Három debreceni mellett a kismarjai, a létavértesi és a szatmárcsekei református templom egyaránt megújult az elmúlt időszakban egy európai uniós programban; a 2017-től 2023 elejéig tartó beruházások elsődlegesen nem a hitélet erősítését szolgálták, hanem turisztikai céljai voltak: a református egyház történeti örökségét hivatottak jobban megismertetni a világgal. A Tiszántúli Református Egyházkerülethez kötődő közösségek áldozatvállalását ismerhetik meg jobban az érdeklődők, hiszen sokan hoztak akár véráldozatot is az egyházi autonómiáért, a vallásszabadságért. A beruházások összértéke elérte a 1,5 milliárd forintot; nagyobb részben uniós támogatásról, kisebb mértékben állami forrásról és mintegy 42 millió forintnyi önerőről van szó.
- Az 1942-ben felszentelt Debreceni Egyetemi Református Templom Borsos József tervei alapján épült; a szocializmus évtizedei alatt – a szakralitástól megfosztandó – könyvtárnak, számítóközpontnak, az informatikai kar otthonaként használták. Deák Attila, a Tiszántúli Református Egyházkerület fejlesztési csoportvezetőjének tájékoztatása szerint a templomot mintegy 800 millió forintból újították fel; ez az egyházkerület életének egyik legkomolyabb ilyen vállalkozása volt. Az épület a modern, protestáns templomépítészet képviselője, „kistestvére” Szegeden, a Honvéd téren látható. A hitélet mellett sok-sok kulturális programot, így zenei-előadói eseményeket, kiállításokat, tudományos találkozókat valósítanak majd meg itt. A hat templomnak a következő öt évben 45 ezer látogatót kell „produkálnia” (az EU-s beruházásoknál egyebek mellett így követik nyomon az eredményességet), a teljesítés motorjául az Egyetem téri templomot szánják.

- Az 1726-ban barokk stílusban épült, majd neorománra átalakított debreceni Kistemplom (Csonkatemplom) 310 millió forintból újult meg. Az 1881-ben készült 47 regiszteres orgonája, ötvösremekei (klenódiumai) és széles panorámát kínáló tornya teszi még vonzóbbá, már ami a turistákat illeti.
- A szintén debreceni – neogót és neoromán, historizáló stílusú – Verestemplomot 1848-ban szentelték fel, a város negyedik templomaként épült. Art déco szekkói teszik még egyedibbé.
- A kismarjai református templom különlegessége az a centrális teréből nyílú reneszánsz kripta, amelyet Bocskai István fejedelem alakíttatott ki. Kismarja a 15. századtól volt a Bocskaiak birtoka, maga Bocskai szerette volna, ha ott helyezik végső nyugalomra.

- A Vértes Református Templomot 1815-tól 1862-ig építették, a létavértesi szakrális épületet most 150 millió forintból újították fel. Egyházművészeti értékek, így ötvöstárgyak, textíliák láthatók ott.
- A szatmárcsekei református templom szintén megszépült; a településen nyugszik a Himnusz költője, a politikus és nyelvújító Kölcsey Ferenc.
- A templomfelújítások mellett Debrecenben 17 helyszínt felölelő túraútvonal jött létre; a pontokat természetesen a reformáció, a kálvinizmus helyi története kapcsolja össze.
Más lelkület a nehézségekkel szemben
A projektzáró rendezvényen – Fekete Károly református püspök igehirdetése után – Varga Mihály pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a kormány 2010 óta több mint háromezer hazai és 860 határon túli magyar templom építés-felújítását támogatta mintegy 220 milliárd forint értékben. – Az elmúlt 12 évben a Tiszántúli Református Egyházkerület 50 milliárd forintot fordíthatott különböző fejlesztésekre – tette hozzá.
Papp László, Debrecen polgármestere szerint az Egyetem téri templom az egyik legjobb szimbóluma a református egyház évszázados városépítő tevékenységnek. A tudás és a hit, az oktatás és az egyház – mondta – elválaszthatatlan kapcsolatát testesíti meg, amely Debrecen erejének, befolyásának rendkívüli hatású támogatója volt.
Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó kuratórium elnöke – a jól ismert Orando et laborando (Imádkozva és dolgozva) pályázati elnevezésre utalva – azt emelte ki, aki imádkozva indul egy napnak, az a nehézségekre is más lelkülettel tekint; aki pedig így dolgozik, annak a munka öröm. A főépülettel egységet alkotó templom arra emlékeztet, hogy a tudomány csak a hittel karöltve találja meg az igazságot – fűzte hozzá.
RaL