Kiszorított katasztrófaturisták a Libakert utcán

A következő napokban még biztos nem kapcsolják vissza a gázszolgáltatást a Libakert utca 11. szám alatt, abban a négyemeletes társasházban, amelyben október 6-án, az esti órákban ütött ki tűz.
Négy nappal később rend és füstszag fogad a lépcsőházban, hiába van szélesre tárva az ablak a fordulókban. Egy asszony csomagokkal elutasítóan rázza a fejét a jöttünkre. A két kiégett lakás ajtaján hiába kopogtatunk. Az első emeletinél a Debreceni Karitatív Testülettől is próbálkoztak, ők cetlit hagytak telefonszámmal, és azzal, hogy segítenek, amiben tudnak. A tűz ebben a lakásban keletkezett. Teljesen kiégett, ahogy a felette lévő szintén lakhatatlanná vált a lángok, majd a mindent elárasztó víz nyomán. A földszinten végül sikerül olyan beszélgetésbe csöppenni, amely biztonsággal segít eligazodni egyes részletekben.
Egy. Az első emeleti lakókat, akik csak néhány hónapja költöztek a 11. szám alá, nehéz is lenne megtalálni. Lévén a lakás egy cégé, a lakók pedig – albérlőként – az ő munkavállalóik. A tűz óta nem is nagyon találkoztak velük. A felettük lévő ingatlanban két egyetemista lakott, a lakás az ő szüleiké. A lépcsőház közös képviselője, üzemeltetője a Napsugár Lakásfenntartó Szövetkezet, ugyanakkor a lakások magántulajdonban vannak.

Kettő. A tűz idején se az első emeleti lakás albérlői, se a felettük lakó egyetemisták nem tartózkodtak otthon. A közösségi médiában egyesek azt sugalmazták, hogy dohányzás vezethetett a tűzhöz, mások egy elektromos elosztó rövidzárlatával hozták összefüggésbe az eseményeket. A cigarettázásból eredő tüzet erősen gyengíti, hogy senki sem tartózkodott a lakásban. Az elosztó meghibásodása sokkal közelebb esik a szakhatóság által vélelmezhető okhoz, de ez ügyben muszáj megvárni a tűzvizsgálat befejezését. Az interneten arról is szó van, hogy gázpalack robbant fel az első emeleten, de erről valójában szó sincs. A detonációkhoz az első és a második emeleti lakások levegőjének túlhevülése vezetett, emiatt kirobbantak az ablaküvegek.
Három. A már említett lakások kiégtek, de azon a soron a harmadik emeleti ingatlanban is nagy károk keletkeztek, jelenleg lényegében lakhatatlan. Öt olyan lakásról tudnak, amely súlyosan károsodott. És vannak, amelyek kevésbé, így a felfelé szálló korom áramlott be a réseken, szőnyeget, tapétát tönkre téve. Ez azért e lakástulajdonosoknak elég nagy probléma.
Négy. Az 1964-ben átadott négyemeletes – három lépcsőházat magában foglaló – tömbben szerkezeti korszerűsítést korábban nem végeztek, de körülbelül egy évtizede megújult a homlokzat, és nyílászárókat cseréltek. Szerencsére a tűz péntek 19 óra körüli észlelése után egy régi-régi lakónak köszönhetően azonnal sikerült elzárni a lépcsőházban a gázt és a villanyt. A társasháznak van önálló biztosítása, s remélhetően az a lakás is biztosított, ahol a tűz keletkezett. A ház statikailag nincs veszélyben, ezt már aznap éjjel megállapították. Összesen 35 személynek kellett elhagynia a lakását (a 9. szám alatti lépcsőházat is kiürítették), a hatóságok azonnal melegedőbuszt küldtek a Libakert utcára. Bár volt, akit füstmérgezés gyanújával elvitt a mentő, azóta kiderült: személyi sérülés nem történt.
Öt. A tűzoltók pár perc alatt megérkeztek. Igaz, a Füredi úton, majd Dózsa György utcán közeledve nem tudtak balra fordulni az Ifjúság utcára a középen futó fasort az úttesttől, a villamossínektől elválasztó magas szegély miatt. Elmentek az Ibolya utcai kereszteződésig, ott fordultak le. Ez persze nem jelentett annyira komoly időveszteséget. Az viszont meghökkentő volt, hogy a rendőrségnek, legalábbis így hallottuk, szinte ki kellett szorítania a lépcsőház előtti füves területről a mobilozó katasztrófaturistákat. Korkép vagy kórkép, mindkét fogalmazás helyes.
Ratalics László






























