Kapaszkodik a folyójába Tiszacsege


Tiszacsegén is fontos feladat a belterületi utak építése, javítása. Ezt pályázati támogatásból tudja elvégezni a kisváros önkormányzata – derült ki Szeli Zoltán polgármesternek a helyi beruházásokról a Cívishír kérdéseire adott válaszából. A városvezető beszélt a következő évek feladatairól is. Kezdjük azonban az útépítésekkel. A Zátony városrészben több szakaszban, tavaszi munkakezdéssel, összesen 800 méter hosszan újul meg az út. A belvárosban a Rákóczi utca, az Arany János utca és az Óvoda utca egy-egy szakasza, továbbá a Lehel utca vége, valamint a Kinizsi utca teljes hosszában kap aszfaltborítást. A kivitelező olyan jól sáfárkodott a rendelkezésre álló pénzzel, hogy még maradt a pályázati támogatásból, amelyet két rövidebb utca burkolására használnak fel – ennek a közbeszerzését hamarosan kiírja az önkormányzat. Mintegy öt kilométer hosszan külterületi utakat újítottak meg,
e beruházás tekintetében az önrész jelentős hányadát a tiszacsegei gazdák adták össze.
A városfejlesztés másik nagy projektjében, az élhető település programban az áruháztól az Óvoda utca sarkáig tartó egy kilométeres utcaszakasz mindkét oldalán a térkövezett járdaépítés, a közterek rendezése, fásítás és okospad elhelyezés szerepel. Ezzel összefüggésben – de már egy másik pályázati támogatásból – a Rákóczi utca sarkán megépül a helyi termékek árusítását lehetővé tevő piac belső- és külső elárusítóhelyekkel. A strand sem marad ki a fejlesztésekből: különválasztják az úszómedence és a kismedence gépészeti rendszerét, ezzel a főként gyermekek által használt kismedencében kellemesebb lesz a fürdőzés.
– A következő évek feladatai között szerepel a támogatást nyert beruházások megvalósítása, az útépítés, a piacépítés, és elindulhat annak az előkészítése, amire minden településen egyre inkább szükség lesz: egy bentlakásos idősotthon létesítése. De nem csak az idősekről szeretnének gondoskodni. Tervben van egy, a fiatalok otthonhoz jutását segítő gólyalakás építése is. Ugyancsak az ifjúság helyben tartását, az elköltözöttek visszacsábítását segíti az első lakáshoz jutók 300 ezer forintos támogatása, az újszülöttek családjának babacsomag juttatás, babafák ültetése. Mindezt összegében és tematikájában is szeretné bővíteni az önkormányzat – beszélt a következő évek terveiről Szeli Zoltán, aki települése munkalehetőségeiről is beszélt.
– Tiszacsegén a legnagyobb foglalkoztató a 130 embernek munkát adó tűzihorganyzó üzem. Itt a dolgozói létszám hamarosan emelkedhet, mert a tulajdonos fejleszti a gyáregységet. A halfeldolgozó üzem körülbelül 20 családnak ad megélhetést, a tejgazdaság 15-20-nak. Ezek is újabb beruházások előtt állnak.
A különlegességnek számító papír-újrahasznosító öt-hat dolgozóval üzemel. Mezőgazdaságból sokan élnek, a települési önkormányzat és az iskola is nagy foglalkoztató. A kisváros éves helyi adó bevétele 140-150 millió forint körül van. Sokan más településre járnak dolgozni. Itt Tiszaújváros a legnépszerűbb, bár a közeli iparváros nagy gyáraiban az utóbbi hónapokban hol többen, hol kevesebben kapnak munkát. Egyre többen járnak munkába Debrecenbe, és jónéhányan Nagyhegyesen találták meg megélhetésük forrását – részletezte.
Tisza és termálfürdő
Tiszacsege tagja a Tisza-tavi Turisztikai Társulásnak. Ez a tény valamint az, hogy van kikötője, termálfürdője, kempingje, továbbá a Tisza gátján halad az eurovelo egyik kerékpárútja, joggal feltételezné, hogy az idegenforgalom jelentős részt képvisel a helyi gazdaságból. Ez azonban nincs így. Ennek okát Szeli Zoltán abban látja, hogy városa a Tisza-tótól távolabb fekszik, annak gazdaságot, turizmust élénkítő hatása hozzájuk csak nagyon mérsékelten ér el. A Tisza gátján futó európai kerékpárút minősége Egyek és Polgár felé is vetekszik a klasszikus Tisza-tavi körútéval, és látnivalókban sem marad el mögötte, hiányzik viszont a túrázókat kiszolgáló infrastruktúra. Büfé, bolt, esőbeálló, kiépített pihenőhely nincs – aki ezek közül bármit is szeretne, le kell térnie az útról, be kell mennie a településre, majd visszatérve az eurovelora folytathatja a biciklitúrát. Csege abból a szempontból szerencsés, hogy a kikötő és a halászcsárda, valamint a közeli strand és kemping lehet akár úti cél is. Az önkormányzatnak a Tisza-parton van egy rendezvényháza, azt azonban fel kellene újítani és meg kellene találni a hasznosítási módját. A polgármester arról is beszélt, hogy a vízitúrázók elmaradtak az elmúlt években – mintha Tokajnál véget érne a kajakozási, kenuzási lehetőség...
Mit hozhat a jövő?
A turisztikai szakemberek úgy látják, a Tisza-tó határai folyamatosan tágulnak, emiatt a régió távolabbi települései is mind ismertebbek lesznek. Ezt a folyamatot gyorsíthatja, ha a helységek saját turisztikai attrakciókkal állnak elő. Ebben Tiszacsege kifejezetten jól áll, mert már most is vannak akár több száz embert vonzó rendezvényei, továbbá nemcsak a Tisza, a csárda, hanem a termálfürdője is bővítheti turisztikai kínálatát.
– CH –






























