Pajzsmirigysebészetben is kiemelkedő a debreceni klinika

Több mint száz évvel ezelőtt, 1921 novemberében kezdte meg működését a debreceni sebészeti klinika, amely mára az ország egyik legnagyobb és legszélesebb tevékenységi körrel rendelkező ilyen intézménye; munkatársai a világ legmodernebb technikáit alkalmazzák, lehetővé téve a betegek gyors és szövődménymentes felépülését – írja az Unideb.hu.
Az egyetemi portál cikkében rámutatnak: a klinika kiemelkedő tevékenysége a gyomor-bélrendszer (gyomor, vastagbél, máj, hasnyálmirigy), valamint a pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy betegségeinek sebészi ellátása, az emlő, az epe és a sérv sebészete. A speciális ellátási területek közé tartozik az érsebészet, az európai akkreditációval rendelkező mellkassebészet és a vesetranszplantáció.
– A teljes pajzsmirigy-eltávolításnál fontos, hogy a kalcium-anyagcserében kulcsszerepet játszó mellékpajzsmirigyek megmaradjanak. A betegnek intravénásan indocianin zöld festéket adunk, majd lézeres endoszkóppal megnézzük, hogy az hol halmozódik fel, ott van ugyanis a mellékpajzsmirigy. Mivel pontosan meghatározzuk a helyét, azt a műtét során meg tudjuk őrizni – ismertette Tóth Dezső, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinika igazgatója.
Ezt az eljárást eredményesen alkalmazzák az emlő- és a gyomordaganat sebészetében is. Egyes gyomordaganatoknál pedig már rutinszerűen használnak egy szoftvert, amely minden betegnél megtervezi, hogy a műtét során mely nyirokcsomókat kell eltávolítani. Így személyre szabottan kezelhetik a pácienseket – tette hozzá.
Részletek az Unideb.hu oldalon!






























