Rangos kitüntetés a debreceni kutatónak
Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.
A díjazott docens az átadóünnepségen szakmai előadást tartott egyik fő kutatási témájáról, mely a glikopeptid antibiotikumok félszintetikus származékainak szintézise. Ebből kiderült például, hogy a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán (DE GYTK) olyan vírusellenes hatású származékokat állítanak elő, amelyek jók például a Covid-19 betegséget okozó SARS-CoV-2 vírusa és az influenza ellen, de vannak már olyan hatóanyagaik is, amelyekkel hatékonyan fel lehet venni a harcot például a kórházi fertőzéseket okozó, a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló baktériumokkal.
Bakai-Bereczki Ilona a hirek.unideb.hu-nak elmondta, hogy az a hat tagú kutatócsoport, melynek ő a vezetője, a fent említett kutatások mellett a Cannabis növényben található kannabionid származékokkal, kannabidiollal (CBD) és kannabigerollal (CBG) is foglalkozik. Ezeknek számos jótékony hatása ismert, például fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, antioxidáns, vírus és baktérium ellenes, sőt egyes rákbetegségek esetében is hatékony lehet. A CBD-t egy epilepsziára és egy sclerosis multiplexre adott gyógyszerben is alkalmazzák a tünetek csökkentésére, a görcsösség megszüntetésére. A DE GYTK docense munkatársaival azon dolgozik, hogy hatásosabb CBD- és CBG-származékokat állítsanak elő, amelyeket egyszer majd betegek kezelésére, a gyógyászatban is alkalmazni lehessen.
– Ezek az eredmények nemzetközi mércével mérve is kiemelkedőnek mondhatók. Az 1983-ban alapított Zemplén Géza-díjat karunk Gyógyszerészi Kémia Tanszékéről hárman kapták meg már Bakai-Bereczki Ilona előtt, ami bizonyíték a karon folyó magas színvonalú kutatómunkára – ismertette Lekli István, a DE GYTK oktatási dékánhelyettese.
Bakai-Bereczki Ilona szerint azért is volt nagy megtiszteltetés ezt a díjat megkapni, mert a Magyar Tudományos Akadémia elismert és nagy tiszteletben álló szakmai zsűrije több hazai jelölt közül választotta ki a nyertest.
– Terveim között elsősorban a két szóban forgó kutatás folytatása áll. Ugyanakkor jelenleg három-négy olyan szabadalmon is dolgozom, amikből egyszer majd akár gyógyszer is lehet. Ezeket részben még idén, részben januárban szeretnénk benyújtani – ismertette Bakai-Bereczki Ilona.