Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Kifizetetlen török számlák Debrecenben

Cívishír | 2025. 10. 22. | 20:06:30
Végrehajtást kezdeményezett egy helyi vállalkozás a BMW és a CATL gyárát is építő Synergy ellen.
Kifizetetlen török számlák Debrecenben
A Synergy a debreceni BMW gyárát is építette (Fotó: Synergy)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nehéz helyzetbe hozhatott egy debreceni autószerelő céget a helyi gyárépítések egyik fő kivitelezőjeként ismert török hátterű nagyvállalat. A kisvállalkozás részéről a Cívishírnek azt mondták, tavaly december óta a Synergy 17 millió forint értékű szervízdíjjal tartozik; megkeresésünkre a Synergy jogásza azzal a meglepő indokkal nevezte „értelmezhetetlennek” a követelés összegét, hogy a kisvállalkozás 2023-as bevétele csak 67 millió forint volt. A cégnyilvántartásból kiderül, hogy Synergyvel szemben az utóbbi két évben lényegében folyamatosan kezdeményeztek végrehajtást bíróságok, közjegyzők. Közben a törökök úgy vitték el egy javítás alatt álló, részben szétszedett autójukat a Balmazújvárosi úti szerviz elől, hogy „elfelejtettek” szólni.

Az Olasz Autószerviz Kft. 11 éve működik a Balmazújvárosi úton, jelenleg öten dolgoznak náluk, a hét összes napján nyitva tartanak. A cég gazdasági vezetőjével beszélgetve elhangzott: három évvel ezelőtt kerültek kapcsolatba a Synergyvel, ezzel az elsősorban Romániában, Georgiában, Törökországban és Magyarországon aktív építőipari vállalattal, amelynek a neve a Nagyállomás fejlesztésével összefüggően is elhangzott már.

– Amikor 2022-ben a BMW gyárát építették, az időjárástól függően naponta több gépkocsit hoztak hozzánk a cég dolgozói. A földmunkák következtében, a sárlerakódások miatt lényegében folyamatosan kaptuk tőlük a személyautókat, a terepjárókat külső-belső takarítás, gumizás megrendelésével. Amennyire mi láttuk, a BMW-nél 2024 őszén befejezték a projektjeiket, s elkezdték a CATL-nél rájuk eső munkák elvégzését. A járműveket, Dacia és Renault személyautókról beszélünk, ebben az esetben is drasztikus körülmények között használták. Ezek a típusok nem ilyen terepre valók, így a működtetésük nagyon-nagyon sok javítással járt. Két éven át lényegében heti rendszerességgel bíztak meg bennünket ilyen munkákkal – mondta.

Azonban – közlése szerint – 2024 decemberében az autószerviz által kiállított, 30 napos fizetési határidejű számlák addig is akadozó megfizetése teljesen leállt. Addig és azóta 17 millió forint követelésük gyűlt össze a Synergyvel szemben. Hangsúlyozta: a díjak megfizetésének elmaradását számtalanszor jelezték; előfordult, hogy egy-egy javításra hozott, elkészült autót már csak valamelyik korábbi számla kiegyenlítése fejében adtak vissza.

A török vállalat a CATL-nak is végzett munkákat Debrecenben (Fotó: Synergy)

– Miközben a Synergy úgy hozta ide a járműveket, hogy a szerviz „nem várhat”, az ellentételezéssel már nem siettek. Külön bosszantó, hogy nincs munkatársuk, akit felhívhatunk a problémákkal. Ha nekik szükségük van a szolgáltatásunkra, akkor „mindent és azonnal”, ha nekünk, az nem érdekli őket. Ha mégis sikerül elérni valakit, akkor általában az a válasz, hogy „nem találják a számlát” – emelte ki.  

Szeptember közepén olyasmi történt, ami az autószerviz történetében még nem, pedig találkoztak már egy-két nehéz ügyféllel. Egy éjszaka ismeretlenek trailerre rakták a Synergy egy, a kisvállalkozás telephelye előtt parkoló Dacia személyautóját. A kocsi nem volt üzemképes állapotban, ugyanis a törökök motorhiba miatt vitték javításra hozzájuk, a motort pedig már szétszedték a műhelyben. A szerviz árajánlatot adott azzal, hogy ha ők hozhatják rendbe az autót, akkor a hibafeltárásért külön nem kell fizetni. Ha viszont máshoz viszik, akkor a vevő számára az átvizsgálás költséggel jár. Azt is hozzátették, hogy a Daciát akkor adják vissza, ha a törökök rendeznek valamennyit a kifizetetlen számlák közül. 
Végül egyikből sem lett semmi: a jármű szeptember 15-ről 16-ra eltűnt… Menet közben kiderült, a kocsit a Synergy vitette el, erre hivatkozva a rendőrségnél – előzetes egyeztetés során – elhárították, hogy feljelentés szülessen. Mondván, a felek polgári peres eljárásban intézzék a vitájukat. Ez azért aggályos, mert ha a Synergy eleve abban a tudatban adta át javítani a kocsit, hogy se a hibafeltárásért, se a javításért nem szándékoznak fizetni, az bűncselekmény gyanúját is megalapozhatta volna.

Az autószerviz gazdasági vezetője elkeseredett: a 17 millió forintos tartozás a 2024-es összesen 80 millió forintos nettó forgalmuk ötödét jelenti. Ráadásul a kisvállalkozásnak a kiállított számlák utáni áfát be kell fizetni, miközben a számla ellenértéke csak nem érkezik… Mindez immár az életben maradásukat veszélyezteti: az alkalmazottak fizetése csúszik, alkatrészeket pedig éppen e nehézségeik miatt már csak készpénz ellenében vásárolhatnak a beszállítóktól. – Nem kötöm magamat ahhoz, hogy a Synergy egyben rendezze a követelésünket. Azt viszont szeretnénk elérni, hogy a vállalat 4-5 milliós részletekben minél hamarabb teljesítsen – hangsúlyozta.

Synergy: nincs tartozás

A Cívishír megkeresésére a Synergy jogásza azt válaszolta: a valós teljesítést tartalmazó, jogszerűen beérkezett és befogadott valamennyi számla szerinti tartozását már korábban megfizették. Feicht Szabolcs közlése szerint a munkatársaik többször egyeztettek a szervizzel, kérve, hogy a rendezetlen számlákat, az azokat alátámasztó dokumentumokkal együtt küldjék el számukra. A kért iratok azonban – írta – nem érkeztek meg. A jogász megjegyezte: értelmezhetetlennek tartja a 17 millió forintos követelést, mondván, nem hiszi, hogy a kft. 67 millió forintos 2023-as bevételének ekkora részét képeznék a Synergy számára végzett szolgáltatások.

Ami az elvitt Daciát illeti, a jogász arról számolt be, hogy a „szerviz nevében több rosszindulatú emailt kaptak”. Sőt, valaki egy, a vállalat hírnevének rontását célzó TikTok videót is feltöltött hasonló tartalommal. – Ezért jeleztük az Olasz Autószerviznek, hogy a náluk lévő autónkat elhozzuk. Az utcán parkoló járművet egy munkatársunk visszavitte a cégünk telephelyére – közölte Feicht Szabolcs, hozzátéve, a gépjárművön komoly sérülés keletkezett, amelynek okait megvizsgálják és szükség esetén jogi lépéseket tesznek.

Ford Rangereket is javítottak, takarítottak a Balmazújvárosi úti szervizben (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Lehetőség a nyomásgyakorlásra

Mivel a felek nem jutottak dűlőre egymással, az Olasz Autószerviz részéről az utolsó ügyvédi figyelmeztetést is elküldték és arról számoltak be a Cívishírnek, hogy megindították a felszámolási eljárást a török vállalat magyarországi leánycégével, a Synergy Construction Hungary Kft.-vel szemben. Érdekesség, hogy a Synergy – az előzményekhez képest némileg váratlanul – az utóbbi hetekben két számlát (egy 175 és egy 575 ezer forint értékűt) kifizetett; a Dacia miatt kilátásba helyezett jogi lépésekből pedig, úgy tűnik, nem lett semmi. 

– Tudatában vagyok annak, hogy egy ekkora vállalat nem tart egy olyan kis cégtől, mint a miénk. De bízok abban, hogy ha a BMW vagy a CATL tudomására jut az eset, ők nem szeretnének egy lapon szerepelni a Synergyvel egy olyan hírben, amely a helyi kisvállalkozók méltatlan helyzetbe hozását tárja fel a nyilvánosság számára – emelte ki az autószerviz képviselője.

A cégnyilvántartásban elérhető adatok szerint a Synergy Construction Hungary Kft.-vel szemben 14 esetben rendeltek el végrehajtást 2023 decembere és 2025 júliusa között különböző pénzkövetelések miatt. A vállalattól október 17-én magyarázatot kértünk a végrehajtások magas számára és azok hátterére. Válasz egyelőre nem érkezett.

Cikkünk október 22-i publikálása előtt az autószerviztől arról tájékoztattak, hogy a törökök újabb négy számla ellenértékét utalták át. Ami a Synergy korábbi álláspontjához képest váratlan fejlemény – de üdvözlendő.

Ratalics László

Mégis a Nagyállomás mellé kerülhet a buszpályaudvar?
Még nem ismerhetjük a török Synergy debreceni tervét, de lehetne okuk néhány korábbi elképzelés megvalósítására.
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
A folyamatos és zavartalan ivóvíz-szolgáltatás érdekében.
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
A hőség átírta a forgatókönyvet.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Hirdetés
Hirdetés
Meghosszabbították a vörös kódot
Meghosszabbították a vörös kódot
Figyeljünk egymásra - kéri a miniszter.
Hirdetés
Hirdetés
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
A folyamatos és zavartalan ivóvíz-szolgáltatás érdekében.
Hirdetés
Hirdetés
Szökés miatt körözik a zalai ál-Jézust
Szökés miatt körözik a zalai ál-Jézust
Milliókat csalt ki hiszékeny emberekből.
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
A hőség átírta a forgatókönyvet.
Ügynökakták: benyújtották a törvényjavaslatot
Ügynökakták: benyújtották a törvényjavaslatot
Törlesztenének egy nagy adósságot.
Gazdaság
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.