Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

„Szupermenzák” jönnek létre Debrecenben

Cívishír | 2025. 11. 11. | 16:07:45
A szabadszedés az egyértelmű új irány; öt újabb iskolát vonnak be ebbe a körbe.
„Szupermenzák” jönnek létre Debrecenben
Nem kellett kétszer kérni, hogy mosolyogjanak (Fotó: Ratalics László/Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

„Szupermenzát” kapott az egyházi fenntartású Huszár Gál iskola a Hungast Csoport beruházásában; 2026 szeptemberétől öt újabb tankerületi iskolával bővül a rendkívül sikeres szabadszedéses közétkeztetés köre Debrecenben. A modell jelenleg tíz intézményben működik, ezeket „szupermenzává” fejlesztik a következő tanévre.

A Huszár Gál iskola „szupermenzája” átadóján Enyedi Csaba, az országszerte 3 ezer embert foglalkoztató Hungast Csoport kommunikációs igazgatója kiemelte: a hazai közétkeztetésben a gyerekek csak öt-tíz féle ételt ismernek, szeretnek, emiatt hiába igyekeztek változatosságra, rengeteg élelmiszerhulladék keletkezett. Az előre porciózott adagok gyakran kóstolás nélkül a kukában végezték, nem ritkán az étel 80 százalékát kidobták. Világossá vált: ez a modell fenntarthatatlan. A szabadszedést nem véletlenül hívják svédasztalosnak: a Hungast szakemberei a svédországi iskolákban szembesültek azzal, hogy a menzák népszerűek is lehetnek. Ehhez a skandináv országban levest, kétféle főételt, zöldségköreteket, gyümölcsöket és 100 százalékos gyümölcsleveket biztosítanak. 

– Ezt kezdtük el meghonosítani itthon, előbb húsz, majd negyven intézményben. A kezdeményezésünk, minden túlzás nélkül állíthatom, hogy elsöprő sikert hozott. Úgy tapasztaljuk, hogy a gyerekek gyorsan átállnak erre a rendre. Az első 2-3 hónapban általában sokkal többet esznek, mint korábban valaha, ugyanakkor mi is biztatjuk őket minél több fogás kipróbálására. Egy kérésünk van hozzájuk: étkezés végén legyen üres a tányér. Bevált, hiszen alig van ételmaradék – mondta. Emlékeztetett, a Nyitott kapuk a menzán programnak köszönhetően a szülők regisztráció és bármiféle más bejelentkezés nélkül megkóstolhatják a gyerekeknek tálalt ételeket. 

A „szupermenzát” az különbözteti meg a szabadszedéses étkeztetéstől, hogy az ebédet egy olyan, színeiben, formáiban nyitottságra ösztönző, letisztult, az iskolákhoz szabott térben költhetik el a gyerekek és a pedagógusok, ahol az evés közösségi élménnyé válik.

Zöldborslóleves, bakonyi csirkeragu, paradicsomos húsgombóc volt a november 11-i menü (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Debrecen alpolgármestere arról beszélt, hogy a hot dogon, a hamburgeren, a milánói makarónin, a rántott húson és a húslevesen kívül mást alig eszik a gyerekek jelentős része. – Csak részben ismerik a zöldségeket, a gyümölcsöket. A Szent Anna utcán működő Okostányér programunkban ezek élettani hatásairól is beszélünk nekik a kóstoláson túl. Így segítjük elő, hogy egyáltalán merjék kipróbálni az új ízeket. Országosan is egyedülállóan, Debrecenben kétévente kiterjedt szűrővizsgálatokon esnek át a városban tanuló iskolások. Tizenháromezer gyerek adatai alapján tudjuk, hogy a 4 százalékuk alultáplált, míg 16 százalékuk túlsúlyos. Az óvodától kezdve igyekszünk arra oktatni őket, hogy ne csak azt egyék meg, amit otthon tesznek eléjük – magyarázta Széles Diána.

Emlékeztetett: a Hungast szabadszedéses modelljét Debrecenben tesztelték először. – Amikor először bemutatták, azonnal azt mondtam: ez kell nekünk! Hiszen láttam, hogy a gyerekek alig fogyasztanak a hagyományos menzákon. A szülők kifizetik, cserébe mit tapasztalnak? Hogy a gyerek éhségében már „dézsmálja a táskájukat”, amikor érte mennek az iskolába. Ennek mi értelme? Fölösleges pénzkidobás az egész. Tehát elkezdtük a szabadszedést a Debreceni Bocskai István Általános Iskolában, s már az első hónap visszajelzéseiből látni lehetett: ez lesz az irány. Európa északi és nyugati részén elfogadott, hogy hetente kétszer-háromszor nem húsos, hanem tésztás, halas ételek szerepelnek az iskolai étlapon, valamint zöldségek, gyümölcsök – közölte. 

Hajdú-Bihar vármegyében az egyházi fenntartású debreceni Huszár Gál iskolában jött létre az első „szupermenza”. Debrecenben tíz tankerületi, vagyis állami iskolában működik szabadszedés, ezek Széles Diána tájékoztatása szerint a következő tanévben már „szupermenzaként” működnek. Jövő szeptembertől pedig újabb öt debreceni iskolában állnak át a szabadszedésre, „mert ez a jövő”.

A gyerekek saját maguk szednek, nem mások szolgálják ki őket (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

– Egy hete működik a „szupermenza”; a gyerekek szinte vendégként érzik magukat, meghosszabbodott az étkezésük ideje. Együttműködőek, rendkívül élvezik, hogy ilyen szép teremben választhatnak ételek közül. Állítják, hogy minden hogy sokkal finomabb, ennyit jelent az igényes környezet – beszélt a tapasztalatokról Bujdosó Tibor. A Huszár Gál Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda főigazgatója megjegyezte, a beruházás nyertesei a gyerekek, miközben a szülők nyugtázhatják, hogy előbbiek jó ételeket fogyasztanak. A pedagógus hozzátette: a „szupermenzán” a diákok azt is megtanulják, hogy felelősen döntsenek, vagyis annyit szedjenek, amennyit megesznek.

A szabadszedésbe bevonandó új debreceni iskolák 2026 szeptemberétől

Debreceni Árpád Vezér Általános Iskola
Debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium
Debreceni Benedek Elek Általános Iskola
Debreceni Dózsa György Általános Iskola
Debreceni Szakképzési Centrum Baross Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Mennyi az annyi?

Szerettük volna megtudni, hogy egy gyerekre vetítve fajlagosan mennyivel kerül többe a szabadszedéses modellre való átállás a fenntartó szempontjából. Hiszen ha nem az anyagiakon múlna, már holnaptól is bevezethetnék az összes iskolában. Azonban a válasz nem annyira egyszerű, legalábbis a sajtóeseményen senki nem tudott erre konkrét számot mondani, pedig mindhárom megszólalót megkérdeztük. 

Az biztos, hogy a Huszár Gál iskolában a szülők által fizetendő térítési díj 30 százalékkal emelkedik a „szupermenzával”.

„Annyit, amennyit meg is eszel!” (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

A debreceni önkormányzatnak 20 millió forintjába kerül öt iskola bevonása a szabadszedésbe és majdnem 100 millió forint költséggel jár a jelenlegi tíz szabadszedéses intézmény „szupermenzává” fejlesztése. Bár nincs rá számítás, úgy saccolják, nekik gyerekenként 5-7 százalékkal kerülhet többe a szabadszedéses modell, mint a hagyományos. De a „matek” ennél valójában bonyolultabb, mert a két közétkeztetési modellnél nemcsak eltérő nyersanyagköltségeket, hanem más, a költségekre hatással bíró tényezőket is figyelembe kell venni (tálalás, személyzet, jogszabályi előírások betartása stb.). 

Arról, hogy mely iskolák kerüljenek be a körbe, a Debreceni Tankerületi Központ és a Debreceni Szakképzési Centrum vezetője tehet javaslatot.

Ratalics László

További híreink
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Folytatódnak az ünnepi könyvhét programjai.
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Vádat emeltek a nő ellen, aki két bevásárlóközpontban is lopott.
Új tér születik az Attila téri templom körül
Új tér születik az Attila téri templom körül
Ismét bepillantottunk a debreceni főszékesegyházba. +Fotók
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
A tanítási rend módosításához igazítják a menetrendet.
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A 24. órában járunk – jelentette ki az államtitkár.
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
A Faraktár utcába riasztották a tűzoltókat.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Hatályba lépett a törvény.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
Google hirdetés vagy SEO?
Google hirdetés vagy SEO?
Melyikre van inkább szüksége egy vállalkozásnak?
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
A folyamatosan növekvő lakosságszám miatt bölcsődei, óvodai és iskolai fejlesztésekre készül az önkormányzat.
Megkímélte a fagy a cseresznyét
Megkímélte a fagy a cseresznyét
A magyarok a nagy méretű, fényes, sötétpiros gyümölcsöt keresik.
Az étkező lelke
Az étkező lelke
Ahol a családi élet zajlik.
Növényvédőszer-maradék lehet a borsban
Növényvédőszer-maradék lehet a borsban
Elrendelték a termékvisszahívást.
Újabb hortobágyi lovak a kazah sztyeppén
Újabb hortobágyi lovak a kazah sztyeppén
Öt állatot engedtek szabadon.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
 Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Professzionális szolgáltatások a L’Essence De Luxe-ban.
Borsot vonnak ki a forgalomból
Borsot vonnak ki a forgalomból
Határérték feletti növényvédőszer-maradék lehet a kínai fűszerben.
Díjkötelessé válik az építési hulladék leadása
Díjkötelessé válik az építési hulladék leadása
Meg is indokolta a MOHU Zrt. a döntést.
Siófok, Hajdúszoboszló és Gyula az élen
Siófok, Hajdúszoboszló és Gyula az élen
A nyári előfoglalások alapján állított sorrendet a Szallas.hu.
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hajdúnánási gyökerektől az országos ismertségig.
Növelik a debreceni sétálóövezetet
Növelik a debreceni sétálóövezetet
Autómentes lesz a Piac utca újabb szakasza – másfél hónapra, a hétvégékre.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Hirdetés
Hirdetés
Jön az év első tartósabb kánikulája
Jön az év első tartósabb kánikulája
30-35 Celsius-fokra készülhetünk.
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.