Profi zenei menedzserré is válhatsz Debrecenben!
Zenei menedzser mesterképzést indít a Debreceni Egyetem a Gazdaságtudományi Karán. Már lehet is jelentkezni! – hangzott el GTK modern főhadiszállásán, a Forest Centerben február 3-án, hétfőn.
A zenei oktatás három eleme közül az egyik, a „produkció” már megvalósult, a menedzsmenttel a most induló képzés foglalkozik, a technikai háttérrel kapcsolatban pedig a jövőben indulhat új szak a Debreceni Egyetemen – vezette fel a tájékoztatót Bács Zoltán kancellár.
Az egyetemi vezető hozzátette, zenei menedzseri diplomát eddig nem lehetett Magyarországon szerezni, és hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem a specializált ismeretek útján nem most indul el, példaként említve a Sporttudományi Koordinációs Intézetet.
A tájékoztatón elhangzott, a zenei menedzseré sokrétű munka, hiszen nem elég csak felfedezni, el is kell adni a tartalmat. A képzés éppen ezért illeszkedik a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar palettájába – tudtuk meg Fenyves Veronika dékántól. Hozzátette: szorosan együttműködnek a Könnyűzenei Intézettel. A GTK a menedzsmenthez kapcsolódó tárgyakért, az intézet pedig a szakmai képzésért felel. A dékán elmondta: négy féléves, 120 kreditpontos mesterképzést indul a következő tanévtől. Erre bárki jelentkezhet egy alapfokú diploma birtokában, de élénk érdeklődést is kell tanúsítania a szakma iránt. Mindez kiderül májusban, vagy június elején, amikor szóbeli felvételin adnak számot tudásukról és motivációjukról a jelentkezők.
Bakó Csaba, a Tankcsapda menedzsere szerint aki ezt a képzést elvégzi, rálát majd az egész zenei iparra, és ez a tudás versenyelőnyt jelenthet számára a piacon. Kifejtette azt is, mennyire sokrétű egy menedzser feladata, aki egy plusz zenekari tagként van jelen az együttesek, előadók életében, és a dalszerzésen kívül mindennel foglalkozik. Azt külön kiemelte, hogy annak is folyamatosan képeznie kell magát, aki már több évtizede dolgozik a szakmában.
Felidézte, hogy ő 23 éve tagja a Tankcsapda csapatának, de azóta a közösségi média és a videómegosztók megjelenésével rengeteget változott a világ, éppen ezért a nagyobb produkciók esetében – ahol elbírják az anyagiak – nem csak egy menedzser, hanem egész menedzsment dolgozik, külön koncert- és turnémenedzserrel, marketingessel, sajtóssal.
A tájékoztatón elhangzott még, hogy a most induló mesterképzésben a legfontosabb tudnivalókat nem csak tankönyvből, hanem a magyar zenei élet prominens alakjaitól, személyesen sajátíthatják el a hallgatók. Így oktatóként vesz részt a képzésben Fejes Tamás, a Tankcsapda dobosa vagy az a Tóth Gergely, aki tavaly a nagy sikerű Azahriah-produkciókban működött közre.
Tóth Ákos, a Könnyűzenei Intézet igazgatóhelyettese ismertette: az első két félévben általános menedzseri és zenetörténeti oktatásban vesznek részt a hallgatók, majd a második évben már a specifikus tantárgyakra fókuszál a képzés. Példaként említette a zenei jogvédelem és a zeneipar influenszerei elnevezésű tantárgyakat. Ez nem egy átlagos mesterképzést, az ország első master of profession képzése, amely folyamatosan nyomon követi a változásokat – tette hozzá.