Két képviselő elégedetlen Hajdú-Bihar közbiztonságával

Továbbra is Hajdú-Bihar az ország legbiztonságosabb vármegyéje – derült ki Gyurosovics József rendőr altábornagy, a vármegyei rendőr-főkapitányság vezetőjének beszámolójából április 25-én, a vármegyei önkormányzat közgyűlésén.
Türelmet és toleranciát kért
A Hajdú-Bihar 2024. évi közrendjéről, közbiztonságáról és a határőrizeti helyzetéről szóló tartalmas beszámolót (ezt a Cívishír a napokban elemezte) a közgyűlésen Gyurosovics József további részletekkel egészítette ki. Elsőként hozta szóba, hogy Hajdúböszörményben 2023-hoz képest 82,2 százalékkal emelkedett az ismertté vált bűnesetek száma. Mint mondta, ez egy receptkiváltáshoz kapcsolódó csalás miatt történt, közel 300 rendbeli elkövetésről van szó, és a hajdúvárosnak annyi köze van hozzá, hogy ott váltották ki a recepteket. Ha ezt nem számítjuk, akkor Hajdúböszörményben nem növekedett volna a bűnesetek száma. Hozzáfűzte: az online csalás magas száma is közrejátszik a bűnesetszám-növekedéshez, ez az elkövetéstípus azonban nincs hatással az állampolgárok közrend és közbiztonság érzetéhez.
A beszámolóból kirajzolódott, hogy továbbra is Magyarország legbiztonságosabb vármegyéje Hajdú-Bihar; itt a legkevesebb az úgynevezett kiemelt bűncselekmény, legjobb a nyomozati eredményesség, és itt a legkevesebb a 100 ezer lakosra jutó bűnesetek száma. Ezt követően a főkapitány szerényen megjegyezte: talán a hajdú-bihari rendőrök is hozzátettek valamit, hogy egy világstatisztika alapján Magyarország a 14. legbiztonságosabb ország.
Gyurosovics József külön szólt Románia január 1-jei schengeni csatlakozása utáni határőrizetről, az ott dolgozók elhelyezkedéséről. Elmondta: most is van határrendészeti tevékenység, csak nem az országhatáron. A 450 hivatásos határőrnek mintegy három-négy százaléka nem fogadta el a számára felkínált állást, a többiek a rendőrkapitányságokhoz, a repülőtéri szolgálathoz és a főkapitányságon létrehozott határrendészeti főosztályhoz kerültek.
A közlekedésre térve Gyurosovics József hangsúlyozta, hogy a morálon és kultúrán kellene javítanunk, továbbá toleránsabbaknak kellene lennünk a járművezetőtársaink irányába. Vármegyénkben a legtöbb balesetet az elsőbbségi jog meg nem adása okozza, ezt követi a sebesség helytelen megválasztása. A balesetek okozói döntően a személygépkocsivezetők, de minden ötödik balesetet gyalogosok vagy kétkeréken közlekedők okozzák.
Biztonság a számok nyelvén
– Utoljára vagyok itt, utoljára tartok éves beszámolót a vármegyei közgyűlésen, mert év végén nyugállományba vonulok. Tizenhárom évvel ezelőtt érkeztem Debrecenbe azzal a belügyminiszteri és országos rendőr-főkapitányi kéréssel, hogy erős és hatékony rendőrséget építsek itt ki, erős legyen a rendőrség közterületi jelenléte, komoly bűnfelderítő munkát végezzünk és csökkenjen a bűncselekmények száma. Azt, hogy ezt eredményesen végrehajtottam-e, az önök értékelésére bízom – zárta beszámolóját Gyurosovics József.
Szavazásukkal véleményt is mondtak a közgyűlés tagjai, hiszen a jelenlévő 22 képviselőből 20-an igennel, ketten nemmel szavaztak a beszámolóra.
Előtte azonban Kiss László (Közösen Hajdú-Biharért) megkérdezte, hogy mi az oka annak, hogy Hajdúszoboszlón 41,2 százalékkal emelkedett a bűnesetek száma. Továbbá reményét fejezte ki, hogy a főkapitány tudásával, tapasztalatával akár tanácsadóként is, de hozzájárul vármegyénk közrendjéhez, közbiztonságához a jövőben is. Kecskés István (Mi Hazánk Mozgalom) a vármegyénkben dolgozó vendégmunkások KRESZ-oktatására kérdezett rá.
Gyurosovics József Kiss Lászlónak statisztikai adatokkal válaszolt: 2024-ben 10 vagy kevesebb regisztrált bűncselekmény 26 településen volt. 11-20 közötti 13 településen, 21-30 közötti 11 településen, tehát Hajdú-Bihar helységeinek 61 százalékában éves szinten 30 vagy kevesebb bűncselekmény történt 2024-ben. 50 vagy annál kevesebb eset pedig 62 településen. Egy faluban, Toldon pedig egy sem történt. A rendőri munkájáról pedig elmondta, hogy nyugállományba vonulását követően is ha negatív irányú dolgot lát, nem fogja szó nélkül hagyni. Kecskés István felvetésére arról tájékoztatott, hogy a vendégmunkásokat kibocsátó országokban járművezetés előtt lehet valamennyi alkoholt fogyasztani, nálunk nem. Ennek okán részükre van felvilágosító tevékenység. Aki ellen eljárást indítanak, azt kiutasítják az országból.
Szegi Emma (Fidesz-KDNP) részletezte, hogy a rendőrség támaszt és biztos pontot jelent az embereknek. Czeglédi Gyula (Fidesz-KDNP), Hajdúszoboszló polgármestere az online csalások elszaporodásáról beszélt, és egy ilyen okozta azt, hogy városában növekedett a bűnesetek száma. Majd részletesen szólt arról, hogy Hajdúszoboszlón is vannak vendégmunkások, jelenleg 358-an. Megtanultak velük együttélni, továbbá a Belügyminisztérium a városvezetés javaslatait is beépítette a munkásszálló építésének helyét kijelölő, a működésüket befolyásoló rendeleteibe. Ugyanakkor köszönetet mondott a rendőrségnek, mivel a vendégmunkások indulásakor és érkezésekor felügyelik a rendet. Kijelentette, Hajdúszoboszló valamennyi polgára biztonságban érezheti magát. Ménes Andrea (Fidesz-KDNP), Vámospércs leköszönt polgármestere a települések biztonságát fokozó térfigyelő kamerák telepítését említette, ehhez a Versenyképes Járások Programban több mint 20 önkormányzat kap támogatást Hajdú-Biharban. Muraközi István (Fidesz-KDNP), Berettyóújfalu polgármestere önkormányzatuk közbiztonság és a közrend érdekében végzett tevékenysége között említette a traffibox felszerelését, a kamerarendszer bővítését és a polgárőrség támogatását.
– Gyurosovics József egy olyan közösséget hozott létre, amelyben vannak eredmények, a tagjai emberségesek, és a rendőrségnek van egyfajta lelkülete. Az elért eredmények pedig megbecsülést szereztek a vármegye rendőreinek, ez egyfajta tiszteletet is jelent – fogalmazott zárszóként Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP) közgyűlési elnök. Ezt követően Szentesi Bálint alezredes, főosztályvezetőnek, a volt nyírábrányi határőrizeti kirendeltség vezetőjének átadta a „Hajdú-Bihar Rendőre” elismerő plakettet és oklevelet.
Elmaradás a bölcsődei férőhelyekben
Az ünnepi percek után a képviselők egyhangúlag igennel szavaztak Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó Integrált Területi Programjának végrehajtásáról, a TOP vármegyei végrehajtását érintő esetleges problémákról. Összességében 62,08 milliárd forint összértékben 292 projekt zárult le eddig. Az ipari parkok, ipari területek esetében a vállalt 87,66 hektárral szemben 315,29 hektár valósult meg. A 14 ipari park kialakítására vonatkozó támogatási szerződésből 13 már lezárult. Teljes egészében megtörtént a vármegye által vállalt 21,69 kilométer út felújítása, korszerűsítése. A március 31-i adatok alapján 35,91 kilométernél tartanak, ami a 2023-as vállalásnak 165,56 százalékos teljesítését jelenti.
Valamennyi projekt lezárult, így TOP-os alapból további útfelújítás nem várható.
A bölcsődei férőhelyek száma azonban továbbra is elmarad a vállalt 793 férőhelytől, itt 344 realizálódott, és mint az kiderült az előterjesztésből, a vállalás teljes mértékű teljesítésére nem lehet számítani. Az elmaradás oka, hogy a támogatási szerződések jelentős részét az óvodák bővítésére, felújítására költötték az új bölcsődei férőhelyek kialakítása, fejlesztése helyett. A városi területek helyreállítása viszont 334 százalékon realizálódott úgy, hogy még van egy lezáratlan projekt. Hajdú-Biharban 49,3 kilométer kerékpárút építését finanszírozták, ez közel 109 százalékos teljesítés. Itt is van egy befejezetlen projekt, ezért ez az arány tovább fog növekedni.
Az üvegházhatású gázok becsült éves csökkentésének 70 százalékán áll Hajdú-Bihar. A fejlesztéssel érintett egészségügyi alapellátást nyújtó szolgálatok (benne: háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvosi, védőnői szolgálat és kapcsolódó ügyeleti ellátás, iskola-egészségügyi ellátás) vállalási száma 88 darab, de a teljesült 44 már nem fog növekedni. A számszerű elmaradás mögött az egészségügyi alapellátást érintő törvények módosulása áll. Például változtak az egészségügyi ellátási körzetek, a védőnői szolgálatot pedig elvették a települési önkormányzatoktól. A városi területeken helyreállított lakóegységek megvalósítása halad a legnehezebben és időben is a leglassabban. Itt 73 lakóegységet vállaltak és már 46-ot felújítottak, három projektet pedig hamarosan lezárnak.
CH






































