Jubileum! Debrecenben minden együtt volt a gyógyszerészképzéshez
Fennállásának 20. évfordulóján tudományos szimpóziumot tartott a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara (DE GYTK) az egyetem Élettudományi Központjában. A november 22-ei eseményen bemutatták a kar fejlődésének történetét, eredményeit és terveit, majd a hazai testvérkarok neves kutatói tartottak tudományos előadásokat. Levetítették a GYTK és a Nagyváradi Orvos- és Gyógyszerészeti Egyetem oktatóinak közreműködésével a közelmúltban készült filmsorozat egyik részét is, amely a két város körzetében élő gyógynövényeket, azok felhasználási lehetőségeit mutatta be. Az ünnepi rendezvényen a DE Tehetséggondozó Programjában részt vevő gyógyszerészhallgatók is ismertetették kutatómunkáik eredményeit.
Az eseményen Szilvássy Zoltán rektor mondott köszöntőt, amelyben elmondta, jelen volt a gyógyszerészkar létrejöttének előkészítésekor és születésekor is. A gyógyszerésztudományi Intézetből „kinőtt” gyógyszerészkar az idők folyamán nagyon profi kutató, fejlesztő és képző hellyé alakult, amely most már gyártó hellyé is vált. A rektor történelmi áttekintést adott a debreceni gyógyszeriparról, kiemelve a két világháború között egy 20 éven át tartó időszakot, amelyben Magyarország a világ ötödik gyógyszergyártója és exportőre volt. – A magyar gyógyszeripar azt vitte piacra és abból lett sikeres, amit a gyógyszeripar és az oktatás adott össze. Ezt továbbvinni, ez volt a célja a gyógyszerészkarnak. Debrecenben méltatlan módon nem volt gyógyszerésztudományi kar, majd itt is létrehoztuk azt, és vált a Debreceni Egyetem jegyzett, nagy reputációjú karává – tudtuk meg Szilvássy Zoltántól. Hozzátette: Európában is ritka, ahol a humánerőforás képzése, az ipari kutatás és ipari termelés egy helyen van jelen. A gyógyszerészkar mellett ott lesz a nemzeti oltóanyag gyár is, majd biztosította a kart, hogy a Debreceni Egyetem számára változatlanul az egyetem arca, nagy prosperitású kara.
Bács Zoltán kancellár köszöntőjében elmondta, hogy a gyógyszerésztudomány évszázados háttérrel bír Debrecenben, és ennek az előnyeit élvezik ma és élvezi a jövőben is. A csodálatos fejlődéséből a természettudományi és az orvostudományi kar is kivette a részét. A jövő is biztató, hiszen az egyetemi innovációs parkban egy egész ökoszisztéma épül. Hamarosan átadják a kar épületét a hozzá kapcsolódó kapszulázó üzemet és a mellette lévő oktató labort. – Csodálatos dolog, amit ebben a multudiszciplináris közegben létrehoztunk. Előre megyünk a klaszterstruktúra, az oktatás, a kutatás fejlesztése, saját cégek alapítása terén. Ez a leglátványosabb terület, amiről az egyetem be tudja bizonyítani, hogy miért van. A következő 10-20 évben más karokkal együtt fejlesztéseknek lesz a helyszíne – beszélt a jövőről a kancellár.
Hankó Zoltán, a gyógyszerész kamara elnöke felidézte a debreceni egyetem gyógyszerészkarának létrejötte előtti történéseket. Azt, amikor a szegedi egyetem gyógyszerészkarának vezetője elárulta neki, hogy Debrecenbe költözik, és az ottani egyetemen megalakítják a gyógyszerésztudományi kart. – Adottak a tudományos feltételek, a kimagasló oktatói gárda, az infrastrukturális feltételek is jók. Ráadásul a keleti országrészben az országos átlagnál kevesebb a gyógyszerész. Ugyanakkor megnőtt a gyógyszertárak száma, és a jó szakemberekre az ország más részein is szükség volt. A szak indításához az engedélyt az egyetem 1996 tavaszán megkapta – részletezte a debreceni gyógyszerészkar létrehozásának előzményeit a kamara elnöke, aki hozzáfűzte: jó felismerés volt a kar elindítása. Ma már a budapesti, szegedi és Debreceni mellett Pécsen is van gyógyszerészképzés. Erre is szükség volt. A négy kar konkurense és partnere is egymásnak, együttműködésük gyümölcsöző.