Elkészült Debrecen első kutyajátszótere
Átadták az első debreceni kutyafoglalkoztató parkot január 17-én. A 250 négyzetméteres, bekerített ebfuttatóban több, agility-pályákról ismerős akadályt küzdhetnek le a négylábúak. A Kassai út 115-123. mögötti parkot 4,8 millió forintból hozta létre az önkormányzat. A városban összesen három zárt kutyafuttató található, de ez az egyetlen, ahol foglalkoztató eszközök is várják az „ember legjobb barátját”.
– Szándékunk a városlakók kényelmét, otthonosságát szolgáló zöld és közösségi területek számának növelése. Debrecenben fontosak az állattartók és maguk az állatok is, ezért szükségesek az ilyen kutyafuttatók és kutyajátszóterek. A gazdáknak, az ebeknek és a környéken élőknek egyaránt jók az ilyen parkok, hiszen a kutyák nem az utcán szaladgálnak, ami által a hosszú távú békés egymás mellett élést is segítjük. Bízunk benne, hogy sokan használják majd a parkot, olyan közöségi térré válik, ahol egymással is találkoznak az emberek – mondta Balázs Ákos (Fidesz-KDNP) alpolgármester.
Kérdésünkre úgy felelt, szerinte sok városrészből lesz igény hasonlóra, s ők maguk is folytatni szeretnék a kutyaparképítést. Azt tanácsolja, a helyi közösségek keressék az önkormányzati képviselőket. Ez a jövő, ezt kell továbbvinni – jegyezte meg.
Becsky István (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő kiemelte, régi vágya teljesült a lakóknak, akik már az ő édesapját, a korábban szintén képviselő Becsky Tibort is megkeresték egy kutyafuttató igényével. – Az első visszajelzések pozitívak, a helyszín tökéletes, mert mindenki számára könnyen elérhető, de senkit sem zavar. Bízom benne, hogy lesznek még hasonló beruházások a körzetben. Ez is bizonyítja, hogy ha egy közösség összefog, majd megkeres bennünket, azon leszünk, hogy még élhetőbbé tegyük a városrészt – tette hozzá.
Török Ildikó Picur nevű kutyájával szemmel láthatóan otthonosan mozgott az akadályok között. – A kutya akkor érzi magát igazán jól, ha a fizikailag és mentálisan egyaránt lefárasztjuk, vagyis egyszerre mozog és tanul. Erre a futtató is alkalmas, itt viszont feladatokat végez, tehát sokkal jobban koncentrál, együttműködik a gazdával. Amikor egy kutya azt csinálja, amit kérünk tőle és új dolgokat sajátít el, akkor sokkal kiegyensúlyozottabb, könnyebben kezelhető, nem rombol otthon. Nagyon fontos, hogy az állat ne csak egyedül legyen a lakásban, a kertben, hanem más kutyákkal is találkozhasson. Az emberek közé történő beilleszkedés mellett a kutyák közötti szocializáció megtanulására is szüksége van. Így tanulja a helyes kommunikációt, azt, hogy ki az erős, ki a gyenge, miként viselkedjen – mutatott rá.
Bárki nyugodtan felkeresheti a parkot, de azért szerinte jó, ha előtte egy alapfokú agility-tanfolyamon részt vesz kutya és gazdája.
– Legalább az alapszintű parancsokat teljesítse az állat, vagyis bármilyen szituációban fogadjon szót, ha az ember hívja. Szintén csökkenti a konfliktusveszélyt, ha többé-kevésbé ismerik a többi ebet. A tanítás boldog együttlét: a gazda büszke, ha a kutyája teljesíti a kérését, a négylábúnak pedig öröm, amikor vele foglalkoznak – magyarázta.
Ratalics László