Mi a jó befektetés titka?

Mielőtt rátérünk arra, hogy hogyan lehet okosan befektetni a pénzünket, tisztázzuk, hogy mit jelent egyáltalán az a szó, hogy befektetés. Van egy fontos feltétele annak, hogy vagyont tudj építeni, mégpedig az, hogy kevesebb pénzt költs, mint amennyi bevételed van.
A bevételeid és a kiadásaid különbözetét tudod elkülöníteni egy bankszámlán vagy más módon, ez az a pénzmennyiség, amit be tudsz fektetni valamibe. A befektetésnek az a célja, hogy az ember helyett dolgozzon a pénz, így extra jövedelemre lehessen szert tenni. A befektetések segítségével ideális esetben akár meg is lehet többszörözni a kiinduló tőkét.
Befektetés vagy spekuláció?
Számos módszer létezik arra, hogy az ember megkísérelje megsokszorozni a pénzét, ám nem mindegyik számít befektetésnek. Vannak, akik műkincseket vásárolnak, mások tőzsdéznek, devizaváltásra adják a fejüket vagy befektetési aranyat vásárolnak. Akadnak, akik ruletten vagy sportfogadás útján próbálják megfialtatni a pénzüket, sokan pedig saját vállalkozást nyitnak. Megint mások ingatlan vásárlásával vagy bérbeadásával igyekszenek gyarapítani a vagyonukat.
A felsoroltak közül néhány valódi befektetésnek számít, míg akad a lista elemei között olyan, amely pusztán spekuláció. A definíció szerint a befektetés olyan mélyreható elemzés során kiválasztott eszközvásárlás, ahol az eszköz jövőbeni pénztermelő képességét vesszük meg. Mivel az eszköz jövedelemtermelő képességgel rendelkezik, a befektetés a tőke biztonságát szavatolja, továbbá a kellő hozamát. A spekulánsok azonban csak rövid távon gondolkodnak, és igyekeznek az árfolyamok változásával hamar megszedni magukat.
Hogyan lehet befektetőként gondolkodni?
Nincs olyan ember a Földön, aki képes előrejelezni a változásokat. Ha volna ilyen, akkor ő lenne záros határidőn belül a világ legtehetősebb személye. A szakértők, az elemzők általában csak találgatnak.
A befektetések hosszú távon térülnek meg, összességében bevételre tesz szert, aki befektet. Éppen ezért egy igazi befektető, aki nem csupán spekuláns, nem foglalkozik a napi árfolyam-ingadozásokkal. Inkább lehetőségeket kutat, semmint hogy pánikolna egy látszólag kedvezőtlen tendencia miatt.
Aki kalkulálható vagyonnövekedésre hajt, kitartó, annak érdemes befektetésekben gondolkodnia. Ha van egy olyan cél a szemed előtt, amire hajlandó vagy gyűjteni, és nem akarsz napi szinten stresszelni a piac változásaitól, akkor számodra érdekes lehet a befektetések világa.
Így vághatsz bele
Járd körül alaposan, hogy milyen befektetési formák léteznek, azoknak milyen az éves hozama, a hozamingadozása és az ajánlott időtáv. Szendrei Ádám weboldalán találsz erről egy komplett táblázatot, amely a pénzpiactól kezdve az államkötvényen át a nemzetközi részvényekig tartalmaz számos befektetési eszközosztályt részletes adatokkal.
Mindenképpen érdemes kicsiben kezdeni és lépésről lépésre haladni. Először szánj időt a tanulásra, majd az alapok elsajátítását követően a befektetés megvásárlása már nem túl komplikált dolog.







