Így gondolkodnak a balmazújvárosi polgármester-jelöltek

Közeledik az augusztus 12-re kiírt balmazújvárosi időközi polgármester-választás. Ezért rövid bemutatkozásra kértük a négy jelöltet, s arra, hogy mondják el a Cívishírnek, mely területeket ítélik kulcsfontosságúnak a 17 ezres város jövője szempontjából, illetve min dolgoznának elsődlegesen, ha ők ülhetnének a polgármesteri székbe. A mostani győztesnek, ugye, bő éve lesz, hiszen jövő ősszel országos önkormányzati választások jönnek.
[Beillesztett cikk: A hentes, a komcsi, a vállalkozó és a Tiba-favorit – ki lesz a polgármester?]
A közmunkásokra is gondolna
A függetlenként induló Csige Sándor (51 éves) tősgyökeres újvárosi, hentes-konyhamészárosként dolgozik egy hotelnál. Szerinte a város fejlődése már elindult, de az egészségügyben a dolgozók betegközpontúságán javítana, nem érzi őket „elég emberségesnek”. A meglévő idősotthon mellé másikat is létrehozna, mert „nagy az igény rá ebben a rohanó világban”. Szerinte sok vállalkozót szinte ellehetetlenítenek az adóterhek, ezért önkormányzati eszközökkel könnyítene rajtuk. Csige az „utca emberének” tartja magát, aki nem akar értelmetlen ígéreteket tenni. – Polgármesterként több kulturális programmal mozgatnám meg a várost, élhetőbbé tenném, mert ez az utóbbi években ellaposodott – említette. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy emberségesebben bánna a közmunkásokkal (kiemelte, ő is dolgozott ilyen státuszban), a nagy hidegben is kimozdulna hozzájuk a meleg irodából, míg nyáron megnyitná számukra a lezárt ivókutakat. A jelölt korábban a megyei napilapnak és a helyi újságnak írt tudósításokat újvárosi programokról.
„Bárhol és bármikor” a választók rendelkezésére áll.
Ne csak a sajtóból tájékozódjanak
Dobány László (47 éves) a Munkáspárt színeiben méreti meg magát. A megyeszékhelyen lakik, nem balmazújvárosi, de azt mondja, munkatársak, ismerősök révén „rengeteg embert ismer ott”. Fontosnak tartaná a belvízzel összefüggő problémák megoldását úgy belterületen, mint a mezőgazdasági földeken. Enyhítené a főként iskolaidőbeni zsúfoltságot a buszokon, s többet gondolkodna azon, miként lehet a Debrecenbe való utazást követelő ügyes-bajos dolgok számát csökkenteni. „Nagyon nehéznek” nevezte, de szerinte tenni kellene azért, hogy a helyi iskolákban minél több gyermek maradjon meg, ne kelljen Debrecenbe utazniuk tanulni. Polgármesterként nagyon szeretné „nyíltabbá tenni a testületi üléseket”, megszólítva az embereket, hogy „ne csak a sajtóból, hanem személyesen is tájékozódjanak”. – Próbálnék az emberekkel kapcsolatot tartani, hogy értsék meg, róluk van szó és próbáljanak tenni is azért, hogy beleszóljanak a város dolgaiba – emelte ki. Indult már korábbi debreceni önkormányzati választásokon, és az idei országgyűlési választáson is.
Legközelebb július 29-én reggel 8-kor találkozhatnak vele a helyi piacon.
Levenné a nyomást
Hegedűs Péter (55 éves) szintén független jelölt, balmazújvárosi, korábban hivatásos katonaként dolgozott, ma vállalkozóként, vendéglátásból él. Szerinte Balmazújváros ma nem tölti be járási központi szerepét (se járásbíróság, se közjegyző, se emelt szintű orvosi szolgáltatás), amit különösen a hosszabb időt nem igénylő kórházi ellátások terén fájlal. Nyomás nélküli, élhetőbb várost szeretne, ahová szívesen visszaköltöznének azok, akik ezt ma a munkalehetőségek hiányában nem teszik meg (ennek érdekében felméretné, mennyi embert lehetne „visszahozni” és azt, hogy milyen munkahelyeket kellene, illetve tudnának létrehozni). Víziójában Balmazújváros Debrecen komfortos elővárosa 20 percre a megyeszékhelytől, vonzó szórakozási, kulturális lehetőségekkel, széleskörű állami szolgáltatásokkal, s akár egy 3-400 fős egyetemi campusszal, ami olcsó szálláslehetőséggel vonzaná a debreceni egyetemistákat. – Polgármesterként megpróbálnám levenni a nyomást a városról, mert ma tartania kell a hatalomtól a világról másként gondolkodóknak – mondta. Hegedűs 2014-től két éven át tevékenykedett önkormányzati képviselőként, felemelte a hangját az utóbb a Kúria által megsemmisített földadó ügyében. Egyik alapítója a helyi témák feltárására, közös gondolkodásra szolgáló Facebook-csoportnak, a Piócás Agórának.
Augusztus 2-án 17 órától a Daru városrészben, 18.30-tól az újtelepi óvodánál tart lakossági fórumot.
Tessék továbbhaladni, nincs itt semmi látnivaló
Szerettük volna bemutatni (a szintén független) Nagy Tamást is, de hiába kerestük kétszer, elhárította érdeklődésünket.
„Szeretném, ha ez a balmazújvárosiak saját ügye maradhatna”
– írta. Hát, mit lehet erre felelni? Mi is.
Ratalics László


















