A Liu testvérek talárra cserélték a korcsolyát
Különleges vendégek érkeztek a Debreceni Egyetem szeptember 8-i tanévnyitójára: a „szélvész tesók” szép emlékeket őriznek a Főnix Arénáról, hiszen több aranyérmet is szereztek már a létesítményben, ezúttal azonban nem medál került a nyakukba, hanem diploma a kezükbe. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu fivérek a Gazdaságtudományi Karon szereztek oklevelet, melyet hivatalosan is átvettek.
Liu Shaolin Sándor felsőoktatási szakképzés keretében végzett kereskedelem és marketing szakon, Liu Shaoang pedig sport- és rekreációszervezés alapszakon fejezte be tanulmányait. Bár júniusban záróvizsgáztak, a diplomaosztón nem vehettek részt, mert edzőtáborban voltak, azonban a tanévnyitón talárt öltöttek, és hivatalosan is megkapták okleveleiket. Sőt, kiemelkedő sportteljesítményük elismeréseként a Gazdaságtudományi Kar Tanácsa a Gazdaságtudományi Kar Kiváló Sportolója kitüntetést is adományozott számukra.
– Sok jót hallottunk a Debreceni Egyetemről, viszonylag gyakran jártunk a városba edzőtáborozni, versenyezni, tetszett a közeg, a hangulat, így mikor lehetőségünk nyílt jelentkezni az egyetemre, nem volt kérdés, hogy rögtön megragadjuk – mesélte a kezdetekről Liu Shaoang, vagy ahogy sokan ismerik, Ádó. – Amikor módunkban állt, személyes konzultációkon is jártunk Debrecenben, de többségében online vettünk részt az oktatásban, megkaptuk az anyagokat a tanárainktól, a mentoraink és diáktársaink is segítettek – fogalmazott Liu Shaoang, akinek testvére hozzátette, nagyon hálásak az egyetemnek, az oktatóiknak a sok támogatásért, amelyet kaptak.
– Még ha egy-egy nagyobb verseny miatt sokat is kellett kihagynunk a suliból, akkor is tudtuk pótolni, amiben óriási szerepe volt a támogató közegnek. Szerencsére egymásnak is ott vagyunk, ha elakadunk, így van ez a tanulás terén is. Nem tagadom, előfordult, hogy edzések, vagy akár versenyek alatt ott motoszkált bennünk, hogy milyen beadandót kéne elkészítenünk, mit kéne megtanulnunk, de ez fordítva is igaz. Olykor nehéz átállítani az agyat, ám a lényeg, hogy sikerült, sikerül jól egyensúlyoznunk, és mindkét területen jól teljesítünk – vélekedett Liu Shaolin Sándor.
A jövőről szólva az idősebb Liu fivér angol nyelvű kereskedelem-marketing alapszakon folytatja tanulmányait a DE GTK-n. Mellette pedig testvére is kacérkodik a gondolattal, hogy a BSc után a mesterszakot is elvégezze.
– Előbb Ádót, majd Shaolint is sikerült meggyőzni, érdemes belevágniuk a tanulásba, hisz a mentorprogramunknak hála össze tudják majd egyeztetni az élsportot és a tanulást. Nem volt egyszerű, de kiválóan folyt a közös munka, már félév elején ismertük a versenynaptárt, így össze tudtuk állítani az egyetemi menetrendet is. Mind a szakvezető, mind az oktatók partnerek voltak benne, hogy átstrukturáljuk a beszámolók, a vizsgák idejét. Bevallom, kicsit én is tartottam tőle, hogy is fog ez működni, de mindkét fél jól alkalmazkodott – tekintett vissza a DE GTK tudományos dékánhelyettese. Bácsné Bába Éva, a DE GTK stratégiai és kommunikációs dékánhelyettese kiemelte: végig élvezte a közös munkát, a legkedvesebb emléke a szakdolgozatírás Ádóval, akivel hetente konzultáltak, és végül egy nagyon szép dolgozatot sikerült összeállítaniuk.
– Az oktatók részérül is egy kis többletmunkát igényelt a közös projekt, mert sokszor át kellett kicsit alakítani azt a követelményrendszert, ami megszokott. Előtérbe került az online oktatás, amelyben minden kollégánk partner volt. Mindezek ellenére megkönnyítette a dolgunkat, hogy a fiúk tisztelettudóak, odaadóak voltak végig, érződött rajtuk, meg akarják csinálni, mindkét félnek sikerült a legjobbat kihozni ebből a dologból. Mi is tanulhattunk tőlük, igazi baráti kapcsolatok alakultak. A karunk, az egész egyetem nagyon büszke rá, hogy nálunk végeztek – összegzett a Sportgazdasági és -menedzsment Intézet igazgatója, a sportos hallgatók felelőse.