Stratégiát hirdetett az egyetlen debreceni ellenzéki frakció

Megalakult a Civil Fórum Debrecen Egyesület frakciója, mely a választások eredményeként négy tagot számlál. Gondola Zsolt Zoárd a frakcióvezető, Illés-Rácz Mariann a frakcióvezető-helyettes, továbbá köreikben tudják Balláné Csontos Ildikó és Badár Gyöngyi önkormányzati képviselőket.
Gondola Zsolt Zoárd az október 25-i sajtótájékoztatón elmondta, mostantól Civil Fórum Debrecen-frakció néven működnek, és viszik tovább az egyesület szellemiségét.
– Köszönjük azok bizalmát, akik ránk szavaztak. Tegnap többen megállítottak minket, kérték, folytassuk a munkát. Huszonkét százalékot értünk el a választáson, ez sajnos mandátumszámban nem realizálódik. A mandátum kiosztására vonatkozó törvény súlytalan vagy épp túlsúlyos az egyéni választókerületek irányába – kezdte Gondola. – Kilenc mandátumot lehet kiosztani, míg 23 egyéni körzet van. Az országgyűlési választásokon 106 egyéni körzetre 94 listás mandátum jut, tehát az sokkal igazságosabb. A Fidesz-frakcióba 1600-1800 szavazattal már mandátumot lehetett szerezni, a Civil Fórum esetében azonban minden egyes mandátumra 4500 szavazat esik. Mi ugyanakkor érezzük ennek a súlyát, felelősségét – jelentette ki.
A frakció tagjai:
- Balláné Csontos Ildikó 15 éve az egyesület tagja, vállalkozó. A frakción belüli jövőbeli feladata a lakossági megkeresések fogadása és kezelése lesz.
- Badár Gyöngyi több mint 10 éve csatlakozott a Civil Fórumhoz. Matematikus, pénzügyi területen dolgozik, így a költségvetés áttekintésével és optimalizásával foglalkozik a jövőben.
- Illés-Rácz Mariann 7 éve tag, vállalkozó, korábban már tagja volt a közgyűlésnek. Feladata a külső kapcsolattartás.
- Gondola Zsolt Zoárd az egyesület elnöke, jogász. Lokálpatrióta, 2002 óta önkormányzati képviselő.
– Meghatároztuk azokat a szempontokat, amelyek alapján a következő öt évben politizálni fogunk. Úgy gondoljuk, egyre inkább szükség lesz a mi egyesületünkre, napjainkban felértékelődik a szerepünk. A ciklus végére nem biztos, hogy négyen fogunk ebben a frakcióban ülni – hangsúlyozta.
- Politikai ügyekkel nem foglalkoznak: elhangzott, ideológiai vitát nem folytatnak egyik párttal sem, kizárólag a helyi ügyeket tartják fontosnak. Ha országos politikai ügyek kerülnek napirendre a közgyűlésben, akkor azokra a kérdésekre nem adnak választ, nem szavaznak. Kivételt képez a kínai akkumulátorgyár esete, hiszen az már országos súlyúvá emelkedett. Egyesületükben jobb- és baloldali szavazók egyaránt vannak, a helyi ügyek tartják össze őket.
- Támogatják a debreceniek életminőségét: mindegy, hogy jobb- vagy baloldali előterjesztés kerül napirendre, ha az a helyiek érdekeit szolgálják, megszavazzák. Fontos számukra, hogy a város pénzét a helyiek jobb körülményeire fordítsák. Arra buzdítják a debrecenieket, ötleteikkel, észrevételeikkel keressék az egyesületet, osszák meg információikat.
- A helyi iparűzési adó Debrecenben tartása: idén 34,5 milliárd forint iparűzési adó várható, a gyárak beindulása után – az ő kalkulációik alapján – plusz 20-25 milliárd forint várható. Azonban az iparűzésiadó-bevételekkel összefüggően új jogszabályt készít elő a kormányzat, amellyel Debrecen rosszul járhat. Az egyesület szerint ez elfogadhatatlan, álláspontjuk szerint egy fillér sem távozhat a városból, ezért lobbizni fognak.
- Elutasítják a kínai akkumulátorgyárakkal kapcsolatos előterjesztéseket: a frakció továbbra is úgy gondolja, e létesítmények biztonságosan nem működtethetők, nem látnak hatósági részről szigorú fellépést. Így amelyik előterjesztésben szerepel a CATL vagy a kínai akkumulátorgyár, azt elutasítják.
– A kampány során a fideszes polgármester azt mondta, azért kell a gazdasági fejlődés, azért kellenek az akkumulátorgyárak, hogy az adó itt maradjon, helyben költhessük el. Ez úgy tűnik, léket kapott. Az a rendszer és módszer, amit a kormány kitalált, elfogadhatatlan számunkra – jelentette ki a frakcióvezető. Azzal érvelt, hogy a pénz elmegy, a szén-dioxid itt marad. Ez a legrosszabb forgatókönyv, amit el lehet képzelni. Látják, hogy a térségnek, így Debrecen környezetének is fejlődnie kell, de nem az a kérdés, hová megy a pénz, hanem hogy ki adja. – A Fidesz-frakció a kormánynál lobbizik, hogy ez ne történjen meg (iparűzésiadó-elvonás – a szerk.), hiszen ők is érzik ennek a politikai veszélyét és súlyát. Ebben a harcban ott vagyunk mellette, partnerséget ajánlunk.
FR











































