Különleges virágoskertek nőttek ki Debrecenben
A Debreceni Egyetem idén is csatlakozik a virágkarnevál Virágos Város programjához; a főépület előtti téren az intézmény nemzetközi sokszínűségét jelképező angolszász, közel- és távol-keleti, valamint hazai virágoskertek várják az érdeklődőket augusztus 15-20. között. Az Unideb.hu tudósítása szerint hosszú előkészítő munkát, tervezést követően több mint tíz nap alatt készítették el a virágszigeteket az UD Praktika Kft. munkatársai Bíró József okleveles kertész irányításával.
Az angolkertekhez a természet szolgált modellként, hiszen a fákat, díszcserjéket és virágokat hagyományosan úgy ültetik be, hogy a növények elrendezésében ne érvényesüljön semmilyen szabályosság. Az angolkert kialakításának ugyanis az a célja, hogy „ideális tájékot” mutasson, amely nem mesterkélt, hanem természetszerű.
– A Közel-Keletről származó kertek a spiritualitáson alapulnak. Alapvető elemei az utak, az aromás növények és a víz. Azonban a szökőkutak, tavak funkciója nem csupán esztétikai, hanem valójában ezek víztárolók és öntözőrendszerek. A kertek az Ezeregyéjszaka varázsát tükrözik pálmafákkal és csodálatos virágokkal – ismertette a kompozíciót Bíró József.
A japánkert célja, hogy egyszerre gyönyörködtessen és elgondolkodtasson, békés, nyugalmat árasztó helye legyen az elmélyülésnek és a meditációnak. Ugyanakkor az érdekes formájú köveket, ritka növényfajokat is bemutatja, emellett legfontosabb alkotóelemei: a víz, a kövek és a sziklák.
Természetesen nem maradt ki a hazai kertek bemutatása sem, amelyeket a Magyarországon előforduló vegyes egynyári virágok jelenítenek meg.