együttműködés debreceni hálózatában modellértékű az Agóra Tudományos Élményközpont tevékenysége. Puskás István hozzátette: bízik benne, hogy ez a tárlat új fejezetet nyit az innováció, a technológia és az életünk viszonyrendszerét körbejáró rendezvények sorában.
A kiállítás látogatói tapintható közelségbe kerülnek a magyar és az egyetemes technikatörténet egy fontos szeletével – hangsúlyozta a Novofer Alapítvány kuratóriumának elnöke. Bendzsel Miklós elmondta azt is, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával a Gábor Dénes születésének 125. évfordulójához kapcsolódó ünnepi eseménysorozat előkészítésének részeként valósult meg a kiállítás, amelyhez egy fiataloknak szóló interaktív előadás is kapcsolódik a Nobel-díjas mérnök-fizikus, feltaláló holográfiai munkásságáról.
Somogyi Béla, az Agóra ügyvezetője az eseményen arról beszélt, hogy az intézmény 10 évvel ezelőtt megfogalmazott céljait a Novofer Alapítvánnyal való együttműködés tovább erősíti. A tudományos ismeretterjesztés jegyében megszületett tárlat egyedi élményt nyújt, hiszen zseblámpákkal a kézben, több szemszögből megvilágítva, kísérletezve lehet felfedezni a hologramokat.
A kiállításhoz szorosan kapcsolódóan két fontos előadást szervez az Agóra az érdeklődő fizika tanároknak és diákoknak 2024. november 14., csütörtökre. 14:30-tól bemutatják a Gábor Dénes szellemi örökségét, ezen belül a holográfia megismertetését segítő 45 perces edukációs programot. Ezt követően Dombi Péter magyar fizikus, egyetemi oktató, az MTA doktora, az ultragyors lézerfizika nemzetközileg ismert kutatója tart előadást Magyar Nobel-díjasok optikai kutatásai címmel.
A tárlat 2024. december 15-ig látható a debreceni Agóra Interaktív terében. A kiállítás 2025-ben továbbutazik, és Magyarország több városában is megtekinthető lesz, a tudományos élményközponttal partnerségben működő Agórákban.