MNB-botrány: még nincs gyanúsított

Lukács László György (Jobbik) a világ egyik legnagyobb bankrablásának nevezte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak ügyét április 28-án a parlamentben, amelyben szerinte "a professzor, a kasszafúró, haverok, rokonok" és a velük összejátszó kormányzat eltüntetett 500 milliárd forintot. Azt kérdezte a legfőbb ügyésztől: elkezdtek-e már nyomozni az ügyben, és ha igen, akkor kik vannak a célkeresztben, valamint a feltételezett elkövetők Magyarországon vannak-e vagy esetleg egy olyan országban, amelynek nincs kiadatási egyezménye Magyarországgal. Azt is felvetette: van-e az ügyészségnek lehetősége arra, hogy valamilyen megelőző intézkedéssel zárolja a vagyonokat, biztosítsa az érintett személyek magyarországi jelenlétét?
Polt Péter legfőbb ügyész azt mondta: az Állami Számvevőszék 2025 januárjában tett feljelentést két alapítványt érintően, ezekben az ügyekben elrendelték a nyomozást, amelyet a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat. A nyomozás jelenleg felderítési szakban van, gyanúsítottja pillanatnyilag nincs – tette hozzá.
Jelezte: a feljelentés nagyon részletes, igen sok melléklettel, jelenleg tanulmányozzák az iratokat, a rendőrség további adatokat szerez be.
Elmondta azt is: további feljelentések is születtek pénzmosás gyanúja miatt, ezekben is nyomozást rendeltek el, továbbá a jegybank és a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) Alapítvány jelenlegi vezetése is tett feljelentést, részben az előző feljelentéseket fedő tényállások miatt, így ezeknek az ügyeknek az egyesítése is folyamatban van. Mind a rendőrség, mind pedig az ügyészség mindent megtesz az igazság kiderítése érdekében – jelentette ki.
Lukács László viszonválaszában azt vetette fel: Polt Péter felesége volt korábban az egyik jegybanki alapítvány felügyelőbizottságnak vezetője, így ez összeférhetetlenséget eredményez. Szerinte ezért Polt Péternek meg kell fontolnia a lemondást annak érdekében, hogy "egy személyi összefüggéssel nem terhelt legfőbb ügyész vezesse" a nyomozást.
Polt Péter úgy reagált: felesége két alapítvány felügyelőbizottságában, illetve igazgatóságában is érintett volt, de abban az időszakban dolgozott ott, amikor föl sem merült az alapítványok bármilyen szabálytalan gazdálkodása. Hozzátette: az alapítványok egyesítése után, 2019-től merült fel a vagyonnak valamilyen szabálytalan kezelése, ekkor már nem is dolgozott a Magyar Nemzeti Banknál, nemhogy az alapítványoknál.
Arra is kitért: ha a nyomozás nem megfelelően alakul és "mondjuk megszüntetésre kerül sor", akkor a képviselő felülbírálati indítvánnyal élhet majd és közvetlenül a nyomozási bírónál panaszt tehet azzal kapcsolatban, hogy esetlegesen fennállt valamilyen összeférhetetlenség.





























