Tisztelgés Égerházi Imre életműve előtt
Égerházi Imre (1925-2001) festőművész születésének 100. évfordulója alkalmából a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ centenáriumi életmű-kiállítással tiszteleg gazdag munkássága előtt. A Táncolnak a kazlak című tárlat december 7-én 16 órakor nyílik az intézmény 3. emeleti kiállítóterében. Az eseményen köszöntőt mond Papp László, Debrecen polgármestere, ezt követően Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója osztja meg gondolatait, majd Égerházi Imre munkásságát bemutatja Feledy Balázs művészeti író, végül szubjektív zenés tárlatvezetést tart Égerházi Attila, a Djabe zenekar vezetője.
A csendes szemlélődés festője 1925. szeptember 1-jén született Hajdúhadházon, a 17. században alkotó mezőbándi freskófestő, Egerházi Képíró János kései leszármazottjaként. Az 1930-as évek elején még kisgyermekként költözött szüleivel Debrecenbe, ahol később a képzőművészeti szabadiskolában tanult és mestere Menyhárt József festőművész volt.
Égerházi művészetét saját élet-, táj-, közösségi-, valamint személyes élményei formálták. Alkotásaira jellemző a természeti objektumok, házak, tájak – különösképpen az Alföld, a Hortobágy és Erdély – allegorikus ábrázolása, de a szakralitás, a múlandóság, az elmélyült szemlélődés légköre is végigvonul a műveken. Képeinek szerkesztési rendjét a népművészet, a szecesszió alakította, színkultúrájára (kék, szürke, barna, kései alkotói korszakában: vörös, okkersárga, napszínek, könnyebb textúrák) a posztimpresszionizmus hatott, művészi magatartását az alföldi festészet alakította.
Kezdeményezett és közreműködött a művésztelepek (Hajdúböszörményi Nemzetközi Művésztelep, Hortobágyi Alkotótábor) és alkotóközösségek életre hívásában, műegyüttesek létrehozásának volt szellemi irányítója. Évtizedeken át egyedülálló, nyitott művészeti közösségeket épített magyar festőkből, grafikusokból és fotósokból, akikhez nagy létszámban csatlakoztak művészek a világ minden tájáról. Ezzel a Hajdúságot és a Hortobágyot bekapcsolta a művészet nemzetközi vérkeringésébe.
A kiállítás a gazdag életmű széles spektrumának bemutatására vállalkozik: a termékeny alkotói korszakok gyümölcseit, az általa választott jellegzetes témákat és egyedi technikai megoldásokat egyaránt felvonultatja. Külön teremben kap helyet a halálközeli élményei alapján létrehozott 9 festményből álló rendkívüli képsorozat, amely megszületése óta először látható egyben. A tárlat megálmodói a kiállítótérben látható műtárgyak mellett, a halálközeli élmények nyomán született festményekből készített animációs filmet is bemutatják, valamint Égerházi Imre el is meséli archív felvételeken az átélteket.
Kurátor: Feledy Balázs
Időpont: december 7., 16:00
Helyszín: MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, 3. emelet
Megtekinthető: december 7. – 2025. január 12.
Az esemény részletei ITT elérhetők.
A kiállításról további információ a MODEM honlapján.