Kivételes debreceni nagyberuházás érkezett a végső szakaszba

Befejezéséhez közeledik a Debreceni Egyetem történetének egyik legjelentősebb beruházása, és az új Gyógyszerésztudományi Kar a speciális középüzemmel együtt már mutatja magát.
A mintegy 9 milliárd forintból megvalósuló komplexum Közép-Kelet Európában egyedülálló módon ötvözi az oktatás, a kutatás-fejlesztés és a gyártás lehetőségeit. A kar épületében ugyanis olyan középüzem kap helyet, ahol egyszerre folyhatnak majd gyógyszer kutatási-kísérleti és élelmiszertechnológiai munkák, valamint azokhoz kapcsolódó oktatási tevékenységek. A magas szintű technológiai előírásoknak megfelelő ipari egység alkalmas lesz kísérleti gyártásra és késztermék-előállításra is.

A Gyógyszerésztudományi Kar épülete három tanszék (gyógyszertechnológiai, biofarmáciai, gyógynövény és drogismereti) mellett a dékáni hivatalnak is helyet biztosít. A Vezér utcai egyetemi innovációs parkban épülő létesítmény csak néhány méterre lesz a kísérleti oltóanyagok előállítására is képes kutatólaboratóriumhoz.

A beruházás EU-s és állami finanszírozásból valósul meg. Az új létesítmény nemcsak ideális lehetőség a gyógyszergyártás teljes folyamatának megismeréséhez, az órákon tanultak gyakorlati megvalósításához. Hanem azt remélik tőle, hogy a felsőoktatás és a gyógyszeripar ilyen fokú együttműködése a régió, sőt az ország sikeréhez is képes hozzájárulni. A márciusi alapkőletételen elhangzott: a cél, hogy egyre több szabadalom szülessen a hazai egyetemeken (2022-ben 76-ot jegyeztek). Az alkalom során idén októberi befejezést jelöltek meg a kivitelezésre, ez a látottak alapján csúszik. A helyszínen tapasztaltak alapján nem jelentősen.

A létesítményt engedélyes terveit a fővárosi Pyxis Nautica Építésziroda Kft. készítette nettó 175 millió forintért, míg a kivitelező a debreceni TÁRS-95 Kft. Ők két ütemben összesen nettó 6,94 milliárd forintért vállalták a munkát.
RaL














