Bérbe adja a Hajdú tanyát Hajdúböszörmény
A hajdúböszörményi önkormányzat – éves bérleti díj fejében – átadja a Hajdú tanyát a nyíregyházi Északi Agrárszakképzési Centrumnak, míg a Hajdúkerületi Hús Nonprofit Kft. tárgyi eszközeit, a takarmányt, valamint az állatállományt eladják az oktatási intézménynek bruttó 78 millió forintért. Az erről szóló képviselő-testületi határozat februárban megszületett, március végére pedig a felek közötti szerződés előkészítése is megtörténne.
A Hajdú tanyát – az egykori Szöváll telepet – körülbelül tíz éven át fejlesztgette, csinositgatta a hajdúböszörményi önkormányzat. Ennek kiváltó oka a 2010-es években a mainál jóval magasabb munkanélküliség és az annak letörésére indított kormányzati közfoglalkoztatás volt. Előbb a közétkeztetéshez termeltek zöldségeket és a program keretében nevelt állatok számára takarmányt. Később modern állattartó telepet alakítottak ki, húsfeldolgozó épült stb. Utóbb azonban – örvendetesen – azzal kellett szembesülniük, hogy a piaci szféra elszívja a közmunkásaikat: míg szűk tíz évvel ezelőtt évi másfél ezren is megfordultak a helyi közfoglalkozásban, mára ez a töredékére esett vissza.
A Hajdú tanya bérbe adási szándékát Kiss Attila (Fidesz-KDNP) polgármester is ezzel magyarázta a képviselő-testületnek. Az ő olvasatában a közfoglalkoztatás elérte a célját, a munkaerőpiacon elhelyezkedők száma nagyot nőtt. Ugyanakkor a nyíregyházi szakképzési centrumhoz tartozó böszörményi mezőgazdasági és élelmiszeripari középiskola egyrészt erősítheti az agrárszektorban elhelyezkedni kívánó fiatalok esélyeit, másfelől a bérbeadással a város hozzájárulna a szakember-utánpótlás kineveléséhez.
Az önkormányzatot – derül ki az előterjesztésből – a szakképzési centrum kereste meg a bérleti szándékkal; az intézmény a tervek szerint 25 évre, szakképzési célból tervezne a bérlés-üzemeltetéssel, amely során fejleszteni is kívánnák a Hajdú tanyát.
Fontos, hogy a szakképzési centrum vállalja a Hajdúkerületi Hús Nonprofit Kft. alkalmazásában lévő munkavállalók foglalkoztatását, míg az állatok feldolgozása a cég üzemében, a késztermékek eladása a kft. húsboltjában történne. Az együttműködés értelmében a szakképző a tanya körüli szántók művelésében is közreműködne.
Az értékesítésben kiemelkedő tétel az állatállomány, amely egy év eleji főkönyvi összesítés szerint több mint száz szarvasmarhát, 36 mangalicát, más sertéseket, juhot, baromfit, galambot számlál közel hetvenmillió forint értékben. Ehhez jön a takarmány és különféle eszközök. A Hajdú tanya épületeit az idei évre bruttó 10 millió forintért adnák bérbe a szakképzési centrumnak.
Ratalics László