Medvelázban Nyírmártonfalva
Az elmúlt két hétben egyetlen medveészlelésről szóló hívás sem érkezett a rendőrség hajdú-bihari tevékenység-irányítási központjába és a hatóságnak sincs olyan információja, ami megerősítené egy ilyen mindenevő állat feltűnését; a nyírmártonfalvai polgármester azért gondolta helyesnek figyelemfelhívő közlemény megjelentetését a község Facebook-oldalán, mert több helyi meggyőzően számolt be arról, hogy medvét látott – tudta meg a Cívishír.
Filemon Mihály szeptember 26-án számolt be arról, hogy „elsőre hihetetlennek hangzó, de komoly témáról” kell tájékoztatnia a nyilvánosságot. Mint írta, a közlést megelőző két napban több lakossági medveészlelés történt Nyírmártonfalva külterületén. Majd egyértelművé vált – fogalmazott –, hogy „nagytestű barnamedve portyázik a Petőrész felé eső külterületen”. A polgármester szeptember 27-i érdeklődésünkre azt mondta, hogy egy helyi nő autóval hazafelé tartva látta a „két lábára álló medvét az út mellett”. Ezután határoztak úgy, hogy figyelmeztetik a nyírmártonfalvaiakat a közösségi médiában.
A polgármester péntek délelőtt egy hármashegyi tanyán járt – ez nincs messze Nyírmártonfalvától, néhány kilométer a távolság –, ahol az oda Debrecenből kijáró tulajdonos a napokban azzal szembesült: valamilyen élőlény végzett egy kutyájával, egy másikat pedig megsebesített. Az ottani juhok közül is több megsérült, elpusztult, az akol ajtaját pedig „letépték”.
Filemon Mihálytól hallottuk azt is, hogy a szeptember 26-i Vámospércsről Nyírmártonfalvára tartó távolsági autóbusz utasai közül medvét véltek látni, ahogy egy „szennyvíztelephez vezető úton cammog”. Egy traktoros arra figyelt fel, hogy megugró őzek után fut egy medveforma állat. A polgármester azt is megosztotta, hogy bár értesítették a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságát és a Nyírerdő Zrt-t, a hatóságok „nem vették komolyan a jelzését, mondván, a területen soha sem láttak medvét”. Úgy tudjuk, közben változott a helyzet, és az Agrárminisztérium utasítására pénteken természetvédelmi szakemberek utaztak Nyírmártonfalvára. Filemon Mihály – aki ugyan nem látta a medvét, de vadászott már ilyen állatra Romániába – nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az ottani túlszaporodott populáció egy tagja vetődött idáig.
A Cívishír beszélt Papp Zoltánnal, a vármegyei vadászkamara titkárával is. Ő erős kétségeit fejezte ki, s nincs tudomása arról, hogy hajdú-bihari vadászok megerősíthetnék a medveészlelésről szóló lakossági információk valóságosságát. Megjegyezte, a medve mancsai tányérnyi nyomot hagynak, így a konkrét észlelési helyek vizsgálatával viszonylag gyorsan eldőlhet, járt-e ott ilyen állat ténylegesen.
– Az Északi-középhegységben, az Aggteleki és a Bükki Nemzeti Parkokban az elmúlt négy-öt évben valóban feltűntek medvék, nemrég egy miskolci lakótelepen is látni véltek egy példányt. De az, hogy idáig vándorolnának, eléggé hihetetlen – mondta. Kérdésünkre, hogy milyen, hajdú-bihari szemmel egzotikus állat feltűnésére emlékszik vissza az elmúlt évtizedekből, a titkár egy flamingót említett, a madár a Hortobágyon bukkant fel. A vármegyéből egyébként viszonylagos rendszerességgel mennek vadászok romániai, erdélyi medvék kilövésére, ugyanakkor egy-egy példány elejtésének költsége több millió forintos vállalkozás.
A medve jelenlétét egyelőre nem tudjuk megerősíteni, közölte a Nyírerdő Zrt. A társaság erdészei és hivatásos vadászai folyamatosan a területen vannak, amennyiben észlelik a medve jelenlétét, értesítik az érintett hatóságokat, önkormányzatokat.
Ratalics László