Piacra léphet Körösszakál zöldség- és gyümölcsfeldolgozója
– Folytatjuk az önkormányzati munkát, és nem ciklusokban, hanem folyamatokban gondolkodunk. Azzal tisztában vagyok, hogy olyan helyzet nincs, amivel mindenki elégedett, azonban az előző választási ciklusban azt látták az emberek, hogy az adott körülményekből a lehető legjobbat hoztuk ki. 56 százalék feletti volt a választáson a részvételi arány, alacsonyabbra számítottam, ám így nagyobb a legitimációnk. A négytagú képviselő-testület három tagjával a harmadik ciklust kezdtük. A volt alpolgármester nem indult, helyette került be új képviselő – eképpen összegezte az új önkormányzati ciklus indításának körülményeit Pálfi Tamás, Körösszakál polgármestere.
Községháza, utak, közvilágítás
A határ menti kis falu egyike azoknak a hajdú-bihari településeknek, ahol 2011 és 2022 között a legnagyobb volt a népességcsökkenés. Ez a statisztikai hivatal adata alapján Körösszakálban közel 19 százalék. Ennek mérséklésében – reagált a népességvesztés mértékére Pálfi Tamás – az önkormányzat feladata, hogy az alapszolgáltatások a lehető legmagasabb színvonalon működjenek. A faluban nem kellett önkormányzati szolgáltatást befejezni, "kurtítani". Van gyógyszertár, posta, gyermekjóléti szolgálat, idősellátás, minibölcsőde, óvoda, általános iskola, tehát minden, ami egy ekkora településen elvárható. Látható, hogy rendezettek a falu közterei, autópálya 30 kilométeren belül van, a tömegközlekedés szempontjából kiváló helyen fekszik a település. A munkahelyek úgy kerültek elérhető közelségbe, hogy akár minden este otthon alhat az ember.
– A népességcsökkenés leginkább abból adódott, hogy sokan haltak meg az utóbbi években. Az elkötözők és a beköltözők körülbelül ugyanannyian vannak. A falusi CSOK nem biztos, hogy nálunk elérte a célját. Fejlesztések terén viszont a Magyar Falu Program igen, hiszen az valóban a kistelepülésekre koncentrál – fordult rá a településfejlesztésre a polgármester. Elmondta, hogy TOP-os pályázati támogatásból megújult a polgármesteri hivatal épülete, a Kossuth, a Vörösmarty, a Táncsics és a Jókai utca aszfaltburkolat-javítása pedig befejeződött.
A községházán belső átalakításokat végeztek, akadálymentesítették az épületet, nyílászárókat cseréltek és energetikai korszerűsítést hajtottak végre. Ezen felül három bekötőút, összesen 2,8 kilométeren újult meg Az utak felújítása kiemelt feladata az önkormányzati képviselő-testületnek. A közelmúltban több mellékutca kapott új aszfaltréteget, és napjainkban már csupán néhány utca útfelülete vár megújításra. Az idén még a József Attila utcában lesz aszfaltozás, és valamennyi mellékutcában kátyúzás. További fontos infrastruktúra-fejlesztés a közvilágítás korszerűsítése. Néhány éve ugyan lecserélték a burkolat nélküli lámpatesteket, de mostanra már azok is elavultak, mert mára az energiatakarékosság került előtérbe. 2025-ben jelentős sportfejlesztés is lesz. Ebben egy körbekerített, több sportágra alkalmas rekortánborítású kispályát építenek, az egykori futballpályát is felújítják, ebből két kisebb, élőfüves pályát alakítanak ki. Az intézményeknek, a helyi fiataloknak rendszeresen vannak kispályás focibajnokságai, a sportcsarnok pedig, főleg a nyári időszakban, nem biztos, hogy alkalmas ezek megrendezésére. A 2000-ben átadott sportcsarnokban azonban még van szabad kapacitás. Hosszabb távon reális lehet edzőtáborok helyszínének a felújítandó sporttelep, annál is inkább, mert korszerűsítették az önkormányzati szálláshelyeket és magán szálláshelyek is akadnak a faluban. A turisztikában egyébként további lehetőséget lát a faluvezető.
Piacra léphet a gyümölcsfeldolgozó
Körösszakál a közfoglakoztatás egyik hajdú-bihari mintafaluja. A 2014-ben polgármesterré választott, agrár végzettségű Pálfi Tamás, a Debreceni Egyetem szakembereivel megvizsgáltatta az önkormányzat földjeit, amelyekről kiderült, kimondottan alkalmasak a gyümölcstermesztésre. Ez lett a közmunkaprogram fő iránya, majd néhány éve szintet léptek, és a helyi, környékbeli termékek feldolgozására, állami támogatással létrehoztak egy zöldség- és gyümölcsfeldolgozó kisüzemet. Itt napjainkban négyen dolgoznak. Körösszakál nemrégiben bekerült az országosan meghirdetett felzárkózó települések programba. Az ezt segítő alapítvány kapcsolatai révén a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó is új perspektívát kaphat. Szélesebb körű beszállítás, az alapítvány logójával ellátott késztermékek nagyobb körben értékesíthetők, így a feldolgozó kiléphet a versenyszférába. A felek jelenleg a tárgyalás szakaszában vannak.
– A közfoglalkoztatás minőségében történt változásoknak azt kell szolgálniuk, hogy versenyképesebben, piaci alapra helyezve végezzük a különböző tevékenységeket. Meggyőződésem, hogy amelyik közfoglalkoztatás túlélte az utóbbi néhány évet, annak kell, hogy legyen további létjogosultsága – mondta a közfoglalkoztatásról Pálfi Tamás, akitől azt is megtudtuk, hogy Körösszakálban ebben a szférában jelenleg 40-en dolgoznak. Mivel itt csak keveset lehet keresni, így sokan a versenyszférába mentek dolgozni. A településen a legnagyobb munkáltató az önkormányzat és intézményei. Sokan eljárnak dolgozni a környező települések munkahelyeire és az országhatáron túlra is. A versenyszférából származó jövedelemnövekedés meglátszik a helyi kereskedelmen és a településképen is.
CH