A szexuális abúzus gyermeknőgyógyászati kérdéseiről is beszéltek Debrecenben
Kétnapos kongresszust tartott Debrecenben a Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság, ahol olyan témák kerültek napirendre, mint például a HPV elleni immunizációs program, a szexuális abúzus gyermeknőgyógyászati kérdései, a sporttáplálkozás nőgyógyászati vonatkozásai, a hormonális változások hatása a serdülő lányok sportteljesítményére, valamint az endometriózis kezelése serdülőkorban. Kiderült, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában olyan gyermeknőgyógyászati műtéteket is végeznek, amelyeket az országban máshol még nem – tudatta az unideb.hu szeptember 13-án.
A konferenciára összegyűlt neves szakemberek előtt a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke, Szabó Zoltán professzor köszöntőjében méltatta a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szakmai teljesítményét, kiemelte, hogy a 2021 és 2023 között lezajlott klinikai integráció során az intézmény nélkülözhetetlen szerepet játszott többek között a járványügyi védekezésben is.
– A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika a mai kongresszus fókuszában lévő gyermeknőgyógyászati szakirány területén is kiemelkedő szakmai munkát folytat, hiszen már a születés pillanatától egészen a gyermekkor végéig ez az intézmény biztosít magas színvonalú szakmaspecifikus ellátást, nem csupán a vármegye határain belül, hanem az azt átívelő regionális szerepkörben is – fogalmazott a DE KK elnöke.
A házigazda szerepét betöltő DE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója, Krasznai Zoárd egyetemi docens, a Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság elnökeként is elmondta: a gyermeknőgyógyászat az 1960-as évek óta vált önálló diszciplínává hazánkban, amely egyebek mellett fejlődési és kromoszóma rendelleneségekkel, serdülőkori problémákkal foglalkozik. A gyermeknőgyógyászok az elmúlt évtizedekben több területen jelentős előrelépést tudtak elérni. – Vannak olyan társklinikák Debrecenben, amelyekkel szoros napi munkakapcsolatot ápolunk, ilyen például a Gyermekgyógyászati Klinika. Együttműködésünk eredményeként olyan fejlődési rendellenességek komplex gyógyítása is megvalósul, amely hazánk más centrumaiban még nem lehetséges – jelentette ki Krasznai Zoárd.
A kongresszus kiemelt témája volt az egészségügyi problémák megelőzése, a prevenció, de olyan jelentős szakmai kérdésekkel is foglalkoztak, mint például a méh transzplantációja – emelte ki a főszervező.
Széles Diána, Debrecen alpolgármestere arról számolt be, hogy 2019-ben a Debreceni Egyetemmel együttműködve egy olyan iskolaegészségügyi szűrőközpontot alakítottak ki, ahol az általános és középiskolába járó gyerekeket vizsgálják. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetének Pósa utcai Központjában évente több mint 13 ezer szűrővizsgálatot végeznek és felvilágosító, ismeretterjesztő előadásokat is tartanak. – Azt tapasztaljuk, hogy a mai gyerekek városi életmódjuk következtében keveset mozognak, sokaknak nem jó a látása, a hallása, mozgásszervi problémákkal küzdenek – számolt be az alpolgármester. Széles Diána hangsúlyozta, hogy ezen gondok megoldását és megelőzését szolgája például a néhány éve elindított és hatékonyan működő Mozdulj, Debrecen! program is.