Kézből etetik az elárvult debreceni makibébit

Az idei év hetedik gyűrűsfarkú makija (Lemur catta) született meg március 25-én a debreceni állatkertben, azonban az immár 21 egyedből álló csapat örömteli eseményét szomorúság árnyékolta be, hiszen a kis maki hármasiker-terhességből született, egyetlen élő utódként, az édesanyja pedig a vajúdást követően elpusztult.
A 74 grammal született hím makibébi jelenleg 24 órás gondoskodás és állatorvosi megfigyelés alatt áll. A Zoo Debrecen kétfős gondozói csapata neveli. Az első hetek mindig kritikusak, ilyenkor magas a halálozási arány. A Gedeon névre keresztelt kicsi jó étvágyú, így szépen gyarapodik.
A gyűrűsfarkú makik magasan szocializált, társas élőlények, így az anya nélkül maradt kölyök számára különösen fontos a fajtársakkal való kapcsolat és a viselkedésminták rögzítése. Gondozói kiemelt figyelmet fordítanak majd arra, hogy a fajtársakkal való vizuális és később fizikai kapcsolatot biztosítsák számára, hogy mielőbb természetes közegében, a rokonok körében cseperedhessen tovább. A fokozatos visszaszoktatás a park reményei szerint egy hónapon belül elkezdődhet, így a látogatók hamarosan testközelből is megcsodálhatják majd a kis túlélőt. Addig is – noha biztonságos és szerető kezek között növekszik – az apróság örömmel fogadja az önzetlen állatkerti nevelőszülők támogatását örökbefogadási programjuk keretében.
A gyűrűsfarkú makik által nevelt 6 másik katta bébit a szerencsés látogatók a húsvéti hosszú hétvégén kifutójukban is megpillanthatják, egyelőre óvó anyjukra csimpaszkodva.
Madagaszkáron a makifajok közel egyharmada, azaz 31 százaléka jelenleg kritikusan veszélyeztetett. Madagaszkár endemikus makifajai közül alighanem a legismertebb a gyűrűsfarkú maki (Lemur catta), amely 12-24 egyedet számláló, egy-egy vezérnőstény dominálta csapatokban él a sziget száraz erdőiben. A makik közül ő tölti a legtöbb időt a talajszinten, ahol lehullott gyümölcsök után kutat. Bár a legnépszerűbb és állatkertben leggyakrabban tartott főemlősök közé tartozik, vadon élő populációinak helyzete rendkívül aggasztó, mivel a becslések szerint az elmúlt két évtizedben 95 százalékkal csökkent az egyedszáma az élőhely-zsugorodás, az orvvadászat és a kereskedelmi célú befogások következtében. Így a faj veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.


















