Ezért fellebbezett a Semcorp Debrecenben

A Semcorp szerint a kormányhivatal nem függeszthette volna fel a tesztüzemi működést, a cég fellebbezésének elbírálására legfeljebb 60 napja van a környezetvédelmi hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkárnak; a hajdú-bihari kormányszerv nem engedné a próbaüzemet, amíg nem látja igazolva a környezethasználati engedélynek megfelelő kibocsátási határértékeket.
Az akkumulátorokhoz szükséges elválasztófóliákat előállító Semcorp június derekán indította a debreceni gyár kéményeinek tesztüzemét (tehát nem teljes technológiai próbagyártásról van szó, mint ahogy több helyen olvasni lehetett a médiában). Egy héttel később már az a hír járta be a sajtót, hogy a kormányhivatal felfüggesztette a déli iparzónában lévő kínai gyár tesztüzemét határérték-túllépésra hivatkozva. A kormányhivatal a sajtóhírekben nyomatékosította: a lehető legszigorúbban lépnek fel a környezetvédelmi előírások betartása érdekében, nincs kivételezés.
A Cívishírnek a kormányhivatalnál elmondták: a környezetvédelmi hatóság az egységes környezethasználati engedélyéről szóló döntésében – más előírások mellett – arról is rendelkezett, hogy a cégnek meghatározott gyakorisággal mérési jegyzőkönyvet kell benyújtani a levegővédelmi kontroll és a kibocsátások nyomon követése érdekében. Amikor ez a mérési jegyzőkönyv megérkezik, a hatóság eljárás keretében vizsgálja a mérési adatokat. Ha minden rendben, úgy a környezetvédelmi hatóság a jegyzőkönyvet elfogadja. Minden más esetben elutasítják és hivatalból eljárás indul. Arra még nem kaptunk választ, hogy mely anyagok koncentrációja haladta meg a határértéket, de hamarosan ez is kiderülhet.
– A vállalat elküldte a gyár kéményeinek próbaüzemi mérési jegyzőkönyveit. A kormányhivatal környezetvédelmi, természetvédelmi és hulladékgazdálkodási főosztályán észlelték, hogy az adatok a tizenhatból hét kéménynél meghaladták az engedélyes határértékeket. Ezért a mérési jegyzőkönyveket a hatóság elutasította és haladéktalanul felfüggesztette e hét kémény próbaüzemét. A kormányhivatal a történtek miatt eljárást is indított, amely végén a megállapítások függvényében lehetséges a szankcionálás. A próbaüzem addig nem folytatódhat, amíg a hatóság nem látja igazolva, hogy a kibocsátási határértékek megfelelnek az engedélyben előírtaknak – tudtuk meg.
A kormányhivatal az adott céget az engedélyes tevékenység korlátozása, felfüggesztése, megtiltása mellett 500 ezertől 20 millió forintig terjedő bírság kiszabásának megfizetésére, az engedélyben rögzített feltételek betartására, legfeljebb 6 hónapos határidővel intézkedési terv készítésére vagy bizonyos feltételek teljesülése esetén környezetvédelmi felülvizsgálat elvégzésére kötelezheti.
A történtek miatt a Semcorp Hungary Kft. felelős vezetőjét is megkerestük, aki hangsúlyozta, a cég nem a sajtón keresztül kíván kommunikálni a kormányhivatallal. Ugyanakkor kérdésünkre – a fellebbezésük lényegét összefoglalóan – elmondta,
álláspontjuk szerint a pontforrások tesztüzeme nem függeszthető fel, mert anélkül nem tudják megtenni a környezetvédelmi határértéknek megfelelő technológiai beállításokat.
Megtudtuk továbbá, hogy a 6 hónapos próbaüzem alatt egy független, akkreditált, a kormányhivatal által elfogadott szakértő havonta készíti el a mérési jegyzőkönyveket, (amelyeket, mint írtuk, a Semcorp küld el a hatóságnak). A tesztüzem a felfüggesztéssel nem érintett pontforrásokon jelenleg is zajlik.
A másodfokú hatóságként funkcionáló környezetvédelmi hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkárnak tehát legfeljebb 60 napja van a fellebbezés elbírálására. Amennyiben az ő döntését is vitatják, a bíróság jogosult – harmadfokon – határozatot hozni. Kérdésünkre a kormányhivatalnál közölték: az elmúlt félévben a CATL Hungary Kft. esetében nem történt határérték-túllépés. Egy mérési jegyzőkönyv adatait nemrég ők is benyújtották, annak vizsgálata még tart.
Ratalics László






























