Új szintre emelték a gerincműtéteket Debrecenben
Új, teljes csavarstimulálással kiegészített neuromonitorozási rendszert vezettek be a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikán. Az eljárás alkalmazásával a sebész már a gerincsebészeti műtét közben visszajelzést kap a behelyezett csavarok pozíciójáról, amelyet szükség szerint azonnal korrigálhat. Az új módszerrel az eddiginél is biztonságosabban végezhetők el a gerincdeformitások kezelésére alkalmazott beavatkozások - adta hírül az egyetemi portál, az unideb.hu.
A gerincferdülés-műtéteknél fémimplantátumok behelyezésével, csavarokkal és rudakkal korrigáljuk a görbületet. Nagyon fontos, hogy a csavarok megfelelő pozícióban legyenek, különben sérülhet a gerincvelő, ami alsóvégtagi bénulást okozhat. Az új elektrofiziológiai módszerrel a csavarok helyzetét műtét közben tudjuk kontrollálni és beavatkozunk, ha szükséges. Az összes csavart mind háti, mind ágyéki szakaszon végigstimulálva ellenőrizzük a pozíciójukat, megbizonyosodhatunk arról, hogy a beültetett implantátumok megfelelő helyen vannak, nincsenek-e túl közel például a gerincvelőhöz és nem okoznak neurológiai károsodást. Ezt eddig csak az operációt követően tudtuk kontrollálni, amikor a beteg felébredt
– ismertette Ruszthi Péter, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinika klinikai főorvosa.
Az Idegsebészeti Klinika számára azért is jelentős az új eljárás alkalmazása, mert az intézmény a gerincferdülés sebészetében országos feladatokat lát el. A teljes csavarstimulálással kiegészített új eljárást rutinszerűen egy hónapja alkalmazzák a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikán, ahol – országos profilú intézményként – hetente 2-4 ilyen műtétet végeznek.