Kínai tudós a Debreceni Egyetem új díszdoktora

A hagyományos kínai orvoslás orvostudományi kutatásainak harmonizálásáról, a mesterséges intelligencia, a hálózati farmakológia szerepéről, valamint az új generációs gyógyszerkészítmények és a teranosztika lehetőségeiről volt szó a Doctor Honoris Causa Symposium-on június 10-én.
A tudományos ülésen bemutatta kutatói eredményeit Li Shao, az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia tagja, a Tsinghua Egyetem Hagyományos Kínai Orvoslás Interdiszciplináris Kutatóintézetének igazgatója, aki pénteken vette át a Debreceni Egyetem Díszdoktora címet.
– A Debreceni Egyetem egy nagyon ígéretes jövő kapujában áll. A Tsinghua Egyetem a mesterséges intelligencia területén jelenleg a világ vezető felsőoktatási intézménye, amelyhez egyebek mellett a kínai mesterséges intelligencia alkalmazás, a DeepSeek algoritmusai köthetők. Elérkezett az az időszak számunkra, hogy technológiákat tanulunk kínai partnereinktől. Együttműködéseink hatékonyságát mutatja egyetemünk beágyazottsága a kínai selyemút iparfejlesztési hálózatban, továbbá, hogy jövőre a Debreceni Egyetemen tartja éves elnöki kerekasztal-fórumát az Egy övezet, egy út kezdeményezés egyetemi kutatási együttműködési hálózata (University Network For Research Collaboration: A Belt and Road Science and Technology Initiative – IUNRC). A mai szimpózium és Li Shao, a Tsinghua Egyetem Hagyományos Kínai Orvoslás Interdiszciplináris Kutatóintézetének igazgatójának előadása pedig egy indikátora ennek a folyamatnak - mondta a tudományos tanácskozás megnyitóján Szilvássy Zoltán. A Debreceni Egyetem rektora köszöntő beszédében kiemelte:
ahogyan a mesterséges intelligencia technológiák egyre markánsabban formálják át az orvostudományi kutatások globális környezetét, Li Shao professzor méltán áll a nemzetközi tudományos együttműködés zászlóvivőjeként.
Munkássága páratlan módon ötvözi az évezredes gyógyító hagyományok bölcsességét a modern tudományos kutatás szigorával. Úttörő hozzájárulása – mint a hálózati farmakológia megalkotója, valamint a mesterséges intelligenciával támogatott hagyományos orvoslás egyik vezető alakja – forradalmasította a gyógyszerkutatás és a daganatmegelőzés módszertanát, és alapvetően újragondolta a rendszerszemléletű orvoslás és az integratív egészségügy fogalmát világszerte.
– A kínai tradicionális orvoslás és a nyugati biomedicinális tudományok közötti híd megteremtésével Li professzor egy olyan jövő felé mutat utat, amelyben a precíziós és személyre szabott gyógyászat válik meghatározóvá. E vízió nem csupán a tudományos közösségek számára jelent inspirációt, hanem reményt is ad egy átfogóbb, hatékonyabb és emberközpontúbb globális egészségügyi rendszer kialakulására – fogalmazott Szilvássy Zoltán.
A Debreceni Egyetem rektora azt mondta: Li Shao professzor díszdoktori címének adományozása történelmi jelentőségű mérföldkő a Debreceni Egyetem életében – hiszen fennállásának ötszáz éve alatt most először kerül sor arra, hogy e legmagasabb akadémiai kitüntetésben egy kínai tudós részesül.
Az elismerés egyetemünk azon szilárd elköteleződését tükrözi, amely a tudományos kiválóság és az oktatási innováció előmozdítására irányul. Bízunk benne, hogy közös munkánk révén új távlatokat nyithatunk az integratív orvoslás és az innovatív terápiák terén – egy olyan jövő felé haladva, melyet a kultúrák közötti együttműködés és a határtalan tudományos innováció tesz még fényesebbé.
– A hagyományos kínai orvoslást (TCM – Traditional Chinese Medicine) gazdag tudásanyagát jelenleg több mint 170 ország ismeri el az egészség megőrzés és betegségek terén. A több ezer éves medicinát a kínai lakosság csaknem 88 százaléka használta már és gyakorlatát 2015 óta Magyarországon a törvény is elismeri. A keleti hagyományos kínai orvoslás holisztikus megközelítésével és gyógynövény központú kezelési módszereivel szemben a nyugati orvoslás középpontjában a redukcionizmus, a betegség és a tiszta gyógyszeres kezelés áll. A két metódus közötti kibékíthetetlennek hitt különbségekre azonban ma válaszokat adhat a Big Data és a mesterséges intelligencia használata – hangsúlyozta előadásában Li Shao, a pekingi Tsinghua Egyetem tanára.
A Tsinghua Egyetem Hagyományos Kínai Orvoslás Interdiszciplináris Kutatóintézetének igazgatója hozzátette: a legmodernebb technológiák, mint például a mesterséges intelligencia és a big data felhasználásával a hagyományos kínai orvoslás komplex rendszerének elemzésére nemcsak a hagyományos orvoslás modern tudományos jelentését tárták fel, hanem új paradigmákat is alkottak, mint például a „hálózati farmakológia”, új utat nyitva a precíziós orvoslás számára.
– Ezt az úttörő kutatást olyan vezető folyóiratok a „hagyományos gyógyszerfejlesztési modell megváltoztatásaként” értékelték. A kapcsolódó eredményeket olyan globális egészségügyi kihívásokra alkalmazták, mint a rák és az anyagcsere-betegségek, bizonyítva a hagyományos kínai orvoslás vitalitását a kortárs korban. Ugyanakkor a nemzetközi együttműködési projektjeink olyan országokkal, mint Magyarország, mint például a Debreceni Egyetem regeneratív medicina és digitális medicina területén végzett kutatásai, tovább demonstrálják a kultúrák közötti innováció szerepét a globális orvosi változás előmozdításában – emelte ki Li Shao.
Kiszil Okszana, a Debreceni Egyetem koordinációs és stratégiai igazgatója az intézmény Selyemút egyetemi kutatási hálózatban végzett többéves munkájának elismerésének tekinti, hogy a Debreceni Egyetem az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration tagja lett, emellett, hogy a következő kétéves ciklusban a társelnöki feladatokat lát el. Mint mondta: az intézmény továbbra is elkötelezett a kínai kapcsolatok további fejlesztése iránt.
Az Élettudományi Központban megszervezett Doctor Honoris Causa Symposiumon Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke bemutatta az intézmény betegellátási rendszerét. Bácskay Ildikó, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja az étrend-kiegészítők és gyógyszerek gyógyszerészeti vonatkozásai témájában, Kovács Árpád, az Onkoradiológiai Klinika igazgatója a Debreceni Egyetem teranosztikai tevékenységéről tartott előadást.
Li Shao, a Debreceni Egyetemen tett látogatása alkalmával Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Klub létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektorával.
– A Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Klub a tudományos és technológiai innovációk globális feltérképezésével hatékonyan segítheti a Debreceni Egyetem egyebek mellett orvos- és gyógyszerésztudományi fejlesztését. A betegellátás területén pedig a rákellenes terápiák, daganat kezelések hatékonyságát támogathatja – jelentette ki a nyilatkozat aláírását követően szervezett munkamegbeszélésen Szilvássy Zoltán.
A Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Klub célja, hogy előmozdítsa az AI (Artificial Intelligence) fejlődését a kutatás, az oktatás és az innováció területén, az innovatív gyógyszerfejlesztés, az orvostudományi kutatások – többek között onkológiai kutatások –, a hagyományos orvoslás, az innovatív élelmiszeripar, a fenntartható energiarendszerek, energetika, a mezőgazdaság, az autóipar, az építőipar, a logisztika, a turizmus, az IT és a kiberbiztonság divíziójában.






























